Autor Wątek: Literatura o mikroskopii i fotografii mikroskopowej  (Przeczytany 3775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Literatura o mikroskopii i fotografii mikroskopowej
« dnia: Stycznia 03, 2014, 09:07:30 »
Tej pozycji szukałem od dawna w wersji książkowej, teraz trafiłem na wersję pdf.
"Instrumenty optyczne" - Florian Ratajczyk - 2002

Trochę literatury dotyczącej mikroskopii już udało mi się nazbierać, jednak ciągle nie mogę "upolować" w sensownej cenie tego kanonu w tej dziedzinie czyli:
"Mikroskopia optyczna" – Maksymilian Pluta, PWN, Warszawa 1982

Może ktoś gdzieś trafił w internecie (np. typu "chomikuj.pl"), nawet fragmenty?

Edit:
Czy to jest może z Pluty?
(reszta stron w mojej galerii)

« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2014, 10:06:06 wysłana przez Boguslaw »

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Literatura o mikroskopii i fotografii mikroskopowej
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 03, 2014, 13:14:35 »
Przepraszam, zapomniałem o linku do "Instrumenty optyczne":
http://www.oficyna.pwr.wroc.pl/e-book/instrum1.pdf

"Książka ta jest podręcznikiem akademickim. Określenia instrumenty optyczne używa się tutaj zamiennie z określeniem przyrządy optyczne. Opisano fizyczne podstawy działania instrumentów optycznych, a nie instrumentów stosowanych w optyce, i to jedynie w takim zakresie, by treść książki wypełniła z niewielkim nadmiarem 30 godzin wykładu bez ćwiczeń. Jest to monografia, ale monografia niepełna. Kompromis, jak zwykle, prowadzi do rozterki - co pominąć, aby zmieścić się w narzuconej objętości. Pominięto więc fotometrię i kolorymetrię, bo przyrządy fotometryczne i kolorymetryczne są w zasadzie przyrządami elektronicznymi, z małym udziałem optyki. Z żalem pominięto też znaczną liczbę ciekawych optycznych układów pomiarowych budowanych na ogół na ławach lub stołach optycznych, a nie w postaci zwartej. Chodzi tu przede wszystkim o automatyczne rozpoznawanie obrazów oraz o techniki filtrowania ich częstości przestrzennych.
Instrumenty optyczne są w tym podręczniku reprezentowane przez nielicznych ich przedstawicieli. Książka pozwoli więc zrozumieć, jak działają instrumenty optyczne, ale w żadnym przypadku nie jest ani ich kompletnym przeglądem, ani tym bardziej katalogiem."


 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.