Autor Wątek: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www  (Przeczytany 9425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« dnia: Stycznia 02, 2012, 18:46:33 »
Ten temat dotyczy wszystkiego co związane z oprogramowaniem, jakim się wspieramy zanim umieścimy nasze zdjęcia na forum. Możemy tu wstawiać pytania, porady i sugestie dotyczące programów graficznych.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 02, 2012, 20:11:07 »
Fajnie, że zacząłeś :D Trochę ostatnio zardzewiałem z obróbką zdjęć, bo nigdzie ich nie publikowałem. W międzyczasie szukając lepszych opcji delikatnej obróbki zdjęć, sięgnąłem do GIMP-a, ale ciężko w nim mi się poruszać. O ile kontrast i rozjaśnienie działa rewelacyjnie to do obróbki czerwonych oczu i kadrowania zdjęć musiałem wrócić do poczciwego Picasy ostatnia wersja tego programu mile mnie zaskoczyła. W nim naprawdę można teraz coś zrobić z sensem, pod warunkiem, że zablokuje się automatyczne wychwytywanie obrazów. Czy ktoś pracuje na Gimpie? :)

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 02, 2012, 20:48:03 »
Pozwolicie, że ja się będę przyglądać tematowi, bo jak na razie jestem zielona w te "klocki" ::)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 02, 2012, 21:34:09 »
Rysiek, miałem taki epizod w życiu, że bawiłem się Linuxem a co za tym idzie GIMP też poszedł na tapetę. Wyczytałem, że funkcjonalnością nie ustępuje PS'owi a i obsługa jest intuicyjna.
Bawiłem się nim kilka godzin i wnioski były następujące: moja intuicja jest dalece różna od osób, które chwaliły GIMP'a a co za tym idzie nie było mi dane sprawdzić czy funkcjonalność przypomina PS'a, bo nic w tej cholerze znaleźć nie mogłem :(

Picasy nigdy nie używałem. Ściągnę sobie jakąś nową wersję i przyglądnę się temu programowi.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 11, 2012, 02:17:09 »
Zainstalowałem sobie program Picasa 3.9.0 Build 135.81. Biorąc pod uwagę moje potrzeby, ten program nie jest dla mnie :( Picasa to przede wszystkim program do katalogowania zdjęć i przeglądarka. Ma też wbudowaną małą aplikację do obróbki zdjęć. Jak dla mnie za małą :( Po uruchomieniu programu nie mogłem się odnaleźć i zeszło mi sporo czasu zanim wczytałem zdjęcie, które chciałem obrobić.
To tylko moja subiektywna ocena i sami możecie sprawdzić jak się pracuje z tym programem.
Można go ściągnąć i oglądnąć screeny np. tu: http://www.dobreprogramy.pl/Picasa,Program,Windows,12733.html

Zawiedziony Picassą zacząłem szukać innych darmowych programów do obróbki zdjęć. Zainstalowałem kilka ale żaden mnie specjalnie nie zainteresował. Przyszedł mi wtedy na myśl GIMP. Moje poprzednie doświadczenia z GIMP'em nie były pozytywne ale było to ładnych parę lat wstecz. No cóż, może warto spróbować jeszcze raz.

Ściągnąłem sobie GIMP'a w wersji 2.6.11 PL, zainstalowałem i uruchomiłem. W tym miejscu muszę "odszczekać" wszystko to, co napisałem poprzednio o GIMP'ie. Faktycznie, obecna wersja mocno przypomina PS'a. Trochę wyglądem a więcej funkcjonalnością. Bez żadnych trudów odnalazłem większość funkcji, z których korzystam. Poruszanie się po tym programie nie nastręczało mi żadnych problemów.
GIMP, jak każdy inny program, którego się zaczyna używać, wymaga przyzwyczajenia. Trzeba się po prostu z nim oswoić i nauczyć gdzie co jest. Menu jest dość przejrzyste, a opisy funkcji czy narzędzi w "chmurkach" bardzo pomagają.
To tak "na szybko" po kilku chwilach spędzonych przy GIMP'ie.

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 961
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 11, 2012, 06:36:49 »
Dla mnie Picasa jest akurat najprostsza :) Może to kwestia przyzwyczajenia. Od Picasy zaczęłam i przy niej zostałam. Zdjęcia zawsze zgrywam do folderów na dysku, nigdy przez Picasę. Po uruchomieniu Picasa od razu widzi wszystkie foldery ze zdjęciami. Podoba mi się to, że można z Picasy wysłać obrobione zdjęcie, a oryginał pozostaje nietknięty.
Tylko mam zasadę: nigdy nie wyostrzać zdjęć. Najczęściej tylko przycinam. Owszem, zdarza mi się wyprostować, nieco rozjaśnić, albo przyciemnić. Kombinowania na kolorach unikam, raczej rezygnuję ze zdjęcia niż ślęczę nad obróbką :)

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 11, 2012, 11:11:28 »
Rafale, Rysiek ma program GIMP zainstalowany. Kiedyś coś próbowałam w nim zrobić, ale niestety nie umiałam ::) :-[ Może dasz tu kilka wskazówek, co gdzie i jak dokładniej znaleźć w nim, bo dla mnie ten program to czarna magia :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 11, 2012, 13:17:34 »
Może to kwestia przyzwyczajenia.
Przyzwyczajenia i potrzeb :)

Może dasz tu kilka wskazówek, co gdzie i jak dokładniej znaleźć w nim, bo dla mnie ten program to czarna magia :)
Postaram się. Zrobię kilka zrzutów ekranowych i opiszę podstawowe funkcje.

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 12, 2012, 20:12:05 »
Super, to będę śledzić temat :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 13, 2012, 01:19:07 »
Obiecany mini, mini poradnik GIMP'a w wersji 2.6.11 PL :)

Postaram się opisać kilka najprostszych funkcji GIMP'a, które przydają się do podstawowej obróbki zdjęć.

Zaczynamy od uruchomienia programu i otwarcia pliku, który chcemy obrobić. Otwieramy plik tak jak w każdym inny programie, czyli Menu Plik/Otwórz.

Pierwszą czynnością powinno być wypoziomowanie zdjęcia (jeżeli jest taka konieczność). Dla ułatwienia możemy sobie włączyć siatkę (Menu Widok/Wyświetl siatkę) lub ściągnąć poziomą lub pionową prowadnicę. Prowadnice ściągamy w następujący sposób. Klikamy i trzymamy lewy klawisz myszy na linijce poziomej lub pionowej i ciągniemy myszką prowadnicę. Jak umieścimy prowadnicę we właściwym miejscu, puszczamy klawisz myszki.
Prowadnicę najlepiej jest umieścić w jakimś charakterystycznym miejscu np. linia drzew lub linia horyzontu. Dzięki temu będzie nam łatwiej obrócić zdjęcie i ustawić w poziomej pozycji.
Ściągniętą prowadnicę przedstawia poniższy zrzut ekranowy a kursor myszki wskazuje poziomą linijkę.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2012, 01:21:17 wysłana przez Rafał »

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 13, 2012, 01:36:28 »
W moim przypadku zdjęcie jest dobrze wypoziomowane więc nie muszę go obracać.

Jeżeli istnieje konieczność obrotu zdjęcia, robimy to w następujący sposób. Wchodzimy w Menu Narzędzia/Narzędzia przekształcania/Obrót lub klikamy odpowiednią ikonkę w Przyborniku. Obrót zdjęcia możemy również uruchomić skrótem klawiaturowym Shift + R.
Po uruchomieniu narzędzia "Obrót" na zdjęciu pojawia się coś w rodzaju celownika i uruchamia się dodatkowe okno. Ten celownik to nic innego jak oś obrotu.
Najeżdżając kursorem na "celownik" pojawia się nam ikonka przesunięcia. Klikamy i trzymamy lewy klawisz myszy. Możemy wtedy przesunąć oś obrotu w dowolne miejsce na zdjęciu.
Następnie przesuwamy kursor w dowolne miejsce, klikamy i trzymamy lewy klawisz myszy. Ruszając myszką obracamy zdjęcie. Jak już ustawimy odpowiednio zdjęcie, w oknie "Obrót" klikamy przycisk "Obróć".

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 13, 2012, 01:38:57 »
Teraz musimy wykadrować zdjęcie.

Kadrowanie zaczynamy od zaznaczenia właściwej części zdjęcia. Funkcję zaznaczenia znajdziemy w Przyborniku. Pierwsza ikona od lewej w pierwszym rzędzie od góry to zaznaczenie prostokątne.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 13, 2012, 01:54:38 »
Po kliknięciu w Zaznaczenie prostokątne, w dolnej części Przybornika pojawiają się funkcje związane z tym narzędziem.
Przy tradycyjnym kadrowaniu ustawiamy sobie proporcje boków w stosunku 3:2 i zaznaczamy "ptaszka" przy Menu Stały, Proporcje.
Obok widzimy dwie ikonki oznaczające pionowy bądź poziomy kadr. Klikamy właściwą i możemy już zaznaczyć obszar zdjęcia, który chcemy wykadrować.
Robimy to tak samo jak inne czynności czyli trzymamy lewy klawisz i ruszając myszką zmieniamy obszar zaznaczenia. Gotowe zaznaczenie możemy dalej zmieniać (rozmiar) lub przemieścić. Najeżdżając kursorem w okolice rogów lub boków zaznaczenia, pojawia się ikonka zmiany rozmiaru. Najeżdżając na środek zaznaczenia pokazuje się ikonka przemieszczenia.
W chwili kiedy mamy zaznaczony właściwy fragment zdjęcia, przechodzimy do kadrowania. To narzędzie uruchamiamy z Menu Obraz/ Kadruj według zaznaczenia.
Po kliknięciu tej opcji mamy już wykadrowany obrazek :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 13, 2012, 02:02:21 »
Teraz musimy ustalić właściwy rozmiar zdjęcia. Na naszym forum nie przekraczamy rozmiaru 900x900 pikseli dla kadru kwadratowego i 900x600 pikseli dla kadru prostokątnego.
Zmiany rozmiaru dokonujemy przy pomocy narzędzia Skalowanie obrazu. Uruchamiamy go w Menu Obraz/ Skaluj obraz. Pojawia się wtedy okno tego narzędzia, gdzie podajemy wymiary zdjęcia. Podajemy tylko jeden wymiar, szerokość albo wysokość !! Żeby zachować wcześniej ustaloną proporcję boków klikamy ikonę "Łańcuch" przy wymiarach zdjęcia. "Łańcuch" musi być zamknięty. Wtedy drugi rozmiar zdjęcia wpisze się automatycznie :)
Jak mamy już podane wymiary zdjęcia, klikamy przycisk "Przeskaluj".

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 13, 2012, 02:06:59 »
Mamy już zdjęcie wykadrowane i przeskalowane. Możemy zająć się właściwą obróbką fotografii, czyli kolorami, jasnością, kontrastem, nasyceniem kolorów itp. :)

Zacznijmy od kolorów. Klikamy Menu Kolory/ Poziomy. Pojawia się okno, w którym możemy zmieniać ustawienia globalnie lub dla każdej składowej koloru (R, G, B) oddzielnie.


 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.