Autor Wątek: rdze (Pucciniomycetes)  (Przeczytany 24640 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #60 dnia: Maja 24, 2014, 19:21:05 »
Jednak może to być Puccinia hieracii podawana m.in. z łodyżek mniszka, natomiast Puccinia variabilis podają tylko z liści (przynajmniej u Majewskiego).
Po zdjęciach w necie (tak na szybko) nie udało mi się zrobić sensownego porównania obu gatunków.
Moje rosły na łodydze kwiatowej no i rdzę na zbliżeniu bardzo przypominały :P Usiłowałam, jak Boguś, znaleźć coś i też niestety nic sensownego nie namierzyłam :-\

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #61 dnia: Maja 24, 2014, 19:34:31 »
Mam jeszcze coś rdzopodobnego, ale z liści jeżyny. To jednak nie ma tych charakterystycznych "kwiatków". I nie wiem czy jeszcze nie dojrzało, czy tak po prostu ma ???
Stasiana (Spalona) 11.05.2014

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #62 dnia: Maja 26, 2014, 21:53:09 »
Na Rubus sp. są podawane
Phragmidium spp. - chyba powinno to być coś w tym rodzaju, ale nie mam "Grzybów" T. IX, jednak wizualnie w internecie na coś dokładnie o takim wyglądzie nie trafiłem

Podają jeszcze z Rubus:
Uromyces urediniformis, Kuehneola uredinis
oraz nie notowane w Polsce (do 1979 r)
Gymnoconia peckiana, Pucciniastrum arcticum

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #63 dnia: Maja 28, 2014, 01:40:29 »
Na razie w oparciu o:
"Определитель ржавчинных грибов СССР. Часть 1 Сем. Melampsoraceae и некоторые роды сем. Pucciniaceae - 1975 Купревич В. Ф., Ульянищев В. И."
mamy do dyspozycji poniższe gatunki Phragmidium z szeroko pojętej i "pokręconej" grupy gatunków jeżyna Rubus sp. (w tym także na malinie) :

Ph.  arcticum
Ph. alpinum
Ph. bulbosum (syn. Ph. rubi)
Ph. candicantium
Ph. rubi-idaei
Ph. rubi-saxatilis
Ph. violaceum

oraz (spoza Europy)
Ph. alascanum
Ph. miyakeanum


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #64 dnia: Maja 28, 2014, 08:02:19 »
Nie przypuszczałem nawet że świat rdzy jest aż tak obszerny.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #65 dnia: Maja 28, 2014, 08:44:28 »
Nie przypuszczałem nawet że świat rdzy jest aż tak obszerny.
To zapraszam do oględzin mojej karoserii ;D

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #66 dnia: Maja 28, 2014, 11:44:23 »
Za Joanną Marcinkowską "Oznaczanie rodzajów grzybów..."  2012
"Podtyp: Pucciniomycotina
Takson ten reprezentowany  przez ponad 8000 gatunków rozmieszczonych w 8 klasach,18 rzędach i 36 rodzinach [Kirk i in. 2008]. Pucciniomycotina (patrz. rys.270) stanowi jednostkę obejmującą powyżej 30% wszystkich podstawczaków, które wytwarzają telemorfy..."

Teraz sprostowanie mojej błędnej wypowiedzi, żeby niepotrzebnie nie wprowadzała w błąd :
"« Odpowiedź #59 dnia: Maj 24, 2014, 08:59:46 »
Tylko i wyłącznie po mikrocechach.
Oznaczanie po żywicielu, można by określić mianem; "najprawdopodobniej to ten gatunek", a w naszych oznaczeniach idziemy na taką "łatwiznę".
Taki żywiciel powinien być tylko wskazówką, kierunkiem jakiego gatunku ewentualnie możemy się spodziewać."


Wg wyżej cytowanej pozycji:
"Specjalizacja w w stosunku do żywicieli.
Powinowactwo pomiędzy gatunkiem rośliny a grzyba rdzawnikowego jest w zasadzie ściśle określone. Są gatunki, zwłaszcza z rodzajów Uromyces oraz Puccinia, mające zdolność pasożytowania na wielu różnych roślinach. Natomiast gatunki z innych rodzajów grzybów rdzawnikowych żyją tylko na ściśle określonych gatunkach roślin..."

Nie wiem, jak to się ma do publikacji naukowych? Czy przy określaniu gatunku wystarcza oznaczenie po żywicielu, czy też powinno ono opierać się na badaniach mikroskopowych?

Wracając de ecjum Phragmidium sp. z jeżyny  zaprezentowanego przez Anię.
Gdyby dało się ustalić jej gatunek to oznaczenie mogłoby się okazać banalnie proste'
Nieśmiało przypuszczam, że to może być jeżyna pofałdowana (Rubus plicatus = R. ruticosus = R. affinis), jednak jest to strasznie "pokićkany" rodzaj - wystarczy zerknąć do Wikipedi  ;)

Jak byś Aniu miała trochę więcej zdjęć tej jeżyny, to można  by się pokusić o ich wrzucenie do działu botanicznego na "bio-forum". Byś może w tym przypadku oznaczenie jest proste i bezproblemowe ???

Offline jn

  • Stały bywalec
  • Wiadomości: 2 359
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #67 dnia: Maja 28, 2014, 17:48:07 »
To zapraszam do oględzin mojej karoserii
Ale na miniaturce widać tylko maskę i to nie całą  :P  ;)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #68 dnia: Maja 28, 2014, 21:06:20 »
Nieśmiało przypuszczam, że to może być jeżyna pofałdowana (Rubus plicatus = R. ruticosus = R. affinis), jednak jest to strasznie "pokićkany" rodzaj - wystarczy zerknąć do Wikipedi  ;)

Jak byś Aniu miała trochę więcej zdjęć tej jeżyny,
Co do gatunku jeżyny to możesz mieć rację, chociaż ja też nie wykluczam jeszcze co najmniej dwóch. Niestety nie mam więcej zdjęć :-\ Może kiedyś jak tam będę, to dorobię :)

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #69 dnia: Maja 28, 2014, 21:27:21 »
Jak tylko uda mi się uruchomić  "Dziadka"  czyli komputer stacjonarny (coś się po południu poważnie zbuntował) to wrzucę bardzo dokładne opisy (a skany są właśnie zapisane na "Dziadku")  :(
Z tego co pamiętam (ale nie bardzo się wczytywałem), to w grę będą wchodziły 2-3 gatunki i może być nawet 100% oznaczenie  ;)

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #70 dnia: Maja 29, 2014, 00:44:31 »
Na początek klucz (bo miałem go także na pendrivie)
"Определитель ржавчинных грибов СССР. Часть 1 Сем. Melampsoraceae и некоторые роды сем. Pucciniaceae" - 1975 Купревич В. Ф., Ульянищев В. И.

Offline Vito

  • Aktywny
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #71 dnia: Stycznia 09, 2015, 15:59:23 »
Gymnosporangium cornutum


Offline Vito

  • Aktywny
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #72 dnia: Listopada 03, 2015, 15:13:40 »
Rdza róży - Phragmidium mucronatum (Pers.) Schltdl. 1824


Offline Vito

  • Aktywny
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #73 dnia: Lutego 15, 2016, 14:49:22 »

Offline jn

  • Stały bywalec
  • Wiadomości: 2 359
Odp: rdze (Pucciniomycetes)
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpnia 05, 2019, 20:07:02 »
Mam jeszcze coś rdzopodobnego, ale z liści jeżyny. To jednak nie ma tych charakterystycznych "kwiatków". I nie wiem czy jeszcze nie dojrzało, czy tak po prostu ma
Stasiana (Spalona) 11.05.2014
Hmm, jakoś wcześniej to przeoczyłem, a widzę, że dyskusja poszła jednym torem  ;). Mnie te liście jakoś na jeżynowe nie wyglądają. Może to liście wiązówki błotnej ( niestety mało ich widać ), a wtedy pewno było by to Triphragmium ulmariae?



nagoć rożkowata
14.07.2019 Gomunice


 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.