Autor Wątek: Nasze grzybowe wyprawy 2020  (Przeczytany 28809 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #60 dnia: Września 04, 2020, 13:06:31 »
No  proszę jaki kłamczuszek 8)

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #61 dnia: Września 04, 2020, 13:10:02 »
Siedzuń dębowy (Sparassis brevipes Krombh.

Owocnik średnicy 10-50(90) cm, białawy, rośnie od sierpnia do października, na korzeniach głównie jodeł i dębów.W Polsce gatunek rzadki. jest objęty ochroną częściową.
Okolice Budzowa

Największy spotkany przeze mnie osobnik miał śrenicę ok 1 m i wysokość ok o,5 m, rósł w Gorcach
z pomocą wikipedii

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #62 dnia: Września 05, 2020, 08:56:20 »
rósł w Gorcach
z pomocą wikipedii
???

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 612
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #63 dnia: Września 14, 2020, 21:58:39 »
13.09.2020 Lipowiec, wyprawa typowo grzybowa. Moim celem były borowiki :) Oczywiście trzeba było powoli przemierzać ostępy leśne i wypatrywać wyłaniających się spod ściółki młodych egzemplarzy ;) Po większych, nasi poprzednicy, pozostawili mnóstwo śladów w postaci pokrojonych w plasterki trzonów. Buszowali tam pewnie w dniu poprzednim. Nasza piątka i pies "rozpełzła" się po lesie i każdy coś znalazł. Jakoś nie mam w zwyczaju dokumentować fotograficznie całości zbiorów i musicie uwierzyć mi na słowo, że było tego sporo :D Główny trzon wsadu koszykowego stanowiły borowiki szlachetne, ale trafiały się też mleczaje jodłowe, maślaki ziarniste, koźlarze czerwone, grabowe i babki i parę innych gatunków. Nie mogę powiedzieć by las był pełen grzybów, ale narzekać też nie miałam powodu ;)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #64 dnia: Września 14, 2020, 23:05:43 »
Aniu, piękne zbiory. U mnie raczej marnie.Wrzucę tekst na główną.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #65 dnia: Listopada 04, 2020, 18:33:17 »
Trochę się zaniedbałem na forum. Zaskoczyła mnie gwaltowna emerytura. Szef chciał sie mnie jak najszybciej pozbyć. Długo planowane prace w domu: wymiana  okien, prace w ogrodzie i takie rózne, póżniej wirusy w najbliższej rodzinie. Wydawałoby się, że emerytura to taka fajna sprawa, ale burzy wszystkie dotychczasowe porządki i obowiązki. Powoli dochodzę do siebie i kilka zdjęć z niedalekiego lasu na zachód ode mnie ;D
 
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2020, 04:34:02 wysłana przez Baśka »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #66 dnia: Listopada 04, 2020, 21:47:20 »
Powoli dochodzę do siebie

To najważniejsze :)

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #67 dnia: Grudnia 22, 2020, 18:07:59 »
Jeden z ciekawszych grzybów krajowych. Łatwo go przeoczyć, doskonale maskuje się w tle, a swoimi wymiarami  i kolorem nie dominuje w otoczeniu (wysokość 5-15 cm, grubość  1-6 cm).
Barwa owocników żółtoochrowa, pomarańczowa, na koniec fioletowawa. Owocniki wyrastają jesienią, w grupach; w lasach iglastych i mieszanych, na glebach wapiennych, w górach. Co ciekawe odmiennie niż u większości grzybów, hymenofor pokrywa całą zewnętrzną powierzchnię owocnika.
Od 2014 r, jest objęty częściową ochroną gatunkową grzybów, znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, w 2006 r, miał status E – gatunek wymierający.
Od dwóch lat monitoruję kolonię kilkudziesięciu osobników buławki obciętej w okolicach Budzowa. Wydawałoby się, że trochę nietypowe miejsce, bo flisz karpacki ma zazwyczaj kwaśne skały. Może lepiszcze piaskowca jest w tym miejscu wapienne, albo lodowiec zrobił swoje i osadził tu utwory lessopodobne. Kto to wie? Zdjęcia zrobione 1 września 2019 i 27.09.2020.
Owocniki z kolonii 2019:

Z bieżącego roku (2020):

 
Widać, że w tym roku było ich mniej i zaczynały już się rozpadać; w końcu zdjęcia zrobione prawie miesiąc później. Pogoda nas nie pieściła w tym roku.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 23, 2020, 09:33:44 wysłana przez Baśka »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Nasze grzybowe wyprawy 2020
« Odpowiedź #68 dnia: Grudnia 23, 2020, 08:16:30 »
Bardzo fajne znalezisko... Nie miałem czasu by zajrzeć tam w tym roku :(

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.