Spotkania > Współpraca

Tricholoma equestre - ankieta

(1/2) > >>

Waldek:
Szanowni Państwo,

Zatrucia grzybami leśnymi stanowią corocznie istotny problem w Polsce. Najczęstszą ich przyczyną jest błędna identyfikacja grzybów przez zbieraczy i konsumentów. Objawy towarzyszące niektórym zatruciom są poważne (rabdomioliza, uszkodzenia wątroby, nerek) i prowadzić mogą do zgonu.
Badania prowadzone przez Wydział Biologii UAM i Zakład Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mają na celu weryfikację pojawiających się na przestrzeni ostatnich dwóch dekad doniesień o toksyczności gąski zielonej (Tricholoma equestre).

Poza częścią eksperymentalną, badania polegają również na prowadzeniu ogólnopolskiej ankiety skierowanej do osób zbierających grzyby leśne. Dzięki ankiecie możliwe będzie oszacowanie ile osób w naszym kraju zbiera i spożywa gąskę zielonkę.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety: profitest.pl/s/14797/NaGrzyby

Serdecznie Państwu dziękujemy
w imieniu grupy badawczej

dr hab. Piotr Klimaszyk


Link do artykułu o badaniach nad zielonką: https://dietetyczny.blog.polityka.pl/2018

jn:
Ankietę wypełniłem  :) Ciekawe kto ją układał, bo w ostatnim pytaniu aż dwa "mykologiczne" byki  :)  Gąska szara zamiast siwa i bezkształtna zamiast niekształtna.

Artykuł przeczytałem. Dla mnie nic nowego, gdyż już wcześniej szukałem i nigdzie nie znajdowałem odpowiedzi na podobne pytania np.  Gdzie, konkretnie, te gąski były zbierane i w jakim były stanie ( młode, stare, po przymrozkach itp ) ( mowa o tych francuskich doniesieniach ).

Dlatego podoba mi się ostatnie "zdroworozsądkowe" zdanie, bo tak właśnie postępuję, mimo pojawienia się kilka lat temu paniki "zieleniatkowej"  :)

Waldek:
.. a ja wypełniłem dopiero teraz :)

Waldek:
Niestety ilość gąsek zielonych, które znajduje w sezonie jest znikoma... Szkoda :)

Hanka:
Musisz wybrać się do Stąporkowa :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej