Autor Wątek: Oświetlenie w zdjęciach makro  (Przeczytany 12977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 25, 2013, 00:20:42 »
Bardzo fajny efekt. Wszelkiego rodzaju blendy są bardzo pomocne.

Można używać kartonu po soczkach. Można też kupić małe, składane blendy o średnicy ok 30cm. Zaletą tych kupnych jest to, że są w różnych kolorach, co czasami jest ogromnie przydatne.
Najczęściej spotykane są srebrne (powodują "oziębienie" zdjęcia), złote (ocieplają zdjęcie) i białe (neutralne).

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #31 dnia: Stycznia 25, 2013, 06:17:02 »
Karton po soczku odbija naturalne światło. Kolorowe blendy - no właśnie. Nigdy ich nie używałam, ale obawiam się, czy kolor nie spowoduje fałszowania barw na zdjęciach. Trzeba będzie kiedyś spróbować.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 27, 2013, 12:37:39 »
Jakie macie sposoby na likwidowanie zielonej/ zielonożółtej barwy światła, która czasami zdarza się podczas zdjęć wykonywanych w terenie?
Najczęściej mam to podczas fotografowania grzybów na dnie zalesionych wąwozów przy silnym słońcu. Wysoko umieszczone korony drzew tworzą wtedy swoisty filtr, który strasznie zakłamuje oryginalne barwy grzybów.
Oczywiście nie chodzi mi o późniejsze korekty w programach graficznych.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 02, 2013, 12:29:06 »
Kolorowe blendy - no właśnie. Nigdy ich nie używałam, ale obawiam się, czy kolor nie spowoduje fałszowania barw na zdjęciach.
Kolorowe blendy zawsze "fałszują" kolorki ale "pozytywnie". Oczywiście pod warunkiem, że stosuje się je w odpowiedniej sytuacji.

Jakie macie sposoby na likwidowanie zielonej/ zielonożółtej barwy światła, która czasami zdarza się podczas zdjęć wykonywanych w terenie?
Po pierwsze, można sobie z tym poradzić za pomocą wspomnianych blend. Po drugie, można robić zdjęcia w RAW'ie i bawić się ich wywoływaniem.
Ja stosuję trzecią metodę czyli kombinacje z balansem bieli. Staram się zmieniać do skutku, aż jestem zadowolony. Zdjęcia na komputerze a na wyświetlaczu w aparacie wyglądają różnie, więc czasami muszę wprowadzić jeszcze dodatkową korektę w programie graficznym.

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 04, 2014, 08:33:20 »
Zastanawiałam się, czy moje pytanie dotyczy oświetlenia w zdjęciach makro, czy też należałoby założyć inny temat. Jednak chodzi o zdjęcia makro i oświetlenie, a w szczególności jego nadmiar na dalszym planie. Niby grzyba widać, ale denerwuje mnie zbytnia jasność za grzybem.
Tak to wygląda:



Poradziłam sobie zasłaniając widok plecakiem:


Grzyba widać lepiej, mniej prześwietlonego tła, ale zdjęcie jest okropne.
Co zrobić, żeby to tło tak nie raziło? Chodzi mi raczej o podpowiedź techniczną co robić już w lesie, żeby było lepiej. Nie zawsze da się fotografować z każdej strony, najgorzej jak grzyb rośnie na szczycie pagórka, albo na pniaku i z żadnej strony nie ma naturalnego elementu zasłaniającego nadmiar słońca między liśćmi...

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 04, 2014, 10:48:46 »
No ciekawe pytanie :) Tez mam sporo "przepalonych" fotek (szczególnie tła).
Czasami chyba lepiej nie doświetlić fotki i bawić się później obróbkę fotki. Przepalone tło jest nie do uratowania :)
Jakie macie sposoby? Ja najczęściej... przesadzam grzyba :P

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 06, 2014, 01:45:12 »
Zawsze staram się tak robić zdjęcia, żeby tło było mniej więcej tak samo oświetlone jak grzybek. Faktycznie, nie zawsze jest taka możliwość. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia. Dokładnie te, o których wspomniał Waldek, czyli przesadzenie grzyba w inne miejsce lub obróbka zdjęcia. Nastawiając się na obróbkę zdjęcia też mamy dwie możliwości. Złożyć HDR'a albo zrobić kilka niedoświetlonych zdjęć (każde z innymi ustawieniami i najlepiej w RAW'ie) i potem próbować wyciągnąć maksimum informacji z cieni.

Basiu, tak na szybko, z Twojego zdjęcia udało mi się maksymalnie wyciągnąć tyle:


Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 06, 2014, 06:14:43 »
Dzięki Rafał. Po obróbce wygląda lepiej. Nie wiem nawet, czy potrafię zapisać zdjęcie w RAWie. Przesadzenie wydaje się być prostsze, choć w przypadku niektórych gatunków może bardzo zmienić wygląd grzyba. Ale będę o tym pamiętać przy kolejnych fotkach.

Offline Andrzej K.

  • Członek Stowarzyszenia
  • Aktywny
  • Wiadomości: 651
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 06, 2014, 09:31:04 »
"Przesadzanie" grzybka to dobry sposób, sam tak często robię :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświetlenie w zdjęciach makro
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 06, 2014, 23:45:50 »
Nie wiem nawet, czy potrafię zapisać zdjęcie w RAWie.
Przypomnij mi proszę, który masz model aparatu. Poszperam w instrukcjach i sprawdzę czy masz możliwość ustawienia fotek w RAW'ie.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.