Grzyby > Boletaceae

Boletales - o borowikach ogólnie

(1/1)

Ania:
Borowik – rodzaj Boletus
Grzyby wielkoowocnikowe, mięsiste, krępe z centralnym, często zgrubiałym trzonem o kapeluszu kopułowatym za młodu, do poduchowatego u dojrzałych owocników. Hymenofor rurkowaty (gąbczasty) – u młodych okazów białawy poprzez kremowy do oliwkowego. W ostatnim czasie nastąpiła rewizja rodzaju, a co za tym idzie, duże zmiany w nazewnictwie. Obecnie do rodzaju Boletus w Polsce zalicza się tylko 4 gatunki:
•   Boletus aereus  – borowik ciemnobrązowy
•   Boletus edulis  – borowik szlachetny
•   Boletus pinophilus  – borowik sosnowy
•   Boletus reticulatus  – borowik usiatkowany





Pozostałe, w głównej mierze tzw. kolorowe borowiki, zyskały swoje nowe, bardzo specyficzne nazwy. Są to gorzkoborowiki, krasnoborowiki, krwistoborowiki, masłoborowiki, modroborowiki, sinoborowiki i wonnoborowiki. Nowe nazewnictwo skierowane jest na oddanie makrocech poszczególnych rodzajów z kręgu borowikowatych. Na początku zmiany te spotkały się z ogromną krytyką na różnych internetowych forach i w społeczności grzybiarskiej. Myślę jednak, że z czasem i one się przyjmą, choć wiele zamieszania jeszcze z tym będzie przez czas jakiś. Ochronie ścisłej w Polsce podlegają:
•   gorzkoborowik korzeniasty – Caloboletus radicans
•   krwistoborowik szatański – Rubroboletus satanas
•   masłoborowik królewski – Butyriboletus regius

Baśka:
No pięknie.
Nasi przyjaciele Węgrzy, od dawna mieli podział na borowiki (vargánya) i podgrzybki (tinóru). Zasada podziału była prosta: biały miąższ - borowik (vargánya), kolorowy albo przebarwiający się - podgrzybek (tinóru). Tak więc nasz poczciwy borowik ceglastopory nazywał się céklatinóru, czyli dosłownie "burakpodgrzybek".
Oczywiście to dotyczyło tylko nazw narodowych, po węgiersku. Widzę, że do tego dochodzimy i w nazwach naukowych :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej