Autor Wątek: Sprzęt i akcesoria fotograficzne  (Przeczytany 57088 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 23, 2012, 15:38:22 »
Hudy, obecnie na rynku jest model Pentaxa o oznaczeniu "K-R". To następca modelu "K-X".

Tu masz test tego aparatu: http://www.optyczne.pl/144.1-Test_aparatu-Pentax_K-r.html

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #31 dnia: Stycznia 23, 2012, 15:57:35 »
Hudy, obecnie na rynku jest model Pentaxa o oznaczeniu "K-R". To następca modelu "K-X".
Rafał, właśnie przeglądałem sobie Pentaxy i tegoż K-r. Ogólnie wybór dość ubogi.
Sporo ma tych zalet, wady raczej mało znaczące.

Cytat: Rafał
Teoretycznie tak powinno być, czyli Canon do Canona, Pentax do Pentaxa itd.
A te Tamrony np. pasują do obu "gigantów" czy też są jakby dedykowane jednej firmie? Ew. też z jakimiś przejściówkami?

Cytat: Rafał
Yanek i Zygmunt mają Pentax'y
Ale trochę mi do nich daleko na testowanie ;) Brat ma Canona, więc pobawić się mogę. Nikona też mam blisko.

Cytat: Rafał
Powoli dokupisz wszystko co Ci potrzebne. Ważne tylko, żeby zakupy były przemyślane
To na pewno :) Zawsze można m.in. tutaj się popytać ;)

Cytat: Rafał
Pentax przespał wejście cyfrowych lustrzanek
No to kiepsko o ich polityce rozwoju firmy świadczy :) Żeby nie było później takiej sytuacji, że Nikon i Canon wprowadzą coś nowego i wartego posiadania a Pentax znowu będzie daleko w tyle...

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 23, 2012, 16:35:07 »
System Pentaxa ?
Zygmunt kupił Pentaxa bo już miał obiektywy z lat poprzednich i mu się to kalkulowało. Hudy zdaje się ma "czyste konto"
Cienki wybór mają jeżeli chodzi o obiektywy. Ja bym tu nieco z obawą patrzył na Pentaxa. Diabli wiedzą jak im się historia potoczy w przyszłości.
Osobiście bym nie eksperymentował na sobie kupując coś od początku. Szedłbym jednak w coś pewnego i dostępniejszego jeżeli chodzi o rynek obiektywów, choćby używanych. Pozostają dwaj "giganci" drodzy ale pewni. Canon lub Nikon, ew. spojrzałbym również w kierunku Sony.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2012, 22:52:55 wysłana przez Baśka »

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #33 dnia: Stycznia 23, 2012, 17:43:41 »
Rafał, właśnie przeglądałem sobie Pentaxy i tegoż K-r. Ogólnie wybór dość ubogi.
Sporo ma tych zalet, wady raczej mało znaczące.
Faktycznie, wybór nie jest bogaty ale patrząc na to z innej strony, Pentax ma po jednym modelu z każdego segmentu. Może to wystarczy :)


A te Tamrony np. pasują do obu "gigantów" czy też są jakby dedykowane jednej firmie? Ew. też z jakimiś przejściówkami?
Nie. Jak kupujesz Tokine czy Tamrona, to kupujesz go z dedykacją do Nikona, Canona itd. Później nie ma możliwości zmiany bagnetu.

Ale trochę mi do nich daleko na testowanie ;) Brat ma Canona, więc pobawić się mogę. Nikona też mam blisko.
Ale zawsze możesz zapytać o opinie :) Kwestia jak komu leży dany aparat w łapce, to osobna historia.

Żeby nie było później takiej sytuacji, że Nikon i Canon wprowadzą coś nowego i wartego posiadania a Pentax znowu będzie daleko w tyle...
Wszystko się może zdarzyć. Dotyczy to też Canona czy Nikona.
Faktem jest, że przespali wejście cyfrowych lustrzanek, ale konkurencję już dogonili. Myślę, że w chwili obecnej zajmują całkiem niezłą pozycję na naszym rynku a ich procentowy udział cały czas rośnie :) Patrząc na stosunek jakości do ceny, Pentax przebija konkurencję i dzięki temu zyskuje klientów.

Przeczytałem sobie test modelu "K-r". Bliżej tej lustrzance do profesjonalnej półki niż do amatorskiej. Cena jest jednak zbliżona do segmentu amatorów :)
Wspominacie o kiepskim wyborze obiektywów. Patrząc statystycznie na ilość modeli Pentaxa i np. Nikona, faktycznie Pentax jest daleko w tyle. Trzeba się jednak przyglądnąć dokładniej. Nikon ma ogromną ilość obiektywów w swojej ofercie, jednak są to obiektywy albo czysto amatorskie (plastik, plastik i jeszcze raz plastik) albo profesjonalne. Po środku jest ogromna przepaść, tak jakościowa jak i cenowa.
Np. kitowy obiektyw Nikkor AF-S DX 18-55mm f/3,5-5,6G ED II kosztuje niespełna 400 zł. Jaki mamy wybór z Nikkorów jak chcemy coś lepszego? Ano mamy takie szkło: Nikkor AF-S DX 17-55mm f/2,8G IF-ED, które kosztuje ok. 5500 zł !!
Następny najczęściej kupowany zakres ogniskowych to zoom w granicach 70-300mm. Kit Nikkor AF-S DX 55-200mm f/4-5,6G ED w cenie ok. 800 zł. Następny lepszy (bardzo dobre szkło) to Nikkor AF-S 70-300mm f/4,5-5,6G IF-ED VR w cenie ok. 2200 zł. Chcemy jaśniejsze szkiełko? Proszę bardzo, następny to Nikkor AF-S 70-200mm f/2,8G ED II VR za "jedyne" 8700 zł !!
Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność.
Na pierwszy rzut oka, oferta Nikona jest bardzo bogata. Jak się jej przyjrzeć, to często nie mamy co wybrać. Jest oczywiście kilka rodzynków, ale są jak igły w stogu siana :(

Ja bym tu nieco z obawą patrzył na Pentaxa. Diabli wiedzą jak im się historia potoczy w przyszłości.
... Szedł bym jednak w coś pewnego i bardziej dostępnego jeżeli chodzi o rynek obiektywów, choćby używanych. Pozostają dwaj "giganci" drodzy ale pewni. .
Paweł, rynek rządzi się swoimi prawami i noga każdemu może się powinąć. Doskonale pamiętam czasy, kiedy na naszym rynku były problemy z dostępnością Nikonów a o Canony się człowiek potykał :)

Wracając do obiektywów. Nie jest tak źle :) Zawsze mamy jakąś możliwość wyboru, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że wybór obiektywu to kompromis między jakością a ceną. Trzeba też pamiętać, że najważniejsze są nasze potrzeby. Większości użytkowników w zupełności wystarczają dwa kitowe obiektywy i są szczęśliwi :) I to jest najważniejsze, żeby być zadowolonym z zakupu i efektu w postaci fotek.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 23, 2012, 19:25:31 »
Kupno lustrzanki to jak kupowanie auta używanego. Ofert zatrzęsienie, a jak przyjdzie co do czego to ciężko trafić na coś wartościowego do zakupu.
Kiedy postanowiłem przesiąść się na lustrzankę, nie jedną nockę zarwałem. Na początku znaczy przez 15 min. zerkałem na opinie w necie ale szybko dałem sobie spokój, strata czasu.
Wziąłem się na sposób czyli zimne wyrachowanie. Najpierw doszedłem do wniosku że pozostaje mi Canon i Nikon. Potem wziąłem się za Canona. Wirtualnie kupiłem aparat, potem dobierałem sobie konkretne obiektywy jakie do niego sobie kupię. Konkretnie stosunek ceny do jakości.
Potem w ten sam sposób wziąłem się za Nikona. W rezultacie miałem we łbie "dwie tabele" porównawcze i znowu kilka wieczorów zarwanych.
W ten sposób kupiłem, oczywiście nie od razu, ten zestaw który mam w torbie.  :) Innego sposobu nie widzę, bo inaczej do tej pory bym się miotał co kupić. Zimna kalkulacja mi pomogła i gdy teraz miałbym coś kupić, kupiłbym tak samo.  :) A niech tych producentów diabli wezmą, patrzą jak by ci coś wcisnąć. Dowcip polega na tym żeby nie dać się ogłupić.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2012, 22:55:55 wysłana przez Baśka »

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 23, 2012, 19:59:14 »
Faktycznie, wybór nie jest bogaty ale patrząc na to z innej strony, Pentax ma po jednym modelu z każdego segmentu. Może to wystarczy :)
Z jednej strony mały wybór to kiepsko a z drugiej jak za duży wybór to też niedobrze  ;D

Cytat: Rafał
Później nie ma możliwości zmiany bagnetu.
Tak właśnie myślałem.

Cytat: Rafał
Ale zawsze możesz zapytać o opinie
I to niniejszym czynię ;) Więc opinie Wasze cenne są :)

Cytat: Rafał
Na pierwszy rzut oka, oferta Nikona jest bardzo bogata. Jak się jej przyjrzeć, to często nie mamy co wybrać
Faktycznie, przytoczone przykłady wskazują na brak średniej półki. Z drugiej strony nie jest obowiązkowe by ładować firmówkę do aparatu. Skoro jak mówisz są całkiem dobre zamienniki. Do amatorskiej lub ciut wyżej powinny wystarczyć. Ja nigdy nie będę jakimś specem, bo cierpliwości mi brakuje :) Dojdę pewnie do jakiegoś etapu, który mi będzie wystarczał :)

Cytat: Paweł
Hudy zdaje się ma "czyste konto"
Raczej na pewno, przynajmniej w przytoczonym przez Ciebie przykładzie :)

Cytat: Paweł
zerkałem na opinie w necie ale szybko dałem sobie spokój, strata czasu
Ja zawsze  patrzyłem na opinie negatywne, ale też je traktowałem przez przymknięte oko. Jest za to sporo profesjonalnych testów, które są wiarygodne i miarodajne.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #36 dnia: Stycznia 26, 2012, 10:46:46 »
Nio dobra.
Siedzę przed kompem, popijam kawusię i chyba się nudzę bo oddałem się rozważaniu takiego dylemaciku. Chodzi o lampy błyskowe.
W tym roku szykują mi się ze dwie, trzy imprezy pod znakiem komunii, chrzcin i cholera wie czy nie wesela. Ale spoko, spoko. Nie u mnie a u znajomych i jednego "wycinka rodzinnego"  ;D
Znajomi naogladali się moich fotek, tudzież rodzinka i głupio twierdzą że miło by było żebym pojawił się tam również z aparatem.
Zastanawiam się czy dam radę bez lampy ( wbudowanej nie liczę bo wiadomo że jest mniej praktyczna ) czy zacząć myśleć o lampie dedykowanej i tu sobie "wynalazłem" SB 900.
Tylko czy warto mi się w to pchać skoro będę używał sporadycznie ? Ech...może kawusi chlipnę... ;)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 26, 2012, 23:00:18 »
Zastanawiam się czy dam radę bez lampy ( wbudowanej nie liczę bo wiadomo że jest mniej praktyczna ) czy zacząć myśleć o lampie dedykowanej i tu sobie "wynalazłem" SB 900.
Paweł, bez lampy nie dasz rady. Można ewentualnie spróbować z lampą wbudowaną. Pomimo tego, że Nikon ma rewelacyjne lampy wbudowane, mają one jednak sporo ograniczeń.
Lampa wbudowana a lampa zewnętrzna to zupełnie inna para kaloszy. Nie ma się co rozwodzić nad różnicami, bo są ogromne. Lampa zewnętrzna daje ogromne możliwości. Możliwości, których nie uzyskasz za pomocą wbudowanej. Najprostsze z nich to ukierunkowanie błysku, rozproszenie, odbicie błysku i zasięg. Dodatkowo możesz sterować zewnętrzną lampą za pomocą wbudowanej :)
Model SB-900 jest bardzo dobrym wyborem. Sam używam tej lampy i jestem niezmiernie zadowolony. Rewelacyjna jakość + bogate wyposażenie dodatkowe.
Nie polecam lamp firm niezależnych. Przez wiele lat używałem lampy Metz 54-MZ4, najpierw z hybrydą Minolty a potem z Nikonem. W obu przypadkach były jakieś niedociągnięcia i lampa nie do końca była kompatybilna z aparatem. Po zakupie SB-900 wszystkie problemy zniknęły :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #38 dnia: Stycznia 26, 2012, 23:09:38 »
Przypomniało mi się jeszcze jedno. Niedawno Nikon wypuścił na rynek nową lampę SB-910. Z tego co pamiętam jest trochę droższa od SB-900 a różnice między nimi są niewielkie. Jeżeli można jeszcze kupić SB-900, to taką bym właśnie kupił. Raczej nie opłacało się dokładać do tego nowego modelu.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #39 dnia: Stycznia 27, 2012, 14:09:35 »
Nio tak.  :) W sumie to pytanie "czy dam radę" było raczej z góry wiadome że nie. To normalne a przy "dynamicznym" obrazie jakie są tego typu durne imprezy to lampa jest normą.  :)
Wybór lampy SB 900 był oczywisty po szybkim rozglądnięciu się w ofercie a to że Rafał masz ją i zachwalasz jedynie utwierdza w wyborze. Dzięki.  :)
Ale miałem nadzieję że mi odpowiesz na bardziej podstawowe pytanie czy warto kupować skoro wykorzystam ją może ze trzy razy w roku.
Wiem że warto, psia krew bo na tego typu spędach nie ma czasu na eksperymentowanie i trza mieć w miarę pewność że fotek z konkretnej sytuacji się nie schrzani bo drugiej okazji nie będzie.
Niooo, pogadał.  ;) Szykuj Paweł kasiurkę... ;D

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #40 dnia: Stycznia 27, 2012, 14:35:56 »
Ale miałem nadzieję że mi odpowiesz na bardziej podstawowe pytanie czy warto kupować skoro wykorzystam ją może ze trzy razy w roku.
Na to pytanie nie mogę Ci odpowiedzieć. Do tego musisz dojść sam :)
Na pocieszenie dodam jeszcze, że jak się ma lampę, to i pomysłów na jej wykorzystanie przybywa. Biorąc pod uwagę Twój zapał do zwiększania warsztatu foto, lampa nie będzie się u Ciebie nudzić :)
Przypomnij sobie moje "nudne" zdjęcia dymków czy kropli wody. Bez lampy bym tego nie zrobił. Do takich zdjęć trzeba dokupić jeden mały drobiazg, żeby sterować lampą zewnętrzną za pomocą wbudowanej.
Drobiazg wygląda tak: http://www.sklepfotograficzny.pl/lampy-blyskowe/Nikon/SG3-IR/ Za jego pomocą przysłaniasz lampę wbudowaną, tak że nie oświetla obiektu, ale lampa zewnętrzna stojąca obok widzi ten błysk :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #41 dnia: Stycznia 27, 2012, 21:33:33 »
Rafał, Ty mnie tu nie wkręcaj diable fotograficzny.  ;)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #42 dnia: Stycznia 27, 2012, 22:40:00 »
Takie mam zadanie :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #43 dnia: Stycznia 27, 2012, 22:48:07 »
A jak zachowuje się taka lampa przy fotografii przyrodniczej?

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #44 dnia: Stycznia 27, 2012, 23:33:55 »
Waldek, kiedyś próbowałem i efekty nie są zadowalające. W fotografii przyrodniczej (czytaj makro) jest potrzebne więcej niż jedno źródło światła. Wychodzi na to, że trzeba mieć albo lampę makro albo system lamp zewnętrznych. Ten drugi pomysł jest raczej kiepski, bo taki sprzęt sporo waży i sporo zajmuje miejsca :(
Zostaje lampa makro, np. taka: http://www.sklepfotograficzny.pl/lampy-blyskowe/Canon/MT24-EX/ lub taka: http://www.sklepfotograficzny.pl/lampy-blyskowe/Nikon/SBR1-C1/ Takie lampy są znacznie lepsze od pierścieniowych, bo mamy sporą możliwość regulacji w ustawieniu źródeł oświetlenia.
Lampy makro mają tylko jedną wadę. Ceny są powalające :(

Jeżeli nie jesteśmy w stanie przełknąć takich kosztów, możemy bawić się w majsterkowicza. Nie będę opisywał takiego zestawu. Można go oglądnąć na tej stronie: http://www.stopa.cso.pl/index.php?st=technika/staresp
Próbowałem zrobić podobny zestaw. Zdjęcia małych przedmiotów były poprawnie doświetlone i w dużym stopniu pozbawione cieni. Z efektów byłem na prawdę zadowolony.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.