Autor Wątek: Wielki atlas grzybów - Pavol Škubla  (Przeczytany 6130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Wielki atlas grzybów - Pavol Škubla
« dnia: Grudnia 26, 2011, 14:29:57 »
Tytuł: Wielki atlas grzybów;
Autor: Pavol Škubla;
Rok wydania: 2008;
Wydawnictwo: Elipsa;
Liczba stron: 432;
Format: 15,5x21,5 cm;
Oprawa: twarda.

Książka opisuje 800 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. Podzielona jest na cztery następujące grupy:
- grzyby jadalne;
- grzyby trujące;
- grzyby niejadalne;
- grzyby chronione.
Przy każdym opisie gatunku znajdziemy piktogramy opisujące np: występowanie, czas owocowania, walory smakowe (przy grzybach jadalnych), kategorię toksyn (przy grzybach trujących).
Na wstępie w dziale grzybów trujących znajdziemy opis toksyn i rodzaje zatruć grzybami. Zatrucia te są podzielone na dziesięć kategorii i odpowiednie piktogramy, które znajdują się przy opisie danego gatunku. Każda kategoria jest dokładnie opisana i zawiera informacje na temat toksyn i objawów zatrucia.
Każda strona zawiera opis dwóch gatunków grzybów. Opisy są wyczerpujące, uzupełnione jedną fotografią i piktogramami. Teraz dwa słowa o fotografiach. Zdjęcia w przeważającej większości są bardzo dobrej jakości. Są robione w naturalnych warunkach i wykonane w taki sposób aby przedstawiały najwięcej cech rozpoznawczych grzybka. Biorąc pod uwagę to co napisałem, można przypuszczać, że atlas jest pozycją godną polecenia.
Książka ta ma jednak wadę i to ogromną. Wadą tą jest podział gatunków. Jeżeli wiemy czego szukamy, to nie jest to problem. Jeżeli chcemy spróbować oznaczyć grzybka za pomocą tej książki pojawia się problem. Skąd mamy wiedzieć czy znaleziony przez nas okaz jest jadalny, niejadalny, trujący czy chroniony ?? W takiej sytuacji często trzeba wertować atlas "od deski do deski", żeby znaleźć to co nas interesuje.
Moim zdaniem pozycja ta jest warta uwagi ale tylko jako uzupełnienie innych atlasów. Raczej nie nadaje się jako pierwszy bądź jedyny atlas w biblioteczce grzybiarza amatora.

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Wielki atlas grzybów - Pavol Škubla
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 28, 2012, 13:06:34 »
Z wielką chęcią zakupiłbym ten atlas, trochę o nim słyszałem dobrego...  Byłby dobrym uzupełnieniem mojej "podręcznej biblioteczki grzybiarza".  Rafał czy może masz jakiś dostęp do tej pozycji, czy tylko ją opisałeś ? Swego czasu szukałem na allegro, ale nic z tego nie wyszło...


Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Wielki atlas grzybów - Pavol Škubla
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 28, 2012, 23:32:28 »
Krzysiek, dzięki za linka... Rozumiem, że żeby zakupić tę pozycję należy się na stronie zalogować... :)

Już się zalogowałem i zamówiłem atlas... Krzysiek, dzięki za pomoc... :)
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2012, 23:47:23 wysłana przez Dziki B »

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Wielki atlas grzybów - Pavol Škubla
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 29, 2012, 12:47:38 »
Ja kupiłem ten atlas w Słowackiej wersji językowej, ale co do jakości zdjęć ma nieco odmienne zdanie od Rafała :(

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Wielki atlas grzybów - Pavol Škubla
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 04, 2012, 23:18:09 »
Mam ten atlas od wczoraj... Zakupiłem go na stronie podanej przez Krzyśka i muszę stwierdzić, że największe zastrzeżenia mam do zdjęć, moim zdaniem są jak gdyby za bardzo naświetlone, często nie oddają naturalnych kolorów poszczególnych grzybów... Nie wiem czy przypadkiem nie jest to błąd wydawcy, bo jakoś trudno mi uwierzyć, żeby autor świadomie wstawił takie zdjęcia...  Po za tym forma przekazu jaka jest podana nie jest najgorsza, opisy są poprawnie wykonane, grzyby ułożone w porządku alfabetycznym (wg. języka polskiego), można się do pewnych niuansów przyczepić, ale ogólnie warto ten atlas mieć... W końcu opisuje 800 gatunków, a to już całkiem sporo... Na pewno będzie on u mnie wartościowym i ciekawym uzupełnieniem "grzybowej biblioteczki"...  Aczkolwiek dla całkowitego "amatora" nie polecałbym, są lepsze pozycje na rynku...

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.