Autor Wątek: Wrośniakopodobny  (Przeczytany 527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Wrośniakopodobny
« dnia: Marca 26, 2020, 14:53:33 »
01.03.2020 łęgi nad Wisłoką w okolicach Myscowej,  z wierzby albo dębu. Brak mi pomysłu na niego.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2020, 10:56:56 wysłana przez Ania »

Offline jn

  • Stały bywalec
  • Wiadomości: 2 370
Odp: Wrośniakopodobny
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 26, 2020, 17:02:21 »
Po pierwsze: przydał by się przekrój :)

Po drugie: raczej z wierzby

Po trzecie: jakie to duże?

Grzybki po przejściach, możliwe że zeszłoroczne, co utrudnia zadanie. Po głowie chodzą mi dwa gatunki: szaroporka odymiona ( tu przekrój byłby wielce pomocny ) i szkieletnica biaława.


Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Wrośniakopodobny
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 26, 2020, 21:04:09 »
Niestety, nie mam przekroju, ale mam fragment innego owocnika. Trochę z lewej strony widać warstwy.

Wykluczyłabym zatem szaroporkę, a bardziej skłaniałabym się ku drugiemu typowi. Owocnik wysuszony (ten pierwszy odwrócony) 3 x 2 cm.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Wrośniakopodobny
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 09, 2020, 18:18:35 »
29.03.2020 Suchania od Wisłoki, na drewnie liściastym, 3 owocniki rozpostarto odgięte i zlewające się kapelusiki, bardzo drobne pory. Myślę Jacku, że Twój drugi typ też tu jak najbardziej tu pasuje: Skeletocutis nivea, tak sądzę. Owocniki wprawdzie bardzo wymęczone przez zimę, suszę, wiatr i inne czynniki, ale może coś się da z tego wycisnąć :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 616
Odp: Wrośniakopodobny
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 09, 2023, 16:25:03 »
Mogę zaryzykować oznaczenie, bo już kilkakrotnie je spotykałam, a jedna z kolekcji została oznaczona przez Marka Wołkowyckiego (Zielnik Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, Hajnówka). Typuję zatem Skeletocutis nemoralis.
Waldku, zdaje mi się, że te suszki powinny być u Ciebie, jeśli ich nie wywaliłeś :P W miarę możliwości mógłbyś sprawdzić :)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.