Grzyby > Grzybowe galerie

Phaeocollybia (korzenianka)

<< < (2/5) > >>

Waldek:
Zebrały mi się już zaległe 3 gatunki korzenianek. Mam jeszcze jeden kllucz, spróbuję z nimi powalczyć w ciagu najbliższych dni.

Waldek:
Dokonałem ponownego, dokładnego pomiaru dużej grupy zarodników (były bardzo regularne) - 5,3-6,0x3,6-4,1 µm. Nie zaobserwowałem sprzążek ani przy podstawkach, ani przy cheilocystydach. Spróbuję jeszcz "rzucić okiem" na strzępki w kapeluszu.

Waldek:
Wszystko wskazuje na to ze zagadkowym grzybek jest jednak Phaeocollybia jennyae.
Mam jednak wątpliwości zupełnie innej natury. Zebrałem w tym roku (jeden owocnik) korzenianki którą uznałem właśnie za ten gatunek. Jednak zarodniki się nieznacznie różnią (inny współczynnik Q). Spróbuję jutro jeszcze raz wrócić do niej i sprawdzę czy się nie pomyliłem. Pod uwagę wziąć jednak muszę zróżnicowanie w obrębie gatunku. Tak naprawdę odpowiedź da dokładna obserwacja połączeń strzępek.

Ania:

--- Cytat: Waldek w Listopada 01, 2012, 20:07:59 ---Wszystko wskazuje na to ze zagadkowym grzybek jest jednak Phaeocollybia jennyae.
Mam jednak wątpliwości zupełnie innej natury. Zebrałem w tym roku (jeden owocnik) korzenianki którą uznałem właśnie za ten gatunek. Jednak zarodniki się nieznacznie różnią (inny współczynnik Q). Spróbuję jutro jeszcze raz wrócić do niej i sprawdzę czy się nie pomyliłem. Pod uwagę wziąć jednak muszę zróżnicowanie w obrębie gatunku. Tak naprawdę odpowiedź da dokładna obserwacja połączeń strzępek.

--- Koniec cytatu ---
Czekamy na powtórne wyniki obserwacji mikroskopowej i dobrze by było, żebyś Waldku pokazał nam tego grzybka :)

Waldek:
Wrzucę fotki ale chyba dopiero w niedzielę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej