Autor Wątek: Zielnik  (Przeczytany 4209 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Zielnik
« dnia: Października 02, 2012, 13:02:31 »
Od jakiegoś czasu myślałem nad tym by zostawiać część grzybów (suszków), w celu ewentualnej późniejszej weryfikacji. Jako że grzyby  przetrzymuję już wszędzie, zachodzi potrzeba usystematyzowania zbiorów. Czyli stworzenia coś na wzór zielnika. Ktoś ma do czynienia z czymś takim?

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Zielnik
« Odpowiedź #1 dnia: Października 02, 2012, 13:16:43 »
Ja się powoli zbierałem do czegoś podobnego. Nie mam jeszcze suszków, ale chcę mieć od początku wszystko zaplanowane :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 612
Odp: Zielnik
« Odpowiedź #2 dnia: Października 02, 2012, 18:07:51 »
Na bio-forum pewnie się dowiesz. Ja mam mnóstwo suszek w kilku pudłach, opisanych w oddzielnych torebkach, zgrupowanych mniej więcej datami i jak trzeba to je przekopuję. Jak przeglądam zdjęcia i natknę się na coś intrygującego, to je po dacie łatwo wyszukać. Muszę jednak zrobić z tym porządek i porozsyłać gdzie się da ;)

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Zielnik
« Odpowiedź #3 dnia: Października 02, 2012, 20:12:15 »
U mnie na UP jest zielnik w Instytucie Botaniki. Wszystkie okazy grzybowe i porostowe trzymane są w pudłach. Roślinki wiadomo w szarym papierze, ładnie sprasowane. Na taki zielnik zostało udostępnione oddzielne pomieszczenie. Jeśli Waldku masz niepotrzebną komórkę (nie mylić z telefonem ;D), to można myśleć o zielniku :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Zielnik
« Odpowiedź #4 dnia: Października 02, 2012, 21:19:52 »
Miałbym trochę miejsca w piwnicy ale tam boję się wilgoci. Przyszedł mi jednak pomysł na inne pomieszczenie. Tylko muszę go posprzątać...  ::)
Przechowywanie w torebkach czy woreczkach strunowych?

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Zielnik
« Odpowiedź #5 dnia: Października 02, 2012, 21:23:55 »
Jeśli pomieszczenie nie łapie wilgoci i nie ma obaw, że coś spleśnieje, to może być w woreczkach papierowych. Natomiast przy jakiejkolwiek wilgoci proponuje porządnie wysuszyć grzybka - owocnik, następnie zapakować do torebki papierowej, a potem do strunowej. Pamiętaj również, aby jakieś żyjątka się tam nie zalęgły (gryzonie, mole), bo to psuje całą pracę. Muszę jeszcze podpatrzeć jak to wygląda dokładniej u mnie na uczelni.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.