Autor Wątek: Propozycja nowej listy grzybów chronionych  (Przeczytany 20042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 792
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #30 dnia: Października 29, 2012, 16:30:03 »
Dziękuję Aniu za przekazane informacje.  Widać ze wiele spraw które poruszyliśmy było wynikiem naszej ograniczonej wiedzy. Jednak dobrze się stało że mamy możliwość jakiejkolwiek dyskusji w tym temacie, choć reprezentujemy ruch amatorski.
Już wiedzę że popełniłem błąd nie zgłaszając kilku gatunków grzybów, szczególnie tych które zgłaszałem wcześniej z innych lokalizacji. Źle się stało również, że nie zacząłem zgłaszać znalezisk wcześniej. Kilka gatunków rzadkich grzybków nie udało mi się powtórzyć.  Korzystając więc tutaj z okazji zachęcam wszystkich do uczestnictwa projekcie tworzenia bazy GREJ.

- Na proponowanej liście jest Clavaria purpurea - nie ma np. Clavaria fumosa. Czy ten grzybek jest wystarczająco częsty czy też spotykany jest w środowisku przekształconym przez człowieka?

- czy uznajemy że Geoglossum nigritum = Geoglossum umbratile (to tak trochę poza tematem :) )?

- myślę że grzybówki zaproponowane do ochrony są częstsze (np. Mycena picta), jednak wymagają poszukiwań (nie wszyscy uganiają się za grzybówkami, a szkoda). Tyczyć się to może większej ilości gatunków, szczególnie tych drobniejszych.


Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #31 dnia: Października 30, 2012, 09:13:29 »
Przepraszam za pomyłkę z miękuszem :( mój błąd.
Dzięki Aniu za możliwość konsultacji  propozycji nowej listy grzybów chronionych. Pokazuje ona w którym kierunku pójdzie ochrona przyrody w Polsce. Cieszę się, że ochrona siedlisk znalazła się na tak eksponowanym miejscu, być może jest to zasługa akcesji do Unii i konieczność przestrzegania Dyrektywy Siedliskowej. Przyczyna jest mniej ważna, ważne jest, że w naszym konkretnym przypadku, ochrony grzybów, jest to jedyny możliwy sposób skutecznej ochrony. Jak trudny to jest temat, widać po zaleceniach unijnych. W Traktacie Berneńskim i Dyrektywie Środowiskowej  wymienione są konkretne gatunki organizmów żywych z wyjątkiem grzybów /i bakterii :)/. Prawdopodobnie nasza wiedza na ich temat jest tak skąpa, że nie potrafimy jeszcze powiedzieć, które z gatunków są krytyczne w środowisku. Pięknie jest działać w tak słabo znanym temacie, taki niepoznany mikrowszechświat  ;D Moje uwagi do listy odwołują się tradycyjnej szkoły ochrony przyrody, początku dwudziestego wieku. Być może dlatego, że w czasie studiów spotykałem jeszcze wykładowców ze Szkoły Lwowskiej, uczył mnie prof Szarski, a moi niektórzy wykładowcy byli uczniami prof Szafera. Wtedy oprócz walorów ściśle naukowych ważne było również piękno obiektu chronionego. Gatunek mógł zostać chronionym tylko dlatego, że wyróżniał się swoim wyglądem w środowisku. Teraz idzie to w kierunku wiedzy ścisłej i dobrze bo jest to w dzisiejszych czasach jedyny sposób na udowodnienie potrzeby ochrony gatunków. Koniec mojego przydługiego wywodu ;D A tak wogóle to dlaczego przy raportach środowiskowych na potrzeby inwestycji nie bierze się pod uwagę konsultacji mykologicznych?

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 792
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #32 dnia: Października 30, 2012, 10:46:19 »
Spore zamieszanie wywołane jest po trosze tym że zmienia się podejście do ochrony. Jeśli chodzi zaś o ilość gatunków to dla większości z nas nie stanowi przeszkody.  W końcu pojawia się nowe pole do działania :)

Pytanie nieco inne. Co się stanie gdy okaże się że jakieś gatunki proponowane  na liście są jednak częste? Czy będzie później możliwość jakiś korekty? (Wybaczcie, mam luki w procedurach prawodawczych).

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #33 dnia: Października 30, 2012, 11:21:26 »
Waldek z tego co widzę to ktoś próbuje w końcu zjeść żabę. Dotychczasowe listy gatunków chronionych, szczególnie roślin, były tworzone na zasadzie fajne to jest i rzadko to widzę to będzie chronione  :D, ale Dyrektywy Komisji Europejskiej zmuszają do zmiany podejścia. Zasada kija i marchewki, chcesz mieć bracie forsę to musisz stosować się do naszych stadartów. A kto nie jest łasy na pieniądz? ;D
Korekty oczywiście będą możliwe, tak jak w najbliższym czasie czeka nas prawdopodobnie wykreślenie z listy gatunków chronionych bobra. Będzie pod częściową ochroną lub wręcz stanie się gatunkiem łownym :)
« Ostatnia zmiana: Października 30, 2012, 11:24:54 wysłana przez Rysiek »

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #34 dnia: Października 30, 2012, 20:13:33 »
Waldek, co do Twojego pytania o procedury - cała ochrona, to ustawa. Natomiast lista gatunków chronionych, to rozporządzenie odpowiedniego ministra. W liście przewodnim jest kilka propozycji zmian zapisów ustawy (np. wykreślenie zakazu przewożenia przez granice państwa grzybów chronionych) z tymi pewno będą większe korowody, bo wiadomo, musi przejść przez Sejm, Senat, Prezydenta...
Rozporządzenie wydaje się prostsze do zmiany, więc pewnie dostosowanie listy grzybów chronionych do realiów będzie swego rodzaju standardem.

Przynajmniej mam taką nadzieję :)

Offline Anna Kujawa

  • Nowy
  • Wiadomości: 3
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #35 dnia: Listopada 02, 2012, 09:05:34 »
Waldku, na zgłoszenia jest zawsze czas :-) GREJ to nowość u nas i pierwsza baza, w której dokumentowane są znaleziska amatorskie. Od początku istnienia bazy dzięki Zgłaszającym mamy dane o około 7 TYSIĄCACH stanowisk (mamy 8 tys. zgłoszeń, ale część to powtórzenia obserwacji - też bardzo cenne). Bez WAS - zgłaszających Amatorów nasz wiedza o rozmieszczeniu gatunków byłaby dużo mniejsza.

C. fumosa jest nieco częstsza, była na granicy "załapania się na listę". Według mnie na liście powinno się znaleźć jeszcze z 300 gatunków.
Nie chciałabym rozstrzygać wątpliwości taksonomicznych.
Przyjmuje stanowisko MycoBanku - że to dwa osobne gatunki.

Co do grzybówek - tak, najprawdopodobniej są częstsze (myślę, że dotyczy to nie tylko grzybówek, ale też wielu innych gatunków z listy - Entoloma, Inocybe, Cortinarius). Ale na "tu i teraz" dysponujemy tylko takimi danymi i zdecydowałam się opierac się na danych, a nie na intuicji i przypuszczeniach. Mam nadzieję, że - jeśli ta lista wejdzie w życie, to czas zweryfikuje naszą wiedzę o zagrożeniach tych gatunków.


W przypadku, gdy okaże się, że gatunki są częstsze, niż nam się wydaje nastąpi korekta listy. Taka korekta była w roku 2004 - wyleciał m. in. Phallus impudicus. Teraz proponuję usunięcie z listy też pewnej liczby gatunków. Chyba trzeba się przyzwyczaić do tego, że listy gatunków to twór dynamiczny, zalezny od naszej wiedzy. Choć najwygodniej by było, gdyby listy były niezmienne. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma sensu usuwac z listy gatunków, nawet "częstszych niż nam się wydawało" dopóki ich ochrona (realizacja zakazów zapisanych w rozporządzeniu i tym samym poprawa bytu tych gatunków) jest możliwa. 


Ryśku :-)
Ten zapis o ochronie siedlisk był juz wcześniej. Dla grzybów jest on kluczowy. Jednak wymaga doprecyzowania
co ustawodawca rozumie pod terminem siedlisko i ostoja. Niby jest to wyjaśnione na oczatku ustawy w definicjach, ale nie jasno. Nie wiadomo co w praktyce oznacza "nie niszczenie siedlisk dla np. ozorka dębowego rosnacego w alei a co dla ozorka rosnacego w lesie, a co dla gatunków np. wydmowych itd... Być może, jak doprecyzuje się ten termin, to nie trzeba będzie powoływać ochrony strefowej dla gatunków grzybów.

A swoją droga to istnieje chyba potrzeba stworzenia opracowania "dobrych praktyk w ochronie grzybów" :-)

Konsultacji mykologicznych nie bierze się pod uwagę przy opracowywaniu obszarów Natura 2000. Przy wszelkich innych - rezerwaty, parki narodowe i krajobrazowe (operaty ochronne), oceny oddziaływania na środowisko (budowa i przebudowa "czegokolwiek") grzy by są uwzględniane. Fakt, ze często jest wymóg zrobienia oceny mykologicznej w miesiąc i to np. w marcu... Ale to już uboczna spraswa i pewnie znowu trzeba napisać  "Metodyka wykonywania ocen mykologicznych na potrzeby ocen oddziaływania na środowisko i nie tylko".

Basiu, ten mój list przewodni, to wyjaśnienie czym się kierowałam skierowane do osób czytających tabele z propozycjami. Do GDOS-iu trafi solidne opracowanie ponad 100 stronicowe dotyczące grzybów wielkowocnikowych i porostów (a także osobne opracowania dotyczące roślin i zwierzat). Nie wiem czy zmiany przez nas (kilka osób - autorów) proponowane przejdą jako zmiany w rozporzadzeniu, czy będą musiały być kiedyś uwzględnione na poziomie ustawy. Czas pokaże :-)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #36 dnia: Listopada 03, 2012, 08:46:57 »
Aniu, chętnie przeczytałabym to 100-stronicowe opracowanie o grzybach. Mam nadzieję, że GDOS dostanie też streszczenie, bo szczerze wątpię, czy komuś będzie się chciało czytać krytycznie 100 stron tekstu (czytanie krytycznie = czytanie + rozumienie + przemyślenie).
Co do zmian, nie chciałabym krakać, ale obawiam się, że zmiana samego rozporządzenia, to za mało. Wystarczy, że zmieni się minister, a kolejny będzie chciał "się wykazać" i zmieni rozporządzenie zgodnie z ustawą i własnym widzimisię i zastosuje w rozporządzeniu co drugą możliwość zakazów w stosunku do ochrony (art. 51 ustawy) i już mamy pasztet na kolejne lata. Wystarczy, że zastosuje cały zapis ust. 1 p. 1, bez p. 6, a i tak jesteśmy ugotowani. Pół biedy, jeżeli minister jest rozsądny. Tylko czy można liczyć na rozsądek ministra przy niekonsekwentnym zapisie ustawy, która go wiąże?

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 24, 2013, 10:08:18 »
Widzę, że sprawa nowej ustawy o ochronie grzybów dość szybko nabiera rumieńców. Link do komunikatu PTMyk
http://www.biol.uw.edu.pl/ptmyk/?p=708  :)

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 25, 2013, 16:12:12 »
Widzę, że sprawa nowej ustawy o ochronie grzybów dość szybko nabiera rumieńców. Link do komunikatu PTMyk
http://www.biol.uw.edu.pl/ptmyk/?p=708  :)
I wybiera się ktoś do Wawy? :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #39 dnia: Lutego 25, 2013, 20:59:32 »
Ja w tym terminie nie dam rady.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 792
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #40 dnia: Lutego 25, 2013, 21:08:07 »
Ja w tym terminie nie dam rady.
Ja niestety też nie. Hudy, może Ty...? :)

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #41 dnia: Lutego 26, 2013, 08:09:15 »
Ja będę bo na tym samym piętrze pracuję  ;D To na chwilę mogę sobie wyskoczyć :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #42 dnia: Lutego 26, 2013, 08:31:28 »
Hudy, Ty trzymaj rękę na pulsie :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 792
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #43 dnia: Lutego 26, 2013, 08:39:18 »
Ja będę bo na tym samym piętrze pracuję  ;D To na chwilę mogę sobie wyskoczyć :)
To nie zapomnij o fotkach :P  ;D

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #44 dnia: Lutego 27, 2013, 09:05:02 »
Zobaczymy co da się zrobić  8)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.