Autor Wątek: Nasze grzybobrania 2012  (Przeczytany 80082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 03, 2012, 15:09:32 »
Do zdjęć galeria wskazana, bo mnie się już miejsce kończy ;)
Ja sobie swego czasu wykupiłem u Tomira prywatnie i osobno miejsce i mam jeszcze kopę miejsca.  :)
Pisze tam jak byk Właściciel: Paweł Jarząbek.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2012, 15:16:28 wysłana przez Paweł »

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 22, 2012, 20:22:51 »
Byliśmy dzisiaj na małym spacerze  :) Uszaki obrodziły, można też spotkać zimówki i małą szarą Mycenę. Jak sadzę jest to grzybówka dzwoneczkowata. Na niektórych pniach pokrywa masowo powierzchnię złamania. Wielkość zarodników mieści się w przedziale tego gatunku. :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 22, 2012, 21:24:25 »
A oglądałeś cheilocystydy? Powinny być bardzo charakterystyczne.
Dziś również po raz pierwszy w tym roku wyskoczyłem w teren. Polowałem głównie na "żelki".  Z ciekawszych udało mi się oznaczyć na razie tylko Exidia nucleata. Mam jeszcze też podejrzenie  co do Tremella globispora, ale owocniki są strasznie zaglonione. Poza sprzążkami (ale bez sprzążek na podstawkach!) i nielicznymi podstawkami z tworzącymi się protosterygmami nie ma nic. Ani jednego (pewnego) zarodnika.
Fotki dam jakieś jak w końcu uporam się z netem u mnie w domu. Coś mi moja router szwankuje :(

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 22, 2012, 21:44:01 »
Nie szukałem bo zdenerwowałem się na swoją kamerę i postanowiłem ją wyskalować na szkiełku mikrometrycznym. W międzyczasie preparat mi wysechł :(. Ale teraz już wiem jaki wynik pomiaru na kamerze odpowiada wielkości bezwzględnej w mikrometrach, więc w sumie korzyść i tak trzeba było to zrobić. Na szkiełku, które kupiłem nie miałem problemu jaki miałem przy twoim szkiełku :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 05, 2012, 22:22:34 »
Byłem dziś w moim ulubionym łęgu. Jest strasznie pusto... Jedynie znalazłem sporo czarek (więcej niż w ubiegłym roku) i kubeczników pospolitych. Fotki jutro :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 11, 2012, 17:38:45 »
W drugi dzień świąt przemierzałam szlaki Beskidu Niskiego. Śniegu już nie było, tylko troszkę tego który świeżo minimalnie napadał i utrzymywał się w zacienionych miejscach. Było dość zimno, tzn. tam gdzie nie wiało i świeciło słońce - były tropiki, a tam gdzie podmuchy lodowatego wiatru można było odczuć - była Syberia 8) :o
Po drodze spotykałam po kilka świerków w grupie, gdzie można było znaleźć dość sporo szyszkówki. Nie chciało mi się za wiele pozyskiwać tej drobnicy, chociaż doskonale się zbierało, bo była przymrożona i same kapelusiki ślicznie się odrywały. Ponieważ świątecznego jedzenia jeszcze jest nadmiar, szyszkówkę zamarynowałam z ostrą papryką :mrgreen:

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 11, 2012, 18:33:00 »
Ania, to można liczyć na małą degustację? :P

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 11, 2012, 18:47:52 »
Ania, to można liczyć na małą degustację? :P
Waldku, jak zawsze :)

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 12, 2012, 22:35:38 »
Szyszkówki świerkowe są bardzo smacznymi grzybkami... Trochę ich nazbierałem tej wiosny... Co prawda przyrządzam je zasmażane z małą ilością cebuli oraz pieprzem, solą i odrobiną majeranku... Takie są dla mnie rewelacyjne, ale jestem ciekaw jak smakują marynowane wg. Ani sposobu... A co do zbioru, to fakt trzeba się trochę naschylać, plecy i nogi bolą, chcąc zebrać większą ilość oczywiście... ;)

Ania gratki za zbiór... :)


Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 15, 2012, 20:53:28 »
Aniu, pysznie wyglądają  :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 26, 2012, 18:08:08 »
Kilka dni temu zauważyłem, że niedaleko naszego balkonu coś wyrosło. To coś jest związane z martwym pniem jakiegoś drzewa liściastego. Nie bacząc na głupie spojrzenia przechodzących ludzi, wyszliśmy z Agą sfotografować grzybka. Po kilkuminutowym czołganiu się wyszło nam kilka fotek :)

Oznaczyliśmy grzybka jako żagiew łuskowata - Polyporus squamosus.

Do tej pory, na tym pniu rosły wrośniaki różnobarwne. W zeszłym roku pień został mocno zniszczony. A w tym roku, po raz pierwszy pojawiła się na nim i w jego okolicy żagiew w liczbie 6 owocników :)


Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 26, 2012, 18:50:38 »
Rafał oznaczenie jest prawidłowe. Ja też kiedyś taki owocnik spotkałam, późniejsze znaleziska były starsze :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 26, 2012, 19:07:22 »
Ja po "swojemu"  ;)
Po pierwsze świetne foty Rafał.  :)
Po drugie kichać głupie spojrzenia skostniałych przechodniów.  :D  Grzybek przeze mnie sporadycznie spotykany a krótki spacerek do grzybka to samo zdrowie w taką piękną pogodę.  :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 26, 2012, 19:56:25 »
Rafał oznaczenie jest prawidłowe.
Dzięki za potwierdzenie :)

Ja też kiedyś taki owocnik spotkałam, późniejsze znaleziska były starsze :)
Zobaczymy co z tych wyrośnie. Mogę je obserwować cały czas :) Mam tylko nadzieję, że nikt ich nie zniszczy.

Ja po "swojemu"  ;)
Po pierwsze świetne foty Rafał.  :)
Dzięki :)

Po drugie kichać głupie spojrzenia skostniałych przechodniów.  :D
Dlatego też poszliśmy mu cyknąć fotki :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pierwsze grzybobrania 2012
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 26, 2012, 21:33:23 »
Rafał, przy okazji "atlasowej" chętnie zobaczę tę żagiew na własne oczy. Mam szczególny sentyment do żagwi łuskowatej :) I plamy na fotelu pasażera poczynione przez jeden szczególny egzemplarz :)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.