Pracownia grzybiarza > Fotografia

Oświetlenie w zdjęciach makro

<< < (8/8)

Waldek:
No ciekawe pytanie :) Tez mam sporo "przepalonych" fotek (szczególnie tła).
Czasami chyba lepiej nie doświetlić fotki i bawić się później obróbkę fotki. Przepalone tło jest nie do uratowania :)
Jakie macie sposoby? Ja najczęściej... przesadzam grzyba :P

Rafał:
Zawsze staram się tak robić zdjęcia, żeby tło było mniej więcej tak samo oświetlone jak grzybek. Faktycznie, nie zawsze jest taka możliwość. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia. Dokładnie te, o których wspomniał Waldek, czyli przesadzenie grzyba w inne miejsce lub obróbka zdjęcia. Nastawiając się na obróbkę zdjęcia też mamy dwie możliwości. Złożyć HDR'a albo zrobić kilka niedoświetlonych zdjęć (każde z innymi ustawieniami i najlepiej w RAW'ie) i potem próbować wyciągnąć maksimum informacji z cieni.

Basiu, tak na szybko, z Twojego zdjęcia udało mi się maksymalnie wyciągnąć tyle:

Baśka:
Dzięki Rafał. Po obróbce wygląda lepiej. Nie wiem nawet, czy potrafię zapisać zdjęcie w RAWie. Przesadzenie wydaje się być prostsze, choć w przypadku niektórych gatunków może bardzo zmienić wygląd grzyba. Ale będę o tym pamiętać przy kolejnych fotkach.

Andrzej K.:
"Przesadzanie" grzybka to dobry sposób, sam tak często robię :)

Rafał:

--- Cytat: Baśka w Marca 06, 2014, 06:14:43 --- Nie wiem nawet, czy potrafię zapisać zdjęcie w RAWie.
--- Koniec cytatu ---
Przypomnij mi proszę, który masz model aparatu. Poszperam w instrukcjach i sprawdzę czy masz możliwość ustawienia fotek w RAW'ie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej