Grzyby > Grzybowe galerie

Maczużniki (Cordyceps)

<< < (2/9) > >>

Anna M:
Waldek piękne są Twoje okazy. Nawet nie wiedziałam, że tak może wyglądać maczużnik. Zawsze widziałam, tylko jeden gatunek, ale takich to jeszcze nigdy :) gratuluję znaleziska :)

Waldek:
maczużnik bojowy (Cordyceps militaris) - tego grzybka chyba wszyscy znają, choć nie każdy go spotkał. Nie jest zbyt częsty. Wyrasta od lata do późnej jesieni (choć Paweł pokazywał go w... zimie) na larwach i poczwarkach motyli, najczęściej zagrzebanych w ziemi.

Zdjęcia tych owocników pochodzą z roku 2009 z woj. świętokrzyskiego z lasu sosnowego. Spotykałem jednak te maczużniki rosnące w grądach i łęgach.

Anna M:
Waldek piękna kolekcja. Ja jedynie miałam okazję spotkać tylko tego Maczużnik nasięźrzałowy Cordyceps ophioglassoides

Paweł:
Ładny grzybek, chociaż "mięsożerny"  ;) Faktycznie w okolicach Bukowna w lesie a raczej na polanie lasu sosnowego ładnie się "świecił" pomarańczowym kolorkiem na szaroburym tle ściółki.
Faktycznie była to zima ale przypominająca wówczas ponurą zimną jesień, zero śniegu i kilka stopni na plusie.
Jutro się wybieram w okolice Bukowna.

Waldek:

--- Cytat: Paweł w Marca 07, 2012, 21:45:33 ---
Faktycznie była to zima ale przypominająca wówczas ponurą zimną jesień, zero śniegu i kilka stopni na plusie.
Jutro się wybieram w okolice Bukowna.

--- Koniec cytatu ---
Celowo zaznaczyłem ten fakt bo to jest spora ciekawostka. Choć jeśli mnie pamięć nie myli to rok wcześniej tez znalazłeś tego maczużnika bardzo późną jesienią... :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej