Autor Wątek: Ramaria sp.  (Przeczytany 1482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Ramaria sp.
« dnia: Marca 23, 2013, 18:17:05 »
Moje znalezisko sprzed kilku lat (27.07.2008), dosyć ciekawe jak na nasze warunki. Nigdzie na polskich stronach nie znalazłam takiego koloru Ramarii. Nie powtórzyłam znaleziska, ale postaram się tam wrócić jeszcze. To znany Wam ze spotkania w Hucie Polańskiej - las grabowy (Olchowiec-Dobańce). Tam rosły: R. botrytis, R. subbotrytis, niezidentyfikowane żółte Ramarie i te. Moje typy to:
Ramaria versatilis=Ramaria violaceibrunnea, rosnące w eukaliptusowej ściółce australijskiej ;)
http://www.mycodb.fr/fiche.php?genre=Ramaria&espece=versatilis
to samo zdjęcie na tej samej stronie Ramaria fennica var. fumigata=Ramaria fennica var. griseolilacina
http://www.mycodb.fr/fiche.php?genre=Ramaria&espece=fennica&source=list&filter=&numfiche=4133 Pogubiłam się w tych nazwach gatunkowych :-\

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ramaria sp.
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 23, 2013, 18:39:32 »
Nazwy... się zmieniają :) Ale na zdjęciach jest ten sam "krzaczek". Eukaliptus - to jakaś ściema :) A kto wie, może graby to nasze rodzime eukaliptusy?! Medycyna idzie do przodu, za kilka lat się okaże :)

A na serio, to może te ramarie są związane z różnymi drzewami, w zależności od klimatu? Wyglądają bardzo podobnie. Może uda się powtórzyć znalezisko i jakoś zweryfikować rozpoznanie i wiedzę o gatunku. Trzymam kciuki, żeby się udało :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 792
Odp: Ramaria sp.
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 23, 2013, 22:27:15 »
Aniu, znalezisko rewelacyjne. Przypomina trochę przerośniętą Ramariopsis pulchella.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Ramaria sp.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 05, 2014, 23:45:25 »
Waldku pamiętasz oznaczenie przez Węgrów? Czy to była Ramaria fennica?

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 792
Odp: Ramaria sp.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 06, 2014, 08:38:34 »
Aniu, nie pamiętam dobrze ale chyba tak. Wyglądało na to że oni nie mieli wątpliwości przy tej koralówce.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.