Poradnia grzybowa > Co znalazłem? co to jest? - 2021

Jak pieprznik, ale nie pieprznik

(1/1)

Voyo:
Witam,
Takie znalezisko na rodzinnym grzybobraniu. Szwagier przynosi mi dwa takie grzybki, pytając czy to jakaś odmiana pieprznika (bo wie, że rozróżniam kilka odmian kurek). Grzybek rzeczywiście o zwartym miąższu, przypominającym młode pieprzniki j. Brak listewek - wyraźne blaszki, choć niektóre anastomozujące W sumie bez zapachu (nie mam zbyt czułego węchu). Las mieszany (buki, świerk, sosna), dość suchy. Okolice Wysowej. Cóż to jest? Jakiś zasłonak?

Nie mogłem wrzucić fotek do galerii - cały czas były miniatury.



jn:
Na pewno nie żaden pieprznik. Z tego co da się zauważyć to postawił bym na zasłonaka glinkowatego.

Waldek:

--- Cytat: jn w Sierpnia 06, 2021, 20:10:31 ---Na pewno nie żaden pieprznik. Z tego co da się zauważyć to postawił bym na zasłonaka glinkowatego.

--- Koniec cytatu ---

a ja bym obstawiał jego kuzyna, Cortinarius rubicundulus. Te  przebarwienia wydają się mocne.

Waldek:

--- Cytat: Voyo w Sierpnia 06, 2021, 20:03:28 ---Nie mogłem wrzucić fotek do galerii
--- Koniec cytatu ---

Założę Ci galerię,  ok? :)

Voyo:
Tak, też myślałem o glinkowatym (kolor), ale Cortinarius rubicundulus (obejrzałem fotki w necie) chyba bardziej pasuje, bo są takie bardziej "krępe"

Poproszę galerię, jak najbardziej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej