Autor Wątek: Mycena  (Przeczytany 9818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 798
Mycena
« dnia: Maja 31, 2012, 18:00:03 »
Proponuję nowy temat - Mycena (możemy go ewentualnie poszerzyć o jakąś zbliżoną grupę).

Zastanawiam się czy nie przyjrzeć się temu trudnemu rodzajowi w tym roku bliżej.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Mycena
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 31, 2012, 19:15:17 »
Trudny temat, ale wart zachodu i "przyuczenia się"
Masz Tom XVII GRZYBÓWKA (MYCENA)?
Słyszałem, że to opracowanie nie jest zbyt udane i oznaczanie w oparciu o tą pozycję to czasami/często  "walka z wiatrakami". No, ale mając pod ręką pozycję książkową (a takowe zawsze wolę) ma się jakiś łatwiejszy start do poszukiwań w sieci.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Mycena
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 31, 2012, 19:49:38 »
Mycena to wdzięczny rodzaj (w wyglądzie) ;) Mogę nawet dla Ciebie zbierać, tylko dobrze by było wiedzieć jak to robić, żeby można je było później oznaczyć mikroskopowo. Są to zazwyczaj malutkie grzybki i po zasuszeniu materiału niewiele, ale za to piękne. Można ich u mnie spotkać sporo :D

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 798
Odp: Mycena
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 31, 2012, 20:31:30 »
Trudny temat, ale wart zachodu i "przyuczenia się"
Masz Tom XVII GRZYBÓWKA (MYCENA)?
Słyszałem, że to opracowanie nie jest zbyt udane i oznaczanie w oparciu o tą pozycję to czasami/często  "walka z wiatrakami". No, ale mając pod ręką pozycję książkową (a takowe zawsze wolę) ma się jakiś łatwiejszy start do poszukiwań w sieci.
Mam ten tom :) Klucz tam zawarty jest ponoć średni. Ale mam też inną litaraturę co w połączeniiu z treścią zawartą w internecie może wielce wspomóc.
Mycena to wdzięczny rodzaj (w wyglądzie) ;) Mogę nawet dla Ciebie zbierać, tylko dobrze by było wiedzieć jak to robić, żeby można je było później oznaczyć mikroskopowo. Są to zazwyczaj malutkie grzybki i po zasuszeniu materiału niewiele, ale za to piękne. Można ich u mnie spotkać sporo :D

Zbieraj ale staraj się by było więcej owocników. Rób też dokumentację fotograficzną. Jak coś doczytam odnośnie pozysku tych grzybków to napiszę więcej.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Mycena
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 31, 2012, 20:32:26 »
Jestem jak najbardziej za tym tematem. Dla mnie większość tych grzybeczków jest ciężka do oznaczenia, więc tym bardziej się przyda :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Mycena
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 31, 2012, 20:37:13 »
Zbieraj ale staraj się by było więcej owocników. Rób też dokumentację fotograficzną. Jak coś doczytam odnośnie pozysku tych grzybków to napiszę więcej.
Zacytował mi się przypadkiem Hudy i już się ucieszyłam, że selektywne działa, a tu nic z tego :(  Nie wszystkie rosną gromadnie, a czasem tylko jeden uda się znaleźć. Jak jest ich dużo to zbieram więcej :P

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 798
Odp: Mycena
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 01, 2012, 12:02:42 »
Na początek bardzo skromnie: grzybówka szafranowa (Mycena crocata) - u mnie bardzo rzadka, u Ani pospoliciak :P



Umieszczona jest na czerwonej liście ze statusem R.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Mycena
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 01, 2012, 18:58:27 »
Na początek bardzo skromnie: grzybówka szafranowa (Mycena crocata) - u mnie bardzo rzadka, u Ani pospoliciak :P
;D Myślę, że może być bardzo często przeoczana, bo to niepozorny grzybek i rośnie w niewielkich grupach lub pojedynczo. Przy sprzyjających warunkach natomiast (tzn. mokro i ciepło) może występować masowo :D

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 798
Odp: Mycena
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 06, 2012, 08:39:07 »
Dość pospolita grzybówka - grzybówka śluzowatotrzonowa (Mycena rorida)
Ma charakterystyczny, pokryty śluzem trzon (szczególnie podczas wilgotnej pogody).


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 798
Odp: Mycena
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 11, 2012, 12:31:22 »
Pospolita grzybówka z lasu jodłowo-świerkowego (10.06.2012).

grzybówka zielonoostrzowa (Mycena viridimarginata)



Makroskopowo wyróżnia się kolorami kapelusza: szarozielonymi, oliwkowymi z żółtymi przebarwieniami. Posiada zabarwione ostrza blaszek zbliżone kolorem do barwy kapelusza.  Jest to cecha nie zawsze łatwa do zauważenia (lupa). Często blaszki wybarwiają się tylko w kierunku marginesu.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 798
Odp: Mycena
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 11, 2012, 15:08:21 »
Dodatkowo grzybówka zielonoostrzowa (Mycena viridimarginata) nie wydziela soku przy uszkodzeniu oraz ma wyraźny chlorowy zapach.

Mikroskopowo cheilocystydy są gładkie, bez wyrostków (cylindryczne). Zarodniki elipsoidalne. Podstawki z 4 sterygmami.


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 798
Odp: Mycena
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 12, 2012, 08:03:15 »
Rzadka grzybówka (zebrałem ją w sierpniu 2011 r.). Wyrasta w mchu, częściej w górach. Umieszczona na czerwonej liście ze statusem R.

grzybówka pomarańczowoczerwona (Mycena adonis) (dawniej grzybówka miłkowa)



cheilocystydy i pleurocystydy identyczne - zaostrzone na końcu, zarodniki 6-7 µm.



Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Mycena
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 13, 2012, 16:37:24 »
Śliczny grzybek z tej grzybówki :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Mycena
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 13, 2012, 21:45:15 »
Śliczny grzybek z tej grzybówki :)
Rzeczywiście cudny :) Ja tu będę wstawiać grzybówki w większości nieoznaczone ;)
Mycena 1
rosła na bukowej (?) kłodzie, barwne ostrza blaszek. Grzyby były 2, ale być może różne gatunki. (10.06.2012 Zyndranowa)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Mycena
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 13, 2012, 22:14:43 »
Mycena 2
rosła na resztkach organicznych w lesie jodłowo-bukowym. (10.06.2012 Zyndranowa)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.