Poradnia grzybowa > Poszukiwania

Byssonectria

(1/4) > >>

Waldek:
Mam informację że zaczynają pojawiać się pierwsze owocniki Byssonectria. Z tym rodzajem jest małe zamieszanie, prawdopodobnie mylone są gatunki B. terrestris i B. fusispora. Warto się więc im przyjrzeć. Dodatkowo jak się okazuje na rosnących owocnikach można znaleźć workowca-pasożyta (o którego istnieniu nie wiedziałem) - Pseudombrophila minor. Dziękuję Rudkowi za informacje.

Spróbuję zlokalizować coś na temat różnic pomiędzy B. terrestris i B. fusispora.
Troszkę informacji jest tutaj:
http://www.ascofrance.com/search_forum/21699

Natomiast Pseudombrophila minor ze strony nahuby.sk:
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=457771

jn:

--- Cytat: Waldek w Marca 07, 2016, 12:54:39 ---Mam informację że zaczynają pojawiać się pierwsze owocniki Byssonectria.
--- Koniec cytatu ---
Ja pierwsze znalazłem w końcu grudnia ub.r.  :)

Podobno B. terrestris lubi ściółkę a B. fusispora piasek i wypaleniska. Ale czy to wystarczy do identyfikacji ? :)

Vito:
Też czytałem, że  B. fusispora jest gatunkiem pirofilnym. Natomiast  B. terrestris lubi podłoże z bogatą zawartością mocznika.

Waldek:
A obecność lub brak subiculum?

Ania:

--- Cytat: Waldek w Marca 07, 2016, 12:54:39 ---można znaleźć workowca-pasożyta (o którego istnieniu nie wiedziałem) - Pseudombrophila minor
--- Koniec cytatu ---
Waldek, nie wiem czy pamiętasz... podczas któregoś spotkania w BN, w Woli Niżnej - pod świerkami, w zagłębieniu rosło troszkę takich brązowawych (karmelowych), drobnych miseczek. Zebraliśmy wtedy troszkę, ale nie pamiętam czy je badałeś... Podobne trochę do tych pasożytów :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej