Autor Wątek: Sprzęt i akcesoria fotograficzne  (Przeczytany 57056 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 14, 2012, 19:32:00 »
A mnie z dnia na dzień coraz bardziej wkurza mój monitor. W kościach czuję że zbliża się wiosna i nie mam zamiaru więcej oglądać czyt. tracić przyjemność oglądania zdjęć na starym zwykłym monitorze.
Przy najbliższej okazji jak dorwę jakieś "lewe" pieniążki kupuję panoramiczny i już.  ;)
Wychodzi na to że to coś będzie z samsunga.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 16, 2012, 21:25:13 »
Wychodzi na to że to coś będzie z samsunga.
Paweł, nie siedzę już w temacie komputerów ładnych parę lat, ale wydaje mi się, że Samsung to dobry wybór :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #47 dnia: Marca 15, 2012, 19:24:50 »
A teraz sprawa z innej beczki. Mianowice powrót do przeszłości co nie znaczy że gorszej przeszłości.
Świagier posiada aparat na tzw. filmy czyli dokładnie Canon EOS 300 N.
Przydałby by mu się obiektyw szerokokątny do krajobrazów, przeglądnijcie swoje szufladki dokładnie i może zobaczę jakowąś tu propozycję do sprzedaży.
Na wyposażeniu ma jeno jakiś standardowy obiektyw i ponoć jakieś tele z którego nie korzysta (nie wiem czemu) Żadnych nie ma konwerterów i inszych dodatków.
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2012, 15:58:28 wysłana przez Baśka »

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #48 dnia: Marca 15, 2012, 19:50:42 »
Ja też zmieniam beczkę ;) Pytanie głównie do Rafała, ale to nie znaczy, że nikt inny nie może się wypowiedzieć. Od jakiegoś czasu brakuje mi trochę ogniskowej w teleobiektywie. Czy zamiast zakupu większego teleobiektywu, nie pokusić się o zakup telekonwertera? W posiadanym obiektywie 70-200 zwiększyłoby to ogniskową do 140-400; biorąc pod uwagę przelicznik ogniskowej daje to maksymalną  ogniskową w okolicy 660 mm, co już jest interesującą wielkością. Czy w tym rozumowaniu jest błąd? Czy dołożenie telekonwertera skomplikuje pracę z aparatem lub zmniejszy jakość zdjęć? Oczywiście w takim przypadku myślę o telekonwerterze firmowym w pełni kompatybilnym z posiadanym EOS 450. :)
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2012, 16:00:05 wysłana przez Baśka »

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #49 dnia: Marca 15, 2012, 22:45:43 »
Świagier posiada aparat na tzw. filmy czyli dokładnie Canon EOS 300 N.
Przydałby by mu się obiektyw szerokokątny do krajobrazów
Czyli stary, poczciwy, analogowy aparat :)
Paweł, szeroki kąt dla analogów to 24mm lub 28mm. Ceny systemowych szkieł przekraczają próg 1000 zł. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest kupno solidnego, manualnego obiektywu na M42 + adapter do Canona. Znacznie niższa cena, bardzo dobra jakość. Jedyny minus to brak AF ale do tego typu obiektywów nie jest to tak bardzo konieczne.

Od jakiegoś czasu brakuje mi trochę ogniskowej w teleobiektywie. Czy zamiast zakupu większego teleobiektywu, nie pokusić się o zakup telekonwertera.
Można się pokusić o telekonwerter. W końcu do tego służy :)
Poza zaletą zwiększenia ogniskowej, telekonwerter ma same wady. Jedna to zmniejszenie światła. Przy obiektywie o stałym świetle 2,8 w zasadzie ten problem nie istnieje, bo otrzymujemy szkło o świetle 5,6 (przy konwerterze x2) a takie światło w zupełności wystarcza aby AF nadal działał. Po za tym amatorskie szkła o ogniskowej z zakresu 100-500 też mają światło w granicach 5,6 lub 6,3, więc wychodzi na to samo.
Druga wada to spadek rozdzielczości obiektywu. Testy, które widziałem były robione z telekonwerterem x1,4. Jak działa konwerter x2 nie wiem :( Dodatkowo różne obiektywy różnie współpracują z telekonwerterami.
Tak w ogromnym skrócie, współpraca telekonwertera Canon x1,4 z obiektywami Canon o ogniskowych 70-200 wygląda następująco:
1) Canon EF 70-200 mm f/2.8L USM - jest dobrze :)
2) Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS USM - jest tak sobie. Rozdzielczość niebezpiecznie zbliża się do granicy przyzwoitości i możemy dostawać "mydlane" obrazy :(
3) Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM - jest wybitnie dobrze :)

Jeżeli masz obiektyw Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS USM to odradzałbym zakup telekonwertera. W pozostałych przypadkach można spróbować.

Na szczęście użytkownicy Canona mają jeszcze jedną możliwość. Jest na rynku wspaniałe szkło. Mówię tu o obiektywie Canon EF 100-400mm f/4,5-5,6L IS USM. Po prostu nie ma lepszego szkła do fotografowania ptaków czy dzikiej zwierzyny, oczywiście w tym przedziale cenowym. Jakość konkurencyjnych obiektywów mocno odstaje od tego Canona.
Cena tego szkła oscyluje w granicach 6600 zł ale na prawdę wart jest swojej ceny.

Z racji tego, że używam Nikona, nie miałem możliwości takiego wyboru. Dobre szkła Nikkora zaczynają się od 24000 zł a Sigmy od 10000 zł :( Dlatego też używam Sigmy 70-200 w połączeniu z telekonwerterem Sigmy x2. Przy tym połączeniu spadek rozdzielczości nie jest tak dotkliwy i zdjęcia są przyzwoitej jakości.
Narzekać nie mogę :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #50 dnia: Marca 16, 2012, 08:42:31 »
Tak więc będę musiał szukać Rafał tego o czym piszesz. Niestety sam bo świagier jak ma usiąść do kompa i czegokolwiek szukać a już nie daj panie na allegro to prędzej sam by zbudował obiektyw.
W sprawach komputerów i netu to jest tragedia... ;)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #51 dnia: Marca 16, 2012, 13:46:03 »
Paweł, obecnie nie ma zbyt wielu takich obiektywów na Allegro, ale trzeba polować.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 16, 2012, 20:09:59 »
Rafał dzięki za odpowiedź. Nie zamierzam go kupić w najbliższym czasie bo mam w tej chwili inne preferencje :) Przy moim obiektywie CANON EF 70-200f/4 L, światło obiektywu doszłoby do 6. Może wiesz jak on współpracuje z telekonwerterem? Puściłem totka więc nigdy nie wiadomo 8)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 16, 2012, 23:33:16 »
Przy moim obiektywie CANON EF 70-200f/4 L, światło obiektywu doszłoby do 6. Może wiesz jak on współpracuje z telekonwerterem?
Przy telekonwerterze x2 światło obniży się do f/8 a nie do f/6. Będzie ciemno i AF na 90% nie będzie działał :(

Canon puścił dwie wersje obiektywów 70-200 ze stałym światłem f/4.
1) Canon EF 70-200 mm f/4L USM;
2) Canon EF 70-200 mm f/4L IS USM.

Pierwszy jest w miarę przyzwoity, ale obawiam się, że dołożenie konwertera spowoduje na tyle duży spadek jakości zdjęć, że raczej trzeba sobie go odpuścić.
Drugi natomiast jest wybitny :) Z nim konwerter x1,4 współpracuje bardzo dobrze. To szkło ma niesamowitą rozdzielczość. Po dokręceniu konwertera rozdzielczość nadal jest na bardzo wysokim poziomie, więc zdjęcia będą bardzo dobrej jakości.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #54 dnia: Marca 20, 2012, 10:39:50 »
Waldek jakim obiektywem makro trzaskasz foty ?
Znajomy lata z Canonem i trza mu zaproponować obiektyw makro.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #55 dnia: Marca 20, 2012, 11:27:48 »
Paweł, posiadam obiektyw Sigma 70 mm f/2.8 EX DG Macro. Warto jednak też rozważyć odpowiednik Canona.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #56 dnia: Marca 20, 2012, 11:39:30 »
Ok, dzięki. Rozważamy różne wersje. Pytałem się dlatego bo mam przy okazji Twoje zdjęcia tutaj "pod ręką" do obejrzenia "jak to działa"  :)
Troszkę mi trudniej szukać od początku z wiadomych przyczyn. wszak jak się rozglądałem za obiektywami to patrzyłem pod kątem Nikona.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #57 dnia: Marca 20, 2012, 13:30:07 »
Paweł, obiektywy makro dzielą się na te dobre i te wybitne. Tu na prawdę nie ma co zepsuć, chyba że mechanizm. Optyka jest ok.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #58 dnia: Marca 20, 2012, 13:44:52 »
Chyba tak Rafał. Do makro obiektywów to raczej się przykładali.
Acha, zepsuć to można jeszcze...zdjęcie.  ;D

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #59 dnia: Marca 30, 2013, 19:56:04 »
No i stało się. Zaczyna mi się poważnie sypać aparat fotograficzny. Swoje razem przeżyliśmy, chyba czas będzie pomyśleć o czymś nowym...
Czy Canon 650D to sensowny zakup?

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.