Autor Wątek: Oświetlenie w zdjęciach makro  (Przeczytany 12991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yanek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Nowy
  • Wiadomości: 84
Oświetlenie w zdjęciach makro
« dnia: Stycznia 01, 2012, 23:59:47 »
W tym wątku będziemy się dzielić doświadczeniami i pomysłami związanymi z oświetleniem przy fotografowaniu.



Rafał, a jakiej konkretnie latarki używasz do doświetlania zdjęć ? Próbowałem takiej ledowej, ale wychodzi na fotach dużo niebieskiego.
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2012, 10:33:06 wysłana przez Baśka »

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 02, 2012, 00:36:21 »
Yanek, używam dwóch latarek. Do dużych grzybków używam latarki z 5 diodami LED a do mikrusów, latarki z jedną diodą.
Doświetlanie latarką zawsze działa na zasadzie metody prób i błędów. Diody LED w takich latarkach dają zimne światło. Stąd bierze się niebieskie zabarwienie na zdjęciach.
Żeby zdjęcia były OK, musisz dać mniej światła z latarki. Metod jest kilka: albo oddalić latarkę, albo krócej doświetlać albo zmienić latarkę na taką z mniejszą ilością diod. Chodzi o to, żeby mieszać światło zastane ze światłem z latarki ale w odpowiednich proporcjach. Wtedy oziębienie pewnej części zdjęcia nie jest tak widoczne.

Każde zdjęcie jest wykonywane w innych warunkach oświetleniowych. Dlatego też nie ma jedynej, słusznej metody machania latarką. Po prostu, próbujesz tyle razy, aż zdjęcie Ci się spodoba :)

Offline Yanek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Nowy
  • Wiadomości: 84
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 02, 2012, 09:35:36 »
Dzięki Rafał, w takim razie będę eksperymentował, na pewno się pochwalę efektami.

A z innej beczki, planowaliście jakiś czas temu wspólne pstrykanie w terenie. Takie właśnie pod kątem wymiany doświadczeń fotograficznych. Jak by co, to też bym się pisał :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 02, 2012, 16:15:35 »
Pomysł na wspólne pstrykanie jest bardzo dobry. Też bym się pisał. Nie ma to jak podpatrywanie najlepszych  ;D

Ciekaw jestem efektów z latarkami diodowymi. W terenie nie próbowałem. Robiłem jakieś ujęcia (głównie małych workowców) pod oświetleniem świetlówkowym w domu. Z efektów nie byłem do końca zadowolony...
W linku: http://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/441975.html te drugie grzybki były robione w kuchni.
W lesie czasami stosuję malutką blendę, głównie gdy chcę doświetlić elementy zacienione (np. hymenofor czy zacieniona część trzonu). Dobra fotka jest czasami bardzo ważna, szczególnie przy bardzo rzadkich grzybach (a bywają takie które spotyka się "raz w życiu"). Do pełniejszej dokumentacji stanowiska, co jest może poza tematem, ważny jest suszek. Ale to już inna historia do której to na pewno wrócimy.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 02, 2012, 18:42:30 »
W tym temacie możemy rozmawiać na temat wszystkich problemów, jakie napotykamy podczas robienia zdjęć. Biorąc pod uwagę nasze grzybowe zainteresowania, większość dyskusji będzie dotyczyło problemów z ostrością przy zdjęciach makro, poruszonych zdjęć i problemów z oświetleniem. Oczywiście inne bolączki fotograficzne, które nam się przytrafiają, też będą tu mile widziane :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 02, 2012, 19:00:12 »
A z innej beczki, planowaliście jakiś czas temu wspólne pstrykanie w terenie. Takie właśnie pod kątem wymiany doświadczeń fotograficznych. Jak by co, to też bym się pisał :)

Mam nadzieję, że uda się zorganizować takie spotkanko. Może przy okazji jakiegoś wyjazdu, zrobimy sobie takie małe warsztaty foto. Miało by to sens jakbyśmy poszli w las, zrobili trochę fotek, a potem na spokojnie pogadali o nich przy komputerze :)

Ciekaw jestem efektów z latarkami diodowymi. W terenie nie próbowałem.

Waldek, jak ruszy galeria, wrzucę kilka takich fotek. Robiłem jakiś czas temu, właśnie takie testowe zdjęcia porównawcze z latarką i bez.

W lesie czasami stosuję malutką blendę, głównie gdy chcę doświetlić elementy zacienione (np. hymenofor czy zacieniona część trzonu).

Blenda jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale do niej jest potrzebne światło. Czasami robimy zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych i wtedy latareczka jest bardzo pomocna :)

P.S.
Widzę, że tematy foto zaczynają żyć. Utworzyłem jeszcze dwa tematy i w tym miejscu mam prośbę do Admina lub Moderatora o przeniesienie kilku postów (dokładnie od tego: http://grzybiarze.eu/forum/index.php?topic=35.msg716#msg716 czyli pytania Yanka o latareczkę do końca dyskusji) do tego tematu: http://grzybiarze.eu/forum/index.php?topic=37.0 Z góry dziękuję :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 02, 2012, 21:49:40 »
Tą miłą bolączką ale do wykonania będzie trzaśnięcie dobrych jakościowo fotek wieczorową porą świecącej delikatną mgiełką grzybni w dziczy na skraju jodłowego lasu. Mam takie miejsce i w tym roku takową fotę strzelić muszę, zapraszam.  :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 02, 2012, 21:51:25 »
Paweł, wiesz co powiem. Przyda Ci się ... statyw  :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 02, 2012, 21:58:10 »
Wiem.  :) Rafał, wiem.  :) Ale tymczasowe sposoby z pominięciem statywu może mi pomogą takie jak naturalne podłoże czyt. ścięte obok pnie drzew i wszystko co się nie rusza a jest stabilne. Oczywiście wyzwalanie migawki na odległość.
Jak dotrzesz w dzicz to Cię wsadzę w ten lasek ze statywem wieczorem.  :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 02, 2012, 23:19:59 »
Przymierzę się do tego przenoszenia rano. Teraz już mogę coś pokręcić. Wolę być wyspana przy takich akcjach :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 02, 2012, 23:58:15 »
Ja się przymierzyłam, ale nie mogę namierzyć ID wątku docelowego, żeby dokonać scalenia 2 wątków o jednym tytule. Może Ci się Basiu uda to zrobić jutro :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 03, 2012, 07:45:28 »
Udało mi się dwukrotnie scalić, a następnie podzielić. Najwyraźniej, przy scalaniu wątek Yanka zostaje wątkiem pierwotnym. Obawiam się, że kluczowa jest tu data utworzenia. Nowszy wątek dołącza się do starszego, nie odwrotnie. Mogę więc przywrócić tytuł w wątku Yanka i scalić, albo zmienić tytuł wątku Yanka np. na oświetlenie, doświetlanie czy coś w tym stylu.
Druga myśl jak ami błysnęła, to unikanie hasła "problemy" w temacie wątku. Lepiej określić konkretnie: oświetlenie obiektów w lesie; albo: światło w fotografii; światło a makro; zaś jako osobny temat: ostrość w fotografii makro.
Jeżeli tematy będą precyzyjnie określać zakres - będzie łatwiej potem wrócić do interesujących nas spraw.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2012, 07:59:22 wysłana przez Baśka »

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 03, 2012, 11:54:19 »
Udało mi się dwukrotnie scalić, a następnie podzielić. Najwyraźniej, przy scalaniu wątek Yanka zostaje wątkiem pierwotnym. Obawiam się, że kluczowa jest tu data utworzenia. Nowszy wątek dołącza się do starszego, nie odwrotnie. Mogę więc przywrócić tytuł w wątku Yanka i scalić, albo zmienić tytuł wątku Yanka np. na oświetlenie, doświetlanie czy coś w tym stylu.

Baśka, to scal te dwa wątki w jeden i będzie po problemie. Dla mnie nie ma to różnicy kto rozpocznie temat, Yanek czy ja. Jeżeli możesz, edytuj pierwszy post Yanka i dodaj tam "dwa słowa" wstępu o czym temat ma traktować. Dodatkowo możesz zmienić temat wątku na jeden z poniższych, zgodnie z Twoim pomysłem :)

Druga myśl jak ami błysnęła, to unikanie hasła "problemy" w temacie wątku. Lepiej określić konkretnie: oświetlenie obiektów w lesie; albo: światło w fotografii; światło a makro; zaś jako osobny temat: ostrość w fotografii makro.
Jeżeli tematy będą precyzyjnie określać zakres - będzie łatwiej potem wrócić do interesujących nas spraw.
Bardzo dobry pomysł. Osobiście podoba mi się tytuł "Światło w fotografii". Na tyle szeroki tytuł, że rozmowa będzie trwała dłużej i na tyle wąski, że łatwo będzie później odnaleźć taki temat pośród innych.

Moje założenie przy tworzeniu tematów foto było takie, aby poczekać z nimi do kuligu i tam przedyskutować. Życie pokazało, że potrzeba tematów fotograficznych nie chciała czekać :) Na początek podzieliłem to na trzy główne kategorie, czyli sprzęt, technika wykonywania fotografii i obróbka komputerowa. Może faktycznie lepiej będzie utworzyć więcej tematów o "wąskiej specjalizacji", bo niewątpliwie łatwiej będzie znaleźć konkretne informacje.


Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 03, 2012, 12:12:20 »
Myślę, że warto z reformami zaczekać do kuligu. Po kuligu zrobimy porządek z tym co jest. Te scalę, ale już po powrocie z pracy. Teraz się muszę zbierać, bo inaczej się spóźnię.

Działy które proponujesz można pomyśleć jako działy podrzędne. Nieskładnie już piszę, bo mi zegar za głośno tyka :)
Do wieczora :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problemy, z którymi się borykamy przy zdjęciach makro i nie tylko
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 03, 2012, 13:03:42 »
Myślę, że warto z reformami zaczekać do kuligu.
Dokładnie tak. Lepiej to zrobić pomału a dobrze a nie chaotycznie :)

Działy które proponujesz można pomyśleć jako działy podrzędne.
Też o tym pomyślałem. Może takie rozwiązanie będzie najlepsze :)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.