Autor Wątek: Rydze kiszone  (Przeczytany 4075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Rydze kiszone
« dnia: Maja 12, 2013, 19:57:26 »
Oczyszczone i pozbawione trzonków rydze  obgotować (blanszować) w lekko osolonym wrzątku przez ok. 2 – 3 minuty, odcedzić i schłodzić.
Przygotować naczynie do kiszenia - najlepiej kamionkowy garnek (starannie wymyć wyparzyć wrzątkiem, to samo dotyczy talerzyka, deseczki czy kamienia, którymi - po napełnieniu naczynia - przycisnąć grzyby).
Na spód położyć warstwę plastrów cebuli, na nie - warstwę rydzów (grzyby układać blaszkami ku górze - ja zrobiłam odwrotnie, czyli gładką częścią kapelusza ku górze i tak mi się ukisiły).
Tak ułożoną warstwę przesypać 2-3 szczyptami soli. Ja daję także liście laurowe i ziele angielskie, a także pieprz ziarnisty do każdej warstwy.
W ten sposób układać (na przemian) kolejne warstwy rydzów i cebuli, aż do wypełnienia naczynia.
Od czasu do czasu dodać szczyptę cukru (na 5-litrową kamionkę ok. 2 płaskie łyżeczki). Moja sugestia - cukru dać dwa razy tyle - doszłam do wniosku przed chwilą, że smak będzie wyrazistszy - nie tylko kwaśny.
Po wypełnieniu naczynia lekko ucisnąć grzyby, a w powstałym miejscu ułożyć kolejne warstwy, aż do całkowitego wypełnienia kamionki (ostatnia powinna być warstwa cebuli).
Tak wypełnione naczynie nakryć talerzykiem obciążonym kamieniem lub innym ciężkim przedmiotem. Zostawić w temperaturze pokojowej.
Po dwóch dniach sprawdzić, czy grzyby „puściły sok”. Jeśli okaże się, że brzeg talerzyka przyciskającego grzyby jest suchy, należy dolać nieco zimnej (przegotowanej) lekko osolonej wody.
Kisić w temperaturze pokojowej sprawdzając od czasu do czasu jakość grzybów (podobnie jak przy kiszeniu kapusty).
Po około 3 tygodniach grzyby są zakiszone. Wówczas można je przenieść do zimnej piwnicy lub lodówki.
Warto przełożyć je do słoików i zapasteryzować  (wystarcza około 10 minut). Pasteryzowane są niemal równie trwałe jak marynowane.

* * * * *

W identyczny sposób można zakisić opieńki.
Należy jednak pamiętać ten grzyb wymaga dłuższego (około 5-minutowego obgotowania), a grubość warstwy opieniek powinna być nieco większa (nawet 3-krotnie), niż grubość warstwy cebuli.

Przepis zaczerpnęłam z tej strony http://www.potrawyregionalne.pl/263,219,RYDZE_KISZONE_.htm

Ponieważ podczas "Warsztatów na temat workowców" poruszaliśmy też inne tematy, m.in. kiszenia rydzów - przepis wstawiłam dziś, żeby nie zapomnieć ;D

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 12, 2013, 20:01:30 »
Aniu, jesteś wielka :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #2 dnia: Października 03, 2013, 21:27:15 »
Zebrane wczoraj rydze wykorzystałam właśnie na "kiszonkę" :) Za trzy tygodnie zobaczę, co z tego wyniknie. Tym razem nie żałowałam przypraw ;)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #3 dnia: Października 03, 2013, 21:28:15 »
Będzie okazja spróbować? :)

Offline Yanek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Nowy
  • Wiadomości: 84
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #4 dnia: Października 03, 2013, 22:02:21 »
Ja chętnie spróbuję, Aniu wpisz mnie na listę :D

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #5 dnia: Października 03, 2013, 22:35:04 »
Będzie okazja spróbować? :)
Jeśli się udadzą, to na pewno skosztujecie :D :P

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #6 dnia: Października 04, 2013, 06:28:37 »
Aniu, Tobie się wszystko udaje :)

Offline Ronka +

  • Nowy
  • Wiadomości: 96
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #7 dnia: Października 04, 2013, 17:59:30 »
Ania, ten garnek kamionkowy to jaką ma pojemność, bo czy starczy dla wszystkich chętnych. Mnie też proszę wpisać na listę. :P

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Odp: Rydze kiszone
« Odpowiedź #8 dnia: Października 04, 2013, 22:20:30 »
Ania, ten garnek kamionkowy to jaką ma pojemność, bo czy starczy dla wszystkich chętnych. Mnie też proszę wpisać na listę. :P
Nie jest za wielki, więc pewnie będę musiała nastawić drugi :P

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.