Autor Wątek: Propozycja nowej listy grzybów chronionych  (Przeczytany 19899 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« dnia: Października 25, 2012, 00:41:34 »
Pojawiła się propozycja nowej listy gatunków chronionych http://www.biol.uw.edu.pl/ptmyk/ Można zgłaszać swoje uwagi.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #1 dnia: Października 25, 2012, 08:04:54 »
Przeglądnąłem. Byłaby to rewolucja i równocześnie lista stałaby się niezrozumiała dla nieprofesjonalistów. Nie wiem czy taka hermetyczna forma ochrony to dobra droga :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #2 dnia: Października 25, 2012, 08:07:13 »
Przeglądnąłem. Byłaby to rewolucja i równocześnie lista stałaby się niezrozumiała dla nieprofesjonalistów. Nie wiem czy taka hermetyczna forma ochrony to dobra droga :)
Coś w tym jest. Proponuję zrobić osobny temat do dyskusji.

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #3 dnia: Października 25, 2012, 08:10:25 »
Bardzo obszerna ta lista. Czy nie sądzicie, że część gatunków może być rzadko notowana, bo trudno je zauważyć i po prostu są przegapiane?
Ok, Waldku, zaraz wydzielę dyskusję nad proponowaną listą do osobnego tematu.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #4 dnia: Października 25, 2012, 10:17:23 »
Bardzo obszerna ta lista. Czy nie sądzicie, że część gatunków może być rzadko notowana, bo trudno je zauważyć i po prostu są przegapiane?
Ok, Waldku, zaraz wydzielę dyskusję nad proponowaną listą do osobnego tematu.
Dzięki :)

Czytając wstęp to nie ulega wątpliwości że założenia ochrony są jak najbardziej rzeczowe. Zdecydowanie lepiej umieszczone w naszych realiach.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2012, 12:06:13 »
Zagłębiłem się troszkę w listę... Jaka jest dokładnie różnica pomiędzy pomiędzy grzybami chronionymi a chronionymi częściowo?
Jak na razie mam mieszane odczucia.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #6 dnia: Października 25, 2012, 17:08:19 »
Wszystko co jest chronione częściowo oznacza, że jest możliwe jego pozyskanie po spełnieniu określonych warunków.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #7 dnia: Października 25, 2012, 22:18:12 »
Kuknąłem tak na szybko i jak dla mnie ... czarna magia :( Jednak znalazłem jedno ciekawe rozwiązanie a mianowicie ochronę regionalną. Moim zdaniem, genialna sprawa.

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #8 dnia: Października 25, 2012, 22:36:00 »
Przeglądałem ten projekt - propozycję i muszę przyznać, że pomysł z ochroną regionalną jest dobrym pomysłem.
Jest wiele gatunków, które w niektórych regionach prawie nie istnieją, a gdzie indziej rosną na potęgę.

Na pewno ta propozycja budzi pewne wątpliwości i znając życie będą jakieś niedomówienia, dlaczego tak, a nie inaczej. Łatwiej by było, gdyby określono coś jednoznacznie: chroniony, albo nie. Zawsze mogą być pewne niedomówienia. Niestety...
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2013, 07:57:36 wysłana przez Baśka »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #9 dnia: Października 25, 2012, 23:05:41 »
Wygląda na to że w tym projekcie następuje próba połączenia ochrony ze zdrowym rozsądkiem. Nic tylko przyklasnąć. Mam tylko watpliwości co do kilku gatunków proponowanych do nowej listy.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #10 dnia: Października 26, 2012, 11:57:55 »
Zaczynam się wgłębiać w listy i na razie mam uwagę do kilku gatunków przewidzianych do ochrony częściowej.
Podgrzybek tęgoskórowy, trzy gatunki buławek i trzy gatunki soplówek mimo wszystko bym zachował w ochronie całkowitej. Są to gatunki według moich obserwacji niezbyt często spotykane, o zwracajacym uwagę wyglądzie i dość często z tego powodu niszczone. Według mnie zasługuja na ochronę całkowitą. Z kolei nie wiem dlaczego miękusz rabarbarowy miałby zasługiwać na ochronę całkowitą? Najczęściej przeoczany i te niezbyt liczne stanowiska na których występuje nie są zaogrożone.  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2013, 07:58:35 wysłana przez Baśka »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #11 dnia: Października 26, 2012, 12:10:10 »
Co do buławek które zostają zdjęte z listy chronionych to również uważam że są rzadkie. Nie są jednak zbierane w celach kulinarnych, a środowisko w których je można spotkać najczęściej nie jest zagrożone. Być może to dlatego nie ma potrzeby ich szczególnej ochrony.
Rysiek, proponowana jest ochrona miękusza szafranowego (Hapalopilus croceus) - on już jest na "starej liście".

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #12 dnia: Października 26, 2012, 12:21:39 »
Rysiek, proponowana jest ochrona miękusza szafranowego (Hapalopilus croceus) - on już jest na "starej liście".
Zgadzam się, ale traktuję nową listę tak jakby starej nie było i stąd moje wątpliwości

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #13 dnia: Października 26, 2012, 12:29:14 »
Cieszy mnie natomiast pojawienie się na proponowanej liście gatunków które spotykam (lub szukam :)) na łąkach.
Niestety łąki są łakomym kąskiem dla wszelkich inwestycji. Zakładam że wprowadzenie na listę np. wilgotnic często kojarzonych z tym środowiskiem choć w minimalnym stopniu zwróci uwagę na aspekt ochrony tych terenów.
Pojawia się też pytanie czy inne wilgotnice nie zasługuja na podobną ochronę - np. H. vitellina.

Zaskakuje mnie natomiast H. citrinovirens, spotkałem ją 2-3 stanowiskach, zawsze na kośnych górskich łąkach. Myślałem że jest częstsza...

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #14 dnia: Października 26, 2012, 13:33:24 »
Hygrophorus capreolarius - mam jedno zgłoszenie na bio-forum i dwa kolejne w przygotowaniu. Wygląda na to że w górskich lasach ten grzybek występuje.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.