Autor Wątek: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa?  (Przeczytany 11557 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Znaleziony wczoraj w okolicach Sułkowic w lesie jodłowo, świerkowo, bukowo, sosnowo, brzozowo i trochę jeszcze, przy leśnej drodze. W pierwszej chwili myślałem, że to ceglastopory. Ledwie go wziąłem do ręki a cały trzon ściemniał, po przekrojeniu równie błyskawicznie ściemniał. Po kilku godzinach przekrój zrobił się ciemno żółty. Nie wiem na pewno, czy to on. A Wy co myślicie?
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2017, 20:30:17 wysłana przez Baśka »

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 03, 2012, 09:15:25 »
Moim zdaniem to zwykły ceglastopory, żonkilowy nie ma brązowych tonów. Poza tym często takie młode tak właśnie wyglądają. Też miewałam takie skojarzenia w przypadku niektórych owocników, ale mi przeszło ;D

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 03, 2012, 09:23:10 »
A nie będzie to przypadkiem Boletus pulverolentus?
To momentalne sinienie od samego dotyku mi tu bardziej pasuje...
Zdjęcie chyba nieco przefałszowuje kolory. Nie widać dobrze struktury powierzchni trzonu. Dla mnie to może być młody ceglaś (ale tu nie pasuje ciemnożółty przekrój), albo młody omglony.

Offline Ewa

  • Członek Stowarzyszenia
  • Aktywny
  • Wiadomości: 382
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 03, 2012, 21:17:01 »
Zdjęcie dokładnie pokazuje kolory tego borowika, tak wygląda w rzeczywistości. Nie pasuje mi do młodego ceglasia bo każdy którego widziałam (nawet te najmniejsze) miał czerwone pory. a ten od początku miał i ma do tej pory dokładnie żółte. Poza tym ceglasia jak tylko dotkniesz to siwieje od razu cały łącznie z porami, a temu zsiniał tylko trzon jak go Rysiek wziął do ręki, natomiast pory miał nawet po uciśnięciu cały czas żółte. Teraz suszy się i przekrój, który miał po przekrojeniu siwy zrobił się ciemno żółty, a pory w dalszym ciągu są żółciutkie jak słoneczko lub cytrynka ;D .
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2012, 21:19:38 wysłana przez Ewa »

Offline Ewa

  • Członek Stowarzyszenia
  • Aktywny
  • Wiadomości: 382
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 03, 2012, 21:41:04 »
Po przeglądnięciu czeskiego atlasu borowików, zaczynamy mieć podejrzenia, że to może być: borowik kruchy - Boletus fragrans. Opis pasuje.

Offline Zygmunt

  • Członek Stowarzyszenia
  • Nowy
  • Wiadomości: 57
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 11, 2012, 21:41:19 »
Moim zdaniem ten grzyb to młodziutki borowik ceglastopory.
Widziałem niekiedy u takich "niemowlaków" pory żółtawe, lub z odcieniem pomarańczowym.
Z tym, że oznaczanie gatunku z tak młodych owocników na podstawie zdjęć
często bywa wątpliwe i nie do końca rozstrzygnięte...

Ponieważ temat jest jednak o borowiku żonkilowym,
zamieszczę tutaj zdjęcia tegorocznego znaleziska :)

Borowik ceglastopory, odm. żonkilowaBoletus luridiformis var. discolor,
znaleziony 2012-09-11 koło Biecza.

« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2012, 21:48:08 wysłana przez Zygmunt »

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 960
  • Płeć: Kobieta
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 11, 2012, 22:24:34 »
Zygmuncie, Twój borowik ma wszystkie cechy ceglastoporego wybarwionego na żółto, czyli żonkilowego. Jak Cię znam, to masz eksykat, który będzie zweryfikowany. Gratuluję :)

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 12, 2012, 08:43:04 »
Dzięki, myślę, że to zamyka dyskusję :). Zostaje jednak pytanie dlaczego niektóre borowiki ceglastopore mają w młodym wieku żółty kolor porów, a inne nie? ;D

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #8 dnia: Października 09, 2014, 15:05:19 »
Borowik żonkilowy - znalezisko Tadeusza Twardego w lasach kołobrzeskich.


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa ?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 13, 2015, 13:44:01 »
Od 2014 roku obowiązuje nowa nazwa:
http://grzybiarze.eu/forum/index.php?topic=3136.0

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.