Pracownia grzybiarza > Fotografia

Oświetlenie w zdjęciach makro

(1/8) > >>

Yanek:
W tym wątku będziemy się dzielić doświadczeniami i pomysłami związanymi z oświetleniem przy fotografowaniu.



Rafał, a jakiej konkretnie latarki używasz do doświetlania zdjęć ? Próbowałem takiej ledowej, ale wychodzi na fotach dużo niebieskiego.

Rafał:
Yanek, używam dwóch latarek. Do dużych grzybków używam latarki z 5 diodami LED a do mikrusów, latarki z jedną diodą.
Doświetlanie latarką zawsze działa na zasadzie metody prób i błędów. Diody LED w takich latarkach dają zimne światło. Stąd bierze się niebieskie zabarwienie na zdjęciach.
Żeby zdjęcia były OK, musisz dać mniej światła z latarki. Metod jest kilka: albo oddalić latarkę, albo krócej doświetlać albo zmienić latarkę na taką z mniejszą ilością diod. Chodzi o to, żeby mieszać światło zastane ze światłem z latarki ale w odpowiednich proporcjach. Wtedy oziębienie pewnej części zdjęcia nie jest tak widoczne.

Każde zdjęcie jest wykonywane w innych warunkach oświetleniowych. Dlatego też nie ma jedynej, słusznej metody machania latarką. Po prostu, próbujesz tyle razy, aż zdjęcie Ci się spodoba :)

Yanek:
Dzięki Rafał, w takim razie będę eksperymentował, na pewno się pochwalę efektami.

A z innej beczki, planowaliście jakiś czas temu wspólne pstrykanie w terenie. Takie właśnie pod kątem wymiany doświadczeń fotograficznych. Jak by co, to też bym się pisał :)

Waldek:
Pomysł na wspólne pstrykanie jest bardzo dobry. Też bym się pisał. Nie ma to jak podpatrywanie najlepszych  ;D

Ciekaw jestem efektów z latarkami diodowymi. W terenie nie próbowałem. Robiłem jakieś ujęcia (głównie małych workowców) pod oświetleniem świetlówkowym w domu. Z efektów nie byłem do końca zadowolony...
W linku: http://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/441975.html te drugie grzybki były robione w kuchni.
W lesie czasami stosuję malutką blendę, głównie gdy chcę doświetlić elementy zacienione (np. hymenofor czy zacieniona część trzonu). Dobra fotka jest czasami bardzo ważna, szczególnie przy bardzo rzadkich grzybach (a bywają takie które spotyka się "raz w życiu"). Do pełniejszej dokumentacji stanowiska, co jest może poza tematem, ważny jest suszek. Ale to już inna historia do której to na pewno wrócimy.

Rafał:
W tym temacie możemy rozmawiać na temat wszystkich problemów, jakie napotykamy podczas robienia zdjęć. Biorąc pod uwagę nasze grzybowe zainteresowania, większość dyskusji będzie dotyczyło problemów z ostrością przy zdjęciach makro, poruszonych zdjęć i problemów z oświetleniem. Oczywiście inne bolączki fotograficzne, które nam się przytrafiają, też będą tu mile widziane :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej