Autor Wątek: Mycena rorida (Fr.) Quél. 1872 - grzybówka śluzowatotrzonowa  (Przeczytany 3624 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Znalazłam je wczoraj i najpierw nie miałam pomysłu, bo brak wyraźnie widocznego śluzu na trzonie, ale ostatecznie lepkość mnie do niej przekonała. Oczywiście owocniki mam dla Waldka do weryfikacji :)
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2013, 21:00:49 wysłana przez Waldek »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
To dodam więc swoje zdjęcia tego gatunku:


Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
04.06.2011 Mszana Skrzyż.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Znalazłem ją w ubiegłym roku na Mierzei Wiślanej i zastanowiło mnie czy jest zgłaszalna do GREJ'a?
Przeszukałem co się dało i wygląda, że ma dużo stanowisk (sporo ponad 10) - więc wychodzi, że jej się jednak nie zgłasza.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
To jest częsta grzybówka, choć ze względu na rozmiary może być przeoczana.
Wrzucałeś ją pod mikroskop? Dla mnie to koszmar, jak wszystkie grzybówki których cystydy pozlepiane są w żelatynowej masie. Pewno to brak praktyki.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Niestety jeszcze nie.
Po powrocie z wakacji z Mierzei Wiślanej w połowie sierpnia, musiałem natychmiast decydować się (lub nie) na dłuższy zagraniczny wyjazd zarobkowy.

Na Mierzei zebrałem bogaty materiał zielnikowy (wspaniały ciąg bagiennych terenów od Stegny do Jantaru). Zdecydowaną większość podstawczaków mam w postaci eksykatów i fotografii grzybów.

Natomiast bardzo mi szkoda olbrzymiej liczby workowców. Ponieważ chciałem zestaw fotografii zebranych Ascomycota wysłać Pimpkowi, żeby ocenił co go ew. interesuje, to z wiadomych przyczyn (vital taxonomy) wszystkie workowce  podczas pobytu na wakacjach były przetrzymywane w lodówce. Co gorsza większość tychże maleńkich grzybków nie ma nawet dokumentacji fotograficznej z uwagi na to, że mój leciwy sprzęt foto w terenie nie bardzo się sprawdza w super makro. Tak że, większość tego typu fotografii wykonuję już w w zaciszu domowego "atelier".
Wiadomo, szybki wyjazd i zbiory workowców pozostały w lodówce w domu. Wiadomo co się z nimi stało, po mojej prawie półrocznej nieobecności. Mam jeszcze w zamiarach próbę choćby częściowego ich odzyskania, poprzez odhodowanie ich w zacienionym i o dużej wilgotności zbiorniku na balkonie.  Spróbuję to zrobić  gdzieś w początkach lata (patrząc na termin ich zbioru).
Co wyjdzie, zobaczymy?

W wolniejszej chwili wrzucę troszkę fotek z pobytu w Junoszynie, co obiecałem jeszcze w lipcu ub. r. w jednym z wątków.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena rorida (Fr.) Quél. 1872 - grzybówka śluzowatotrzonowa
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 26, 2013, 21:00:31 »
Beskid Makowski, 25.05.2013


Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Mycena rorida (Fr.) Quél. 1872 - grzybówka śluzowatotrzonowa
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 12, 2017, 00:17:53 »
09.07.2017 las między Mszaną, a Ropianką

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Mycena rorida (Fr.) Quél. 1872 - grzybówka śluzowatotrzonowa
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 02, 2018, 21:49:41 »
Te z pierwszego postu bym wywaliła, bo po przyjrzeniu się dziś, nie pasuje mi całkiem układ blaszek. Na razie jednak zostawiam, bo zdaje się nie mam już zdjęć z tego okresu. A może grzyby gdzieś u Waldka leżakują ;)
01.07.2018 Mszana Skrzyżowanie. Na karpie niewielkiego drzewka (być może jodła lub świerk), kilka kępek mikroskopijnej wielkości owocników.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena rorida (Fr.) Quél. 1872 - grzybówka śluzowatotrzonowa
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 09, 2020, 12:58:49 »
06.06.2020, Kraków


 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.