Autor Wątek: Nasze grzybowe wyprawy 2020  (Przeczytany 29413 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpnia 17, 2020, 15:43:16 »
W sobotę - 15 sierpnia chciałam sprawdzić las, który w sprzyjających warunkach zadziwia różnorodnością gatunków. Niestety, dawno nie padało porządnie. W lesie sucho niemiłosiernie, ściółka szeleści pod stopami i grzybów niewiele. Mimo to udało mi się spotkać kilka gołąbków, mleczajów, koźlarzy i nieco nadrzewniaków. Wyskrobałam się na szczyt, pot się ze mnie lał w tym ukropie, ale porobiłam trochę fotek. Znalezione, zebrane i nadające się do obróbki kulinarnej ze względu na dobry stan owocniki kolczaków i dwa koźlarze czerwone, zostały ugrillowane i spożyte. Pozostałe, uwiecznione na zdjęciach, zamieszczam w galerii, ku uciesze "oglądaczy". Teraz czekam na deszcz i na to by w końcu lasy, łąki i przydroża obrodziły grzybowymi wynalazkami.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpnia 18, 2020, 11:43:54 »
Jak na taką suchą pogodę, to całkiem bogate "fotozbiory" :)

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpnia 18, 2020, 12:58:45 »
Borowik klinowotrzonowy (Cyanoboletus pulverulentus (Opat.) Gelardi, Vizzini & Simonini) to jeden z najmniejszych borowików.


 
Kapelusz  średnicy 4–15 cm, trzon podobnej wysokości, kapelusz w tonacji brązowej, rurki cytrynowożółte, trzon żółtawy z kosmkowatym wzorem. Cechą charakterystyczną tego borowika jast prawie natychmiastowa reakcja barwna na uciśnięcie dowolnej jego części. Dotknięta część natychmiast zmienia barwę na ciemnoniebieską do  prawie czarnej.



Wystepuje pod bukami, dębami, sosnami na glebach piaskowych i jałowych, chociaż te na zdjęciu wyrosły na gliniasto-lessowej glebie pokrywającej skały wapienne.
Borowik klinowotrzonowy inaczej borowik omglony jest na pierwszy rzut oka bardzo podobny do podgrzybka zajączka (Xerocomus subtomentosus (L.) Quél.) ale od razu można je odróżnić, bo  podgrzybek nie ciemnieje przy dotknięciu i po przecięciu owocnika.

Status czerwonej listy.: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem, występuje w drugiej połowie lata stosunkowo często, ale w niewielkich grupach lub pojedynczo.


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 18, 2020, 18:10:06 wysłana przez Ewa »

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpnia 19, 2020, 17:13:23 »
Wspomnienie z lipca ;) 05.07.2020 Lipowiec. Wtedy jeszcze piękne okazy borowikowatych się spotykało. Teraz... pozostało tylko wspomnienie ;)
Na ścieżce do lasu czekał na mnie piestrak...
Były cukrówki ładnie wybarwione, choć przyznam, że jeszcze nigdy ich nie potraktowałam kulinarnie ;)
Trafił się jeden muchomorek, ale inni już się nim zajęli ;)
Kilka ciekawostek grzybowych również było...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2020, 17:50:41 wysłana przez Ania »

Offline jn

  • Stały bywalec
  • Wiadomości: 2 370
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpnia 19, 2020, 17:39:13 »
Były cukrówki ładnie wybarwione, choć przyznam, że jeszcze nigdy ich nie potraktowałam kulinarnie
Pierwsze słyszę, to tak u "Was" nazywają rycerzyki? Zawsze cukrówkę kojarzyłem z gołąbkiem i z ... gołębiem ;-)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpnia 19, 2020, 17:49:10 »
Pierwsze słyszę, to tak u "Was" nazywają rycerzyki?
Nie mam pojęcia jak je u nas nazywają :P Ale tak mi przyszło do głowy i wrzuciłam do wyszukiwarki :) Sam zobacz, co wyszło :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpnia 19, 2020, 21:06:38 »
jeszcze nigdy ich nie potraktowałam kulinarnie
Ja potraktowałam, ale zawsze w mieszance z innymi grzybami :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpnia 25, 2020, 21:11:06 »
Tak w sobotę wyglądało moje grzybobranie... zupka borowikowa z jednym maślakiem zwyczajnym, jednym podgrzybkiem brunatnym i słoiczek ceglastoporych - powstały. Ten mocarz - o dziwo! Zdrowy był od podstawy trzonu aż po czubek kapelusza ;) :D

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpnia 31, 2020, 13:41:14 »
Zaczęły się pojawiać różne grzyby, ładne, kolorowe, jadalne i niejadalne. Wśród nich w ostatnich dniach  wyrosły te najgrożniejsze dla nas, zbieraczy grzybów to muchomory zielonawy i jadowity.
Muchomor zielonawy, muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link)

Niezbyt duży grzyb kapeluszowy
Średnica 5-15 cm, za młodu półkulisty, potem dzwonkowato-łukowaty, w końcu rozpostarty. Skórka gładka, przy brzegu nieprążkowana, składa się z przylegających i promieniście ułożonych włókienek. Kolor biało zielonkawy, oliwkowo zielonkawy, szarozielony, brunatnozielony, na brzegu zwykle jaśniejszy, czasem żółtawy.
Trzon wysokości  do 15cm  grubości  do 2 cm., walcowaty, w nasadzie zakończony bulwą o średnicy do 4 cm. Bulwa otoczona jest wysoką, białawą i odstającą pochwą. Kolor trzonu białawy z odcieniem żółtawo-zielonkawym. Posiada wyraźny, zwisający pierścień o kolorze od białego do żółtawego. Powyżej pierścienia trzon jest gładki, pod pierścieniem występują delikatne łuski, czasami tworzące zygzakowaty wzór.
Popularny na terenie całego kraju, występuje we wszystkich rodzajach lasu, odpowiada za około 90% zatruć w Polsce.


Muchomor jadowity (Amanita virosa Bertill.)


Kapelusz średnica 6–10 cm, początkowo owalny, później stożkowato dzwonkowaty, na koniec lekko wypukły. Powierzchnia kapelusza gładka, sucha i jedwabista, podczas wilgotnej pogody lepka. Kolor biały i tylko na wierzchołku bladożółty. Z wiekiem może żółknąć. Na powierzchni czasami posiada nieregularne duże łatki, czasami jest bez łatek. Trzon wysokość: 8–12 cm, grubość 1–2 cm, kształt cylindryczny w górze zwężony, z bulwiastą podstawą. Z wiekiem staje się wysmukły. Powierzchnia z dużymi włóknistymi łuskami. Na trzonie pierścień, który jednak u starych okazów może zanikać. Bulwiasta nasada trzonu ma wyraźną, strzępiastą pochwę.
W Polsce gatunek rzadki. Ma status V – zagrożony wymarciem. Tak podaje Wikipedia, ale w niektórych lasach na południu kraju, w sierpniu i wrześniu potrafi być biało, przy masowym występowaniu tego grzyba.
Muchomor sromotnikowy oraz muchomor jadowity posiadają amanityny, toksyny te powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów ciała. Toksyny muchomora nie ulegają zniszczeniu w procesie gotowania, marynowania lub suszenia. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się późno,
Trzeba uważać szczególnie przy zbiorze gołąbków, pieczarek i gąski zielonki, czasem są myląco podobne.
Wykorzystano Wikipedia

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #54 dnia: Września 02, 2020, 14:22:26 »
Niektórzy mówią, że w lasach nie ma grzybów. Pewnie tak jest, ale odrobina szczęścia i coś można znaleźć do koszyka. Zdjęcia z ostatnich dwóch weekendów ze spacerów na południe od Krakowa.
23,08 około 2,5 kg kurek , 5 borowików ceglastoporych i jeden borowik szlachetny



ostatni weekend ok 1,5 kg kurek, tyle samo Borowików ceglastoporych i kilkanaście borowików szlachetnych


Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #55 dnia: Września 03, 2020, 14:21:36 »
Bondarzewia mesenterica (Schaeff.) Kreisel  jodłownica górska
Status na Czerwonej liście – V, częściowo chroniony
Pokazany owocnik rósł w korzeniach jodły w Budzowie. Owocnik młody, posiadał dopiero pierwsze dojrzałe zarodniki 6 x 8 µm, kulistawe, brodawkowato-żeberkowane, z dziobkiem, hialinowe.

Na podstawie  http://atlas.grzybiarze.eu/bondarzewia-mesenterica/

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #56 dnia: Września 03, 2020, 19:42:18 »
Bondarzewia mesenterica (Schaeff.) Kreisel  jodłownica górska
Status na Czerwonej liście – V, częściowo chroniony
Bardzo fajne znalezisko. Wrzucę tez tego posta do gatunku.

Offline Andrzej K.

  • Członek Stowarzyszenia
  • Aktywny
  • Wiadomości: 651
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #57 dnia: Września 04, 2020, 08:40:14 »
Piękny okaz  :)

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #58 dnia: Września 04, 2020, 11:45:06 »
Tak naprawdę to znalazła go Ewa   ;D, ale ponieważ od jakiegoś czasu wspólnie robimy relacje i oznaczanie znalezisk to większość relacji idzie na moim koncie. Takie uproszczenie, ale pozwala na szybsze relacjonowanie wypadów 8)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #59 dnia: Września 04, 2020, 12:51:12 »
Tak naprawdę to znalazła go Ewa   ;D, ale ponieważ od jakiegoś czasu wspólnie robimy relacje i oznaczanie znalezisk to większość relacji idzie na moim koncie. Takie uproszczenie, ale pozwala na szybsze relacjonowanie wypadów 8)
Ja tez często Was mylę... :P

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.