Autor Wątek: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144  (Przeczytany 6762 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144
« dnia: Maja 27, 2012, 02:15:00 »
Szkoła Podstawowa nr 144 to szkoła, do której chodzi moja Agnieszka. Zostałem poproszony o zorganizowanie  małej prelekcji na temat grzybów dla dzieci z klasy Agnieszki. Cieszę się z tego, bo będzie możliwość małej reklamy naszego Stowarzyszenia.

Wstępnie rozmawiałem już z Baśką co i jak zorganizować. Ustaliliśmy termin 18.06 (poniedziałek). Może uda się w niedzielę pohasać po lesie, zebrać kilka pospolitych grzybów i przygotować dla dzieciaków małą wystawę. Jeżeli okaże się, że warto pokazać jakiegoś grzybka a on akurat nie rośnie o tej porze, będziemy się posiłkować zdjęciami.

Na pewno będę chciał Was prosić o pomoc. Przydadzą się zdjęcia i ewentualnie jakieś żywe grzybki (gdyby ktoś akurat był w lesie w niedzielę 17.06).

Jak wyklaruje się nam co będziemy chcieli pokazać, wrzucę info do tego tematu.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2014, 10:12:59 wysłana przez Baśka »

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 27, 2012, 21:11:16 »
Co do zdjęć to jeżeli chodzi o mnie, to nie ma problemu. Kiedy się będzie zbliżał termin tejże prelekcji to jak złapię coś ciekawego z grzybków, dostarczę.  :)
A co do takich pogadanek to zawsze byłem zwolennikiem zabierania towarzystwa do lasu i w otoczeniu przyrody na żywo pokazywać i odpowiadać na niekończące się pytania naszych małych bohaterów.  :)
Ja już raz robiłem spotkanie z młodzieżą szkolną na temat grzybów i cieszyło się to sporym zainteresowaniem bo młodzież o dziwo była ciekawa.
Zaowocowało to również niedawnym spotkaniem jeszcze raz ale tym razem bardziej pod kątem fotografii przyrody i nie tylko.
Były przypadki "cięższe" jak to wśród młodzieży bywa bo w kwestii grzybów to mieli jeno w głowie ale po jakieś godzinie już im tak nie było wesoło i zmienili nieco podejście po obrazowym opisie do czego prowadzi żarcie nie tych grzybków których się powinno nie jeść.

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 29, 2012, 20:37:40 »
Myślę intensywnie nad wyborem treści dla dzieciaków. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będą ciekawe wszystkiego. Tematów mnóstwo, czas ograniczony :)
A z innej beczki. Zaglądnęłam na stronę szkoły i teraz nurtuje mnie pytanie, czy wychowawczynią Agnieszki jest pani Monika S.?
Jeżeli tak, to koniecznie, przy najbliższej okazji pozdrów ją ode mnie :)

A jeszcze pytanie techniczne: wystawka ma być tylko dla klasy, czy szersza?
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2012, 20:39:58 wysłana przez Baśka »

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 30, 2012, 00:04:48 »
Paweł, dzięki. Wiem, że na Ciebie zawsze mogę liczyć :)


Myślę intensywnie nad wyborem treści dla dzieciaków. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będą ciekawe wszystkiego. Tematów mnóstwo, czas ograniczony :)
Też się nad tym zastanawiam. Myślę, że obowiązkowo będzie trzeba omówić borowikowate (te są najczęściej zbierane nawet przez niedoświadczonych grzybiarzy) i muchomorki. Przy okazji muchomorów, dwa słowa o czubajce kani, bo właśnie z muchomorami barany ją mylą :( Zastanawiam się też nad pieczarkami. Dosłownie w kilku zdaniach z wnioskiem, że pieczarki się kupuje w sklepie a nie zbiera, bo nie trudno o pomyłkę. Można też zahaczyć o gołąbki i mleczaje.

Baśka, to pierwsze takie spotkanie z dzieciakami ale nie musi być ostatnie. Rozmawiałem z wychowawczyniami Agi, że będzie można powtórzyć taką wystawę na początku przyszłego roku szkolnego.
A z innej beczki. Zaglądnęłam na stronę szkoły i teraz nurtuje mnie pytanie, czy wychowawczynią Agnieszki jest pani Monika S.?
Nie, ale muszę zajrzeć na stronę szkoły to będę wiedział o kim mówisz :)


A jeszcze pytanie techniczne: wystawka ma być tylko dla klasy, czy szersza?
Tylko dla klasy Agnieszki. W sumie ok. 20 dzieci. Na dodatek czas nam się skurczył. Z dwóch godzin lekcyjnych do jednej :(

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 31, 2012, 07:11:38 »
Rafał, zakres tematów jaki zaproponowałeś - to na cały cykl spotkań :)
Jeżeli ma być ABC zachowania grzybiarza w lesie, to trzeba przy tym ograniczyć ilość gatunków. Proponuję najpopularniejsze borowikowate i najgroźniejsze muchomory; w rezerwie czubajka kania, krowiak podwinięty i rydze. Trzeba też zarezerwować kilka minut na pytania, bo na pewno będą. Prelekcja dla dorosłych to pikuś przy prelekcji dla dzieciaków :)

Offline Andrzej K.

  • Członek Stowarzyszenia
  • Aktywny
  • Wiadomości: 651
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 31, 2012, 10:48:00 »
.......................................Prelekcja dla dorosłych to pikuś przy prelekcji dla dzieciaków :)
Tak, to będzie niezłe wyzwanie  :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 31, 2012, 11:59:01 »
Baśka, dokładnie o czymś takim myślałem. W 45 minut nie da się omówić wszystkiego. Tak jak piszesz, trzeba wybrać te najbardziej popularne.
Jak znajdę chwilkę, wrzucę tutaj spis gatunków, o których możemy coś powiedzieć. Jak będą spisane, łatwiej będzie to zweryfikować czy uda nam się je omówić w tak mocno okrojonym czasie.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 05, 2012, 23:52:57 »
Pomyślałem, że możemy się postarać omówić:

- borowik szlachetny,
- borowik ceglastopory,
- goryczak żółciowy,
- koźlarze "czerwone",
- maślaki (ogólnie),
- podgrzybki (ogólnie),
- muchomor czerwony,
- muchomor czerwieniejący,
- muchomor zielonawy + muchomor jadowity,
- mleczaje z czerwonym mleczkiem,
- czubajka kania.

Basiu, co o tym myślisz?

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 06, 2012, 08:32:39 »
Rafał, moim zdaniem zestaw wybrałeś idealnie. Oczywiście też służę pomocą :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 07, 2012, 06:05:08 »
Rafał, zestaw bardzo dobry, ale obawiam się, że zbyt obszerny do prezentacji w 45 minut (zwłaszcza przy założeniu, że jeszcze ma być ABC zbieracza). Myślę o tym cały czas i wybieram treści.

Do niedzielnego wieczoru będę poza zasięgiem netu. Zasilacz mam nowy, więc mam nadzieję, że limit niespodzianek wyczerpany.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 07, 2012, 23:00:48 »
Skoro mamy ograniczony czas do jednej godziny lekcyjnej, myślę że należy potraktować naszą prelekcję jako wstęp do kolejnych spotkań. Mam nadzieję, że uda się omówić te wymienione gatunki chociaż w kilku słowach.

Na chwilę obecną potrzebowałbym zdjęcia kilku gatunków grzybków, które wymieniłem wcześniej.
Dokładnie chodzi mi o:
- mleczaj rydz,
- mleczaj świerkowy,
- czubajka kania,
- muchomor zielonawy.

Jeżeli ktoś z Was ma dobrej jakości zdjęcia tych gatunków i wyraża zgodę na ich publiczną prezentację, proszę o przesłanie ich mailem.
Jak ktoś nie ma mojego maila, proszę o info na PW.

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 08, 2012, 18:33:30 »
Rafał zdjęcie chcesz w oryginale czy już pomniejszone, bo mam mleczaja jodłowego

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 09, 2012, 08:04:50 »
Rafał, poszukam fotek. Powinienem mieć wszystkie te gatunki. Niem wiem tylko czy są wystarczajaco dobre. Może coś wybierzesz.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 09, 2012, 11:28:30 »
Rafał zdjęcie chcesz w oryginale czy już pomniejszone, bo mam mleczaja jodłowego
Aniu, dzięki za pomoc :)

Zdjęcia mleczaja jodłowego mam. Potrzebuję zdjęć rydza (tego też mam, ale owocnik nie był pierwszej świeżości) i świerkowego.

Waldek, dzięki. W to, że Twoje zdjęcia są dobrej jakości nie wątpię :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Wystawa grzybowa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 144.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 12, 2012, 00:07:59 »
Szukam zdjęć dla Rafała i mam jeden wniosek - fotek wiele tysięcy a brak praktycznie zdjęć grzybów pospolitych... Trzeba to będzie w tym roku (troszkę) nadrobić :)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.