Autor Wątek: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)  (Przeczytany 4199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« dnia: Marca 30, 2012, 14:16:46 »
Hełmik okrągławy (Cudonia circinans)

Owocniki:


Spotykałem te grzyby w górskim lesie iglastym i mieszanym,  w okresie VI-VII. Wielkość owocników 3-4 cm.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 30, 2012, 14:57:18 »
Cieszę się Waldku, że rozpocząłeś ten temat. Osobiście mnie interesuje jakie są różnice między Cudonia circinans, a Cudonia confusa - jeśli takie istnieją? Czy można je w jakikolwiek sposób odróżnić? Moje grzyby w sporej ilości udało mi się znaleźć tylko raz 27.07.2008. Później szukałam w tym samym miejscu (tak mi się wydaje), ale albo na nie nie mogłam natrafić, albo nie było sprzyjających warunków do ich wzrostu. Teraz trochę tam wszystko pozarastało i nie wiem czy kiedykolwiek je tam jeszcze zlokalizuję. Te wyrosły również w górskim lesie z głównym udziałem jodły i buka, w dość prześwietlonym miejscu na jodłowej ściółce. Mój gatunek podobno jest problematyczny. Czy można ustalić jednoznacznie który to? Dam linka do całej przepychanki, bo dyskusją nazwać tego nie można http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=13247&postdays=0&postorder=asc&start=0 i zdjęcie, bo nie wszyscy zechcą tam zajrzeć.
Waldku, Ty się nimi zajmowałeś, więc pewnie nie będzie dla Ciebie problemem wskazanie różnic lub jakiegoś innego rozwiązania dla tego problemu :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 30, 2012, 19:28:44 »
Aniu, zastanawiałem się nad tymi gatunkami bardzo długo w lecie ubiegłego roku.
Nie chciałbym oczywiście zbyt odnosić się do wątku który zaprezentowałaś bo to raczej nie była dyskusja  ;)
ale moim zdaniem grzyb zaprezentowany przez Ciebie to Cudonia circinans.
Śledząc fora mikologiczne (opierałem się na włoskich forach) można odnieść wrażenie że z tymi grzybami jest spore zamieszanie. Zarówno C. circinans jak i C. confusa są IDENTYCZNE MIKROSKOPOWO, co zaprezentuję w późniejszym wątku. Wielu autorów uważa nawet że są to synonimy i tak naprawdę opisują jeden i ten sam gatunek. Jest grupa ludzi jednak która wyróżnia oba gatunki poprzez barwy. Hipotetyczny C. confusa ma mieć jasno cynamonowy kolor (ale to jest zmienna cecha) i co ważne taki sam odcień trzonu jak i kapelusza, czyli są jednolicie ubarwione.
Dla przykładu tutaj jest fotka która w miarę oddaje ten pogląd:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cudonia_confusa_39748.jpg

W Fungi of Switzerland 1 - Acomycota autorzy stwierdzają że ze względu na duże zróżnicowanie kolorystyczne C. circinans w obrębie rodzaju i identyczność cech mikroskopowych uznają je za ten sam gatunek.
To by mogło zamknąć temat gdyby nie to że mikolodzy w Polsce publikują te gatunki oddzielnie...
W spisie u Ani Kujawy:
http://grzyby.pl/grzyby-makroskopijne-Polski-w-literaturze-mikologicznej-gatunki.htm
poz. 120 - Cudonia confusa Bres. - Ascomycota Halama i Romański 2010.

Troszkę namieszałem, ale wniosek jest jeden - jeśli C. confusa istnieje to jest jednolicie ubarwiony. Jeśli uznasz że są to synonimy to formalnie nie będzie błędem. 

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2012, 20:03:51 »
Dziękuję Waldku za obszerne i rzeczowe wyjaśnienia. Zrozumiałam, że w zależności od punktu widzenia niektórzy wyróżniają te dwa gatunki, a inni traktują je jako synonimy.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 31, 2012, 09:45:27 »
Fotki mikroskopowe (CR)


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 31, 2012, 21:06:26 »
Zarodniki 30-40 µm, septowane, bezbarwne (u mnie nie były jeszcze całkiem dojrzałe).
Worki mają po 8 zarodników.
Parafizy nitkowate, zakrzywione, poskręcane.

Może w tym roku go znów spotkam. Postaram się o lepszy opis makroskopowy.

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 07, 2012, 14:55:43 »
Waldek, mam jedno pytanie czy po za Cudonia circinans i Cudonia confusa masz dostęp do informacji na temat innych grzybków z rodzaju Cudonia, takich jak np. :

1. Cudonia grisea
2. Cudonia lutea
3. Cudonia monticola

Jakoś ciężko coś znaleźć na temat tych grzybów... Gdybyś coś miał to napisz w tym temacie...

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 08, 2012, 13:11:34 »
Z tego co wiem to te gatunki nie były notowane w Polsce. Spróbuję jednak coś znaleźć w temacie.

Aktualnie Cudonia monticola = Pachycudonia monticola ma ciemne kolory -
http://www.flickr.com/photos/56725079@N03/5585194459/

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 08, 2012, 13:17:46 »
Cudonia lutea - z http://www.mushroomexpert.com/cudonia_circinans.html :

"(..)Cudonia is one of several remote Ascomycete genera with needly spores, and my find fit the description of Cudonia circinans, which grows under conifers and has a pale yellow to brownish cap, with a somewhat darker stem. Cudonia lutea, by contrast, is brighter yellow, grows under hardwoods, and has a stem colored like the cap. The definitive feature separating the two species, however, is spore size (over 50 µ long for Cudonia lutea and under 40 µ long for Cudonia circinans)" - czyli  też jest innego koloru i wyróżnia się rozmiarem zarodników.

fotka: http://www.flickr.com/photos/42742049@N07/6033226144/

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 08, 2012, 13:51:15 »
Tutaj jest informacja o Cudonia grisea (gatunek amerykański?) - http://www.cybertruffle.org.uk/cyberliber/59637/0001/0016.htm
wygląda na to że wyrasta na drewnie.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 01, 2012, 13:04:59 »
Spotkaliśmy ten gatunek z Darkiem (Bynio) w kolejnej lokalizacji (2012.07.29). Kilkadziesiąt owocników w "czarcim kręgu".


Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 18, 2014, 21:11:37 »
Po sześciu latach znów na niego trafiłam 17.08.2014 Zyndranowa

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Cudonia circinans (Pers.) Fr. (1849)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 24, 2014, 08:52:16 »
Po sześciu latach znów na niego trafiłam 17.08.2014 Zyndranowa
Bardzo  ładne i dojrzałe owocniki. Będziesz go zgłaszać do grej?

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.