Autor Wątek: Niebieskawo- fioletowy Cortinarius  (Przeczytany 1278 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Niebieskawo- fioletowy Cortinarius
« dnia: Września 16, 2012, 23:07:48 »
Wczoraj znalazłam dwa owocniki, w odległości kilkunastu metrów od siebie, pięknie wybarwionego zasłonaka. Kolorystyka na zdjęciach jest różna, ale to chyba zależy od światła. W naturze kolor identyczny. Przeglądałam troszkę fotek i bardzo pasuje mi Cortinarius caerulescens. Nie widziałam tego gatunku w żadnym polskim indeksie. Wiem, że to trudny rodzaj, ale te owocniki są bardzo charakterystyczne. Może kiedyś podeślę go Jakubowi Węcławskiemu, bo zdaje się że on zasłonaki lubi ;)

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Niebieskawo- fioletowy Cortinarius
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 03, 2013, 21:22:43 »
W "IF":
Current Name:
Cortinarius caerulescens (Schaeff.) Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 265 (1838) [1836-1838]

Synonymy:
Agaricus bulbosus Huds., Fl. Angl., Edn 2 2: 611 (1778)
Agaricus caerulescens Schaeff., Fung. Bavar. Palat. 4: 17 (1774)
Agaricus cyanus Pers., Syn. meth. fung. (Göttingen) 2: 276 (1801)
Agaricus cyanus var. caerulescens (Schaeff.) Pers., Syn. meth. fung. (Göttingen) 2: 277 (1801)
Agaricus cyanus ß caerulescens (Schaeff.) Pers., Syn. meth. fung. (Göttingen) 2: 277 (1801)
Agaricus violaceus Batsch, Elench. fung., cont. prim. (Halle): 47 (1783)
Bulbopodium caerulescens (Schaeff.) anon.
Cortinarius caesiocyaneus Britzelm., Zur Hymenomycetenkunde 1: 10 (1895)
Cortinarius cyanus var. caerulescens (Schaeff.) Gray, Nat. Arr. Brit. Pl. (London) 1: 627 (1821)
Cortinarius cyanus ß caerulescens (Schaeff.) Gray, Nat. Arr. Brit. Pl. (London) 1: 627 (1821)
Phlegmacium caerulescens (Schaeff.) Wünsche, Die Pilze: 131 (1877)
Phlegmacium caesiocyaneum (Britzelm.) M.M. Moser, in Gams, Kl. Krypt.-Fl. Mitteleuropa - Die Blätter- und Baupilze (Agaricales und Gastromycetes) (Stuttgart) 2: 175 (1953)

W "Checklist of Polish larger Basidiomycetes" 2003 Wojewoda i "Rejestr podstawczaki - GREJ" też nic nie znalazłem (także wśród synonimów)
W "Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej po 2000 roku" też nie widzę

Z "bio-forum.pl":
"Sebastian Pintscher (spinczer) na forum od września 2004, wypowiedź #2280  2006.09.18 12:51 #43452
Zarodniki powinny mieć 8,8-11,5 x 5,3-6,5 µm.
Miąższ u C. caerulescens reaguje z KOH zmieniając kolor z niebieskawego na ochrowy."


Natomiast : jest Cortinarius coerulescens

"Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej po 2000 roku"
1131. Cortinarius coerulescens (Schaeff.) Fr. - Basidiomycota
Wilga 2004b, Łuszczyński 2007, Łuszczyński 2008, Narkiewicz 2011,
oraz
w "Checklist of Polish larger Basidiomycetes" 2003 Wojewoda :
pod nazwą  Cortinarius coerulescens ('caerulescens) (Schaeff.) Fr. Polish name: Zasłonak niebieski. 2 stanowiska.

Jest też wzmianka na: http://abc.biology.ug.gda.pl/userfiles/abc3/abc3_08.pdf
"Ginące i zagrożone gatunki grzybów wielkoowocnikowych w Lasach Oliwskich"
"Wśród stwierdzonych grzybów ściśle chronionych, lecz nie umieszczonych na
polskiej „czerwonej liście”, warto wymienić Langermannia gigantea (Batsch.: Pers.)
Rostk. oraz Meripilus giganteus (Pers.: Fr.) P. Karst., którego liczba stanowisk w rejonie
Gdańska w ostatnich latach wzrosła z 2 do 13. Oba taksony należą do lokalnych
rzadkości obok takich, jak m.in.: Otidea concinna (Pers.) Sacc., Boletus pulverulentus
Opat., Cortinarius coerulescens Fr., C. bolaris (Pers.) Fr., Dermocybe cinnabarina
(Fr.) Wünsche i Mycena fagetorum (Fr.) Gill. Taksony te powinny zostać wzięte pod
uwagę przy tworzeniu regionalnej „czerwonej listy” grzybów zagrożonych."


Mam  jeszcze taki rekord na www.nagrzyby.pl/pliki/grzyby_niedzica.xls
 "Lista gatunków znalezionych w czasie grzybobrania - Grzyby"
"Cortinarius caerulescens (coerulescens) kék pókhálósgomba brak polskiej nazwy"                                                               
ale "z czym to jeść" to nie mam pojęcia ;-)

Wygląda, że są to synonimy, tylko czemu nie ma tego ujętego w IF?
Czy kiedyś tam, zwykła literówka tyle namieszała?
Zresztą w różnych watkach np. "bioforum.pl" te epitety gatunkowe bywają mieszane.

Trzeba by też sprawdzić w "Grzyby. Tom VII. ZASŁONAK I (CORTINARIUS I)" 1975 Nespiak, bo ja nie mam tego tomu.

I to by było chyba na tyle  :D
« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2013, 21:24:59 wysłana przez Boguslaw »

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 613
Odp: Niebieskawo- fioletowy Cortinarius
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 03, 2013, 21:52:59 »
Ładnie się napracowałeś Bogdanie :) Tak się składa, że akurat ten tom Flory posiadam. A w nim rzeczywiście Cortinarius coerulescens. W necie wyniki wyświetla w sporej liczbie dla obydwu nazw. Opis gatunku z Flory:

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.