Autor Wątek: Zakup atlasów  (Przeczytany 15179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #45 dnia: Kwietnia 26, 2012, 08:37:53 »
Dopisuję do listy :)

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #46 dnia: Kwietnia 26, 2012, 14:24:10 »
Basiu, chciałem jeszcze raz podziękować za szybkie i sprawne zrealizowanie zamówienia na atlasy... Szczególnie Wielki Atlas Grzybów jest jak dla mnie bardzo dobry, polecam go wszystkim z czystym sumieniem... :) Atlas gołąbków też jest dobry, jedyny minus jak dla mnie to język czeski, ale jakoś da się przez to przejść... ;)

Basiu, pieniądze za przesyłkę dzisiaj przelałem na Twoje konto... :)

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #47 dnia: Kwietnia 26, 2012, 17:52:51 »
Dziki życzę przyjemnego korzystania z atlasu. To jedna z tych książek, którą jak raz dostaniesz w swoje ręce to już nigdy nie chcesz się z nią rozstać :) Wiem po sobie

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #48 dnia: Kwietnia 26, 2012, 18:48:57 »
Basiu do nas przesyłka też dotarła... w całości :D

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #49 dnia: Kwietnia 26, 2012, 21:28:29 »
Anna M., chcesz powiedzieć, że Ewa zjadła gołąbki?!

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #50 dnia: Kwietnia 27, 2012, 05:45:16 »
Basiu, stokrotne dzięki za zaangażowanie i wkład pracy jaki włożyłaś w możliwość nabycia przez nas tych cennych pozycji. Po prostu osobiście nie wiem jak Ci dziękować  :)

"Holubinki (Rassula)" to fantastyczna pozycja, która zdecydowania przerosła moje oczekiwania. Co prawda nigdy nie ciągnęły mnie gołąbki i nie wiem, czy kiedyś się nimi bardziej zainteresuję, jednak samo posiadanie tego dzieła cieszy oko, a także zaspakaja mykologiczno-kolekcjonerskie ambicje.

"Velky Atlas Hub" jest wg mnie wyśmienitą pozycją do celów przeglądowych. Przed zakupem trochę "zniechęcał" mnie wspominany brak cech mikro przy opisach gatunków. Jednak po przejrzeniu atlasu doszedłem do wniosku, że był to świadomy i sensowny zamysł autorów.
Po pierwsze, rozbudowanie opisów, albo by poskutkowało zmniejszeniem liczby prezentowanych gatunków, albo by spowodowało znaczne, fizyczne zwiększenie objętości książki.
Po drugie, wg mnie autorom chodziło o możliwość nakierowania (wskazania drogi) znalazcy danego grzyba (po ilustracjach i opisie) na rodzaje, w których możemy tak naprawdę dopiero zacząć szukać (oznaczać) dany gatunek w oparciu o internet i bardziej specjalistyczną literaturę.
Przecież podanie danych o mikrocechach np.  o 1 gatunku Geoglossum czy 2 gatunkach Scutellinia kompletnie w niczym nie posunęłoby nas do przodu przy próbie sensownego oznaczenia w tych lub zbliżonych do nich rodzajach.

Wyśmienitą częścią atlasu jest dział poświęcony Aphyllopholares, a w szczególności zdjęcia wszelakich nadrzewnych "farb", "tapet" i innych "mazideł". Najczęściej, przy tego rodzaju znaleziskach przeciętny człowiek nie ma pojęcia "z czym to się je" czy gdzie zacząć jakiekolwiek próby poszukiwań. Mi osobiście bardzo brakowało takiej drukowanej pozycji z tymi grupami "nadrzewniaków".

Jeszcze raz Basiu, podziękowania  :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #51 dnia: Kwietnia 27, 2012, 06:14:28 »
Cieszę się, że się atlasy podobają i że dotarły w całości. Zgodnie z prawidłem szewc bez butów - zamówiłam atlas dla siebie do Żiliny. Podskoczę tam z Orawskiego Wesołego :)
A atlas robi wrażenie, to fakt :)
Pokazałam oba (ten wielki i ten gołąbkowy) koleżance w pracy. Ta koleżanka ma do grzybów stosunek absolutnie obojętny. Przeglądnęła gołąbkowy, a wielki przeglądnęła kartka po kartce, bardzo dokładnie i wyraziła łączną recenzję, że  nie przypuszczała, że może być aż tyle gołąbków, ani że atlas grzybów może być taki piękny; że ona ten duży mogłaby oglądać codziennie; że każdy ma swoje zabawki, ale ta zabawka (wielki) bardzo jej się podoba, choć jest "z innej branży" i rozumie naszą potrzebę zabawy taką wspaniałą zabawką :)

Offline Ewa

  • Członek Stowarzyszenia
  • Aktywny
  • Wiadomości: 382
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #52 dnia: Kwietnia 27, 2012, 08:07:41 »
Baśka, z gołąbków jadam tylko te "w kapuście"  ;D, ale faktycznie warto było zamówić ten atlas. Może teraz spróbujemy któregoś gołąbka pozyskać i spróbować jak smakuje. Pamiętam jak  byliśmy w Kopytowskiej Dolinie i Słowacy nazbierali mnóstwo gołąbków i zapewniali nas, że są smaczne :D

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #53 dnia: Kwietnia 27, 2012, 08:52:32 »
Ewa, czasami zdarza mi się zbierać gołąbki w celach konsumpcyjnych, wtedy zawsze stosuję zasadę:
"Gatunki o łagodnym smaku są jadalne, o ostrym mogą powodować zatrucia. Takie smakowe rozróżnienie grzybów jadalnych i niejadalnych można stosować tylko do gołąbków i mleczai"
z Atlasu Marka Snowarskiego http://grzyby.pl/gatunki/Russula.htm

Problemem przy zbiorze gołąbków, a raczej ich transporcie, bywa czasami ich kruchość  :(

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 792
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #54 dnia: Kwietnia 27, 2012, 08:57:29 »
Zawsze chciałem bliżej przyjrzeć się gołąbkom, przerażała mnie jednak ich zmienność. Poza kilkoma gatunkami nie rozróżniam ich. Szkoda. Trzeba będzie kiedyś to nadrobić (jak tylko czas pozwoli).

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #55 dnia: Kwietnia 27, 2012, 16:32:40 »
Ewa, ja pamiętam, jak w zeszłym roku doprowadzone do rozpaczy bezgrzybiem spróbowałyśmy masowo występujących gołąbków :) Tych żółtych (jakikolwiek to był gatunek) :)

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #56 dnia: Kwietnia 27, 2012, 18:34:19 »
Anna M., chcesz powiedzieć, że Ewa zjadła gołąbki?!
Tylko dwóch kartek brakuje, uzębienie na resztkach widoczne. Musiały smakować ;D

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #57 dnia: Kwietnia 27, 2012, 19:34:41 »
Że się tak wyrażę, robisz sobie cabaree :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2012, 06:10:07 wysłana przez Baśka »

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #58 dnia: Kwietnia 27, 2012, 20:45:21 »
Że się tak wyraże, robisz sobie cabaree :)
Muszę się zastanowić :D

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup atlasów
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwca 24, 2012, 07:04:30 »
Moi drodzy, nadchodzi nieuchronnie czas realizacji zamówień na atlas Papouška  VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH.
Na liście chętnych mam Rafała, Waldka, Edit i siebie. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby zamówić ten atlas, proszę o zgłoszenie do 10 lipca.
Atlas kosztuje 1400 koron czeskich (czyli około 240 zł). W razie wysyłki pocztą trzeba się liczyć z opłatą rzędu 13-15 zł, bo książka jest ciężka (3,7 kg).


 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.