Autor Wątek: Sprzęt i akcesoria fotograficzne  (Przeczytany 57157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 22, 2012, 23:02:01 »
Jaki obiektyw Cię interesuje? Jaki zakres ogniskowych lub do czego ma służyć?
Tak szperałem coś dziś i nie mogłem znaleźć obiektywu co ma minimalną odległość ostrzenia poniżej mniej więcej 0,3m. To jak zrobić ujęcie takie "oko w oko" z jakimś owadzikiem, by mu segmentowanie czułków ładnie uchwycić np.? :) Ale to już pewnie kwestia umiejętności, a właściwie ich braku u mnie :D
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2012, 23:31:54 wysłana przez Hudy »

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 23, 2012, 02:13:41 »
Tak szperałem coś dziś i nie mogłem znaleźć obiektywu co ma minimalną odległość ostrzenia poniżej mniej więcej 0,3m.
Dla tego obiektywu http://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/fx/single-focal-length/60mm-f-2-8g-ed-af-s-micro-nikkor minimalna odległość ostrzenia wynosi 18,5 cm :)

To jak zrobić ujęcie takie "oko w oko" z jakimś owadzikiem, by mu segmentowanie czułków ładnie uchwycić np.? :)
Trzeba się posiłkować dodatkowymi akcesoriami. Albo mieszek makro albo pierścienie pośrednie. Dzięki nim zwiększasz skalę odwzorowania i jednocześnie zmniejszasz minimalną odległość ostrzenia :)

Z tą minimalną odległością też nie należy przesadzać. Z reguły, jak mocno zbliżasz przednią soczewkę do obiektu, to przysłaniasz sam obiekt i zaczyna robić się ciemno :( Na dodatek łatwo wtedy wystraszyć zwierzaka. Lepiej zastosować większą ogniskową i trochę się odsunąć od robaczka.

Najbardziej popularne obiektywy makro mają ogniskową w przedziale 85-105mm i skalę odwzorowania 1:1. Dokładając pierścienie bądź mieszek znacznie zwiększamy możliwości naszego szkiełka. Słyszałem też, że np. do motyli, wygodnie jest stosować obiektywy makro 1:1 o ogniskowej ok. 200mm.

Czasami stosuje się też lampy błyskowe makro. Np. taką: http://www.nikon.pl/pl_PL/product/speedlights/commander-kit-r1c1. Taka lampa jest bardzo pomocna bo skraca czas naświetlania, co jest bardzo istotne przy fotografowaniu ruchliwych mini zwierzaków.

O makro fotografii owadów możesz sobie poczytać np. tutaj: http://www.stopa.cso.pl/
Zestaw, którym gość robi zdjęcia wygląda tak: http://www.stopa.cso.pl/index.php?st=technika/obecnyzestaw

Zrobienie zdjęcia "pysia" jakiegoś mikrusa nie jest dużym problemem. Ważne, żeby tylko siedział spokojnie :) Zdjęcie poniżej zrobiłem obiektywem Tamron 90mm, bez żadnych dodatków.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 23, 2012, 02:21:39 »
Przy tym zdjęciu, musiałem już użyć pierścieni pośrednich i lampy pierścieniowej.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 23, 2012, 10:04:22 »
Makro Rafała to świetny kompromis pomiędzy ceną a jakością. Hudy, problem z wyborem szkiełka makro masz już z głowy.  :)

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 23, 2012, 10:09:39 »
Dla tego obiektywu http://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/fx/single-focal-length/60mm-f-2-8g-ed-af-s-micro-nikkor minimalna odległość ostrzenia wynosi 18,5 cm :)
Wlazłem na stronę Nikona i poszperałem w obiektywach makro (a właściwie to mikro :) ) I coś tam znajdowałem. Ale przy tych cenach to nie będę się chyba w to pakował.

Trzeba się posiłkować dodatkowymi akcesoriami. Albo mieszek makro albo pierścienie pośrednie. Dzięki nim zwiększasz skalę odwzorowania i jednocześnie zmniejszasz minimalną odległość ostrzenia :)
Z tych dodatkowych urządzeń to znam i posiadam makrokonwerter. Reszty nie znałem, ale i też nigdy się tematem mocniej nie zainteresowałem. Na razie poćwiczę większe oddalenie od obiektu przy większej ogniskowej. Generalnie to warsztaty by się przydały :D Szkoda, że fakultet na studiach z fotografii przyrodniczej mi nie ruszył... Dzięki za linki, chociaż takiego zestawu raczej nie będę miał ;)

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 23, 2012, 10:13:44 »
Paweł, mówisz o Tamronie?

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 23, 2012, 10:39:51 »
Aaa :) Cena jednak za wysoka jak dla mnie :) Może kiedyś :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 23, 2012, 10:46:01 »
Jeżeli chodzi o obiektywy nikkorowskie do makro 1:1 to niestety ten dział jest chyba najdroższy.
Żaden z moich obiektywów tak mnie nie "przydusił" po kieszeni jak ten do makro. Ja mam 105 makro i jeszcze długo go będę spłacał na raty.
Miałem do wyboru albo oszczędzać na jakości i coś kupować coś tańszego albo iść w jakość i bulić. Wybrałem to drugie. Wszystkie mam szkiełka nikkora ale nie żałuję ani przez chwilę.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 23, 2012, 10:51:57 »
Kwestia wzięcia na raty oczywiście istnieje. Nawet z nieoprocentowanego i bezprowizyjnego "rodzinnego banku"  ;D Ale chwilowo muszę się wykosztować, więc to raczej pieśń przyszłości :) Ale damy radę :) Będę miał Wasze uwagi i rady na względzie :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 23, 2012, 11:13:17 »
Rodzinnego banku ?  :) To tak teraz bardziej na luzie.  ;)
Mój zestaw z aparatem rodzinnym spacerom nie służy. Raz mi się udało wyciągnąć żonę na spacer po okolicznych jaworznickich lasach i łąkach.  :) Powiedziała że więcej ze mną na spacer nie pójdzie no chyba że pójdę bez sprzętu.  ;D
Stwierdziła że czuła się jakby sama chodziła a ja miałem cały czas lekki uśmiech pod wąsem i oczka mi "tunelowo" chodziły bo cały czas myślałem o fotografowaniu to tu, to tam.  ;D
Uśmieszek był dlatego bo fotografowanie z tym zestawem to czysta radość. Nooo spacerek z żonką też był przyjemnością ale chyba tylko dla mnie.  ;)
Na szczęście żona jest wyrozumiała i łagodnie to przetrawiła.  :) No cóż...fotografia jako hobby w pewnym sensie ogłupia.  ;D

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 23, 2012, 11:20:36 »
Rodzinny bank, czyli że od rodzinki można pożyczyć :) Zazwyczaj bez dodatkowych opłat :)
No ja się Twojej żonie nie dziwię, jak masz spędzić ileś minut na ziemi, fotografując grzybka ze 100 ujęć :D

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 23, 2012, 11:41:49 »
Hudy, jakbym miał Ci polecać jakiś system w chwili obecnej, to powiedziałbym Pentax. Stosunek jakości do ceny jest bardzo przyzwoity a to jest bardzo istotne :)

Nikona opłacało się kupić z końcem zeszłego roku. Teraz ceny powędrowały do góry i to bardzo. Wspomniany przeze mnie Nikkor 60 kupiłem za ok. 1900 zł. Teraz kosztuje ok. 2300 ! Pawła 105 kosztowała niespełna 3000 zł a teraz ok. 3400 zł. Jest też obiektyw, który kosztował 5800 zł a teraz niespełna 7000 zł. Takie podwyżki są chore i Nikon podcina sobie gałąź, na której siedzi. Szkoda :(

Wracając do obiektywów. Na rynku jest mało kiepskich obiektywów makro o ogniskowych ok. 100mm. Do wyboru masz:
1) Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM - cena ok. 3600 zł;
2) Nikkor AF-S Micro 105mm F2.8G IF-ED VR - cena ok. 3400 zł;
3) Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Makro - cena od ok. 1600 zł;
4) Tokina AT-X M100 PRO AF D 100 mm f/2.8 - cena od ok. 1700 zł;
5) Sigma 105mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro - cena ok. 4500 zł;
6) Pentax SMC DFA 100mm f/2,8 WR macro - cena ok. 2350 zł.

Jak widzisz jest tu kilka grup cenowych. Sigma buja w obłokach. Cena kosmiczna a jakość porównywalna z Tamronem. Druga grupa to Nikkor i Canon. Trzecia, producenci niezależni czyli Tamron i Tokina. Pentax cenowo stoi między firmówkami a szkłami producentów niezależnych.
Wszystkie te obiektywy są bardzo przyzwoite ale wsród nich są też wybitne :) Gdybym decydował się na system Pentaxa to koniecznie kupiłbym obiektyw makro Pentaxa. Faktem jest, że jest sporo droższy od Tamrona czy Tokiny ale też jest dużo tańczy od Canona czy Nikkora. Szkło kupuje się na lata i w tym wypadku warto dołożyć te kilkaset złotych, nawet kosztem kupna tańszej puszki.
Dwa słowa o jakości Pentaxa. Parametry ma bardzo zbliżone do L-ki Canona a co za tym idzie bije na głowę wszystkie pozostałe, tu omawiane obiektywy. Z tych sześciu obiektywów, wybitnym właśnie jest Canon 100 i przy każdym teście sprzętu jest stawiany jako niedościgniony wzorzec. Różnica jakościowa między Canonem i pozostałymi szkłami jest ogromna.
Dlatego też uważam, że warto posiadać coś zbliżonego do Canona, jednocześnie płacąc sporo mniej :)

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 23, 2012, 14:30:35 »
Rafał, dzięki za obszerne wyjaśnienia :)
Co do Pentaxa to firmy nie znam w ogóle (znaczy słyszałem, ale trochę tak mi się kojarzy jak motorola w telefonach komórkowych) i trochę bym się bał coś od nich kupić. Nie mam znajomego, który by miał Pentaxa.
Nikon faktycznie podrożał a już w poprzednim roku się do niego przymierzałem. Liczyłem na obniżki poświąteczne. Jest jeden model, który mi się podoba i ma bardzo ważny element - uchylny wyświetlacz :) Niestety obiektywy makro nie są uwzględniane w kitach. A body + obiektyw makro to jeszcze podroży całość. Więc pewnie chwilowo będę się musiał powstrzymać. Z drugiej strony to ja aż tak eksploatować aparatu to pewnie nie będę jak większość forumowiczów, a jak Ty to już w szczególności  ::)
A jak jest z kompatybilnością obiektywów do aparatów? Pentax wchodzi tylko do Pentaxa, Canon do Canona, Nikkor do Nikona a niezależne do wszystkiego?  ;D Czy można robić mieszanki międzyfirmowe?

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sprzęt i akcesoria fotograficzne
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 23, 2012, 15:22:46 »
Co do Pentaxa to firmy nie znam w ogóle (znaczy słyszałem, ale trochę tak mi się kojarzy jak motorola w telefonach komórkowych) i trochę bym się bał coś od nich kupić.
Pentax jest równie dobrą firmą jak Canon czy Nikon. Ma sporo osiągnięć ale większość z nich dotyczy analogowych lustrzanek.
Mała popularność Pentaxa na naszym rynku jest spowodowana dwiema rzeczami. Po pierwsze, dystrybucja Pentaxa w Polsce przez wiele lat była koszmarna. Po drugie, Pentax przespał wejście cyfrowych lustrzanek. W momencie kiedy Nikon i Canon miał już spore doświadczenie w tej dziedzinie, Pentax puścił pierwszy model cyfrówki. Jednak w chwili obecnej mają kilka naprawdę dobrych puszek.

Nie mam znajomego, który by miał Pentaxa.
I tu się mylisz :) Yanek i Zygmunt mają Pentax'y. O ile mnie pamięć nie myli, model "K-X"

Niestety obiektywy makro nie są uwzględniane w kitach. A body + obiektyw makro to jeszcze podroży całość.
Spoko, nie musisz wszystkiego na raz kupować :) Powoli dokupisz wszystko co Ci potrzebne. Ważne tylko, żeby zakupy były przemyślane :)

A jak jest z kompatybilnością obiektywów do aparatów? Pentax wchodzi tylko do Pentaxa, Canon do Canona, Nikkor do Nikona a niezależne do wszystkiego?  ;D Czy można robić mieszanki międzyfirmowe?
Teoretycznie tak powinno być, czyli Canon do Canona, Pentax do Pentaxa itd.
Są na rynku przejściówki między-systemowe, ale nie wiem jak działają. Znalazłem kiedyś przejściówkę umożliwiającą podpięcie obiektywów Nikkora do body Canona. Odwrotnej już nie.
Są różne przejściówki, ale konieczność ich użycia jest sporadyczna.
Pentax ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Najlepiej ze wszystkich współpracuje z obiektywami M42 (czyli na gwint, takimi jakie były stosowane w aparatach np. Zenit czy Praktica). Dzięki temu, za niewielkie pieniądze, można skompletować bardzo przyzwoity system do makro :)

Tu masz stronę dystrybutora Pentaxa: http://www.apollo.eu/?doc=5
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2012, 15:25:54 wysłana przez Rafał »

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.