Autor Wątek: Mycena metata (Secr. ex Fr.) P. Kumm. - grzybówka borowa (grzybówka wiotka)  (Przeczytany 4102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Grupa owocników wyrastała pośród igieł. Charakterystyczny był kolor beżowo różowy owocników. Miały dośc mocny zapach jodoformu.
Mam kilka typów...

« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2013, 12:50:56 wysłana przez Waldek »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Myślę że warto się z zmierzyć z tym grzybkiem :)

Brak barwnego skoku, brak dysku przy podstawie, brak barwnego ostrza blaszek. Nie pozostaje więc nic innego niż obserwacja blaszek...


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Widać wyraźnie że obecne są cheilocystydy maczugowate z wypustkami.
Weług klucza zamieszczonego w Florze (tom XVII) grzybek należy do sekcji  Granulatae.
Jednak według klucza zamieszczonego na Mycena.no grzybka można zawęzić do sekcji Filipedes, ze względu na wielkość wypustków.
Jako dane wejściowe mamy: zapach jodoformu, kształt cystyd, różowe wtrącenia w kolorze kapelusza. Przy tej sekcji to oczywiście mało.
Brakuje pomiaru zarodników oraz ich amyloidalności. Warto też sprawdzic obecność połączeń sprzążkowych oraz kształtu komórek kapelusza.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Tak na wygląd całkiem mi pasuje właśnie ten gatunek. (03.11.2012)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Hmm... Wiele wskazuje na to że grzybek z wątku  http://grzybiarze.eu/forum/index.php?topic=454.msg8123#new to może być M. metata. Jest to oczywiście dość zmienny gatunek. Mylona jest z  M. filopes, mikroskopowo równiez podobną.
Muszę zapytać o zapach, z tego kręgu  powinnaś wyczuwać chemię. Szczególnie intensywnie podczas schnięcia.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Hm... przy takiej ilości grzybówek jakie ostatnio widuję trudno mi wszystko spamiętać, a gdyby mi przyszło w lesie coś notować i nigdy bym pewnie z niego nie wyszła. Bardzo prawdopodobne, że tak pachniała, ale głowy nie dam.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Mogę za to powiedzieć, że teraz pachnie dość intensywnie (jak na takie małe owocniki), ale... suszonym grzybkiem ;)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Poradzimy sobie bez zapachu :)

Odnoszę jednak wrażenie że w polskim internecie dane o M. filopes i M. metata są deliaktnie mówiąc nieścisłe. Tyczy się to właśnie zapachu, wielkości owocników oraz wtrąceń różowych.
Muszę to porównać z jakimś innym kluczem (może Funga Nordica).

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Obecne są połączenia sprzążkowe strzępek kapelusza, zarodniki 7.5-11.5x5-6 μm



Najbardziej pasuje Mycena metata, jednak nie jestem pewien czy cheilocystydy nie są za małe (do 30 μm). Korzystając jednak z opisu cech makroskopowych zawartych na stronie:
http://home.online.no/~araronse/Mycenakey/metata.htm
w szczególności obecności tonacji różowych w kapeluszu i blaszkach oraz mocnego zapachu jodoformu podczas schnięcia skłaniam się do tego oznaczenia :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Zastanawiam się nad kolejnymi, znalezionymi w tym samym lesie ale w innym miejscu. Różowawy odcień kapelusza i blaszek skłania mnie ku temu gatunkowi.
« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2013, 21:10:21 wysłana przez Ania »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena metata (?) (Secr. ex Fr.) P. Kumm. - grzybówka borowa (grzybówka wiotka)
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 13, 2012, 21:16:30 »
Myślę że masz rację. Pewno to potwierdzimy :)

Offline jn

  • Stały bywalec
  • Wiadomości: 2 359
Odp: Mycena metata (?) (Secr. ex Fr.) P. Kumm. - grzybówka borowa (grzybówka wiotka)
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 15, 2012, 22:23:02 »
Swoje znalezisko, z 10 listopada tego roku, też podejrzewam o bycie tym gatunkiem grzybówki. Siedlisko to las sosnowy na kwaśnych piaskach. Wysokość grzybków 5-7 cm, średnica kapeluszy poniżej 2 cm. Zapachu w sumie żadnego nie wyczułem. I również waham się ( nadal ) pomiędzy tymi dwoma wymienionymi gatunkami.

 

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena metata (?) (Secr. ex Fr.) P. Kumm. - grzybówka borowa (grzybówka wiotka)
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 16, 2012, 10:02:22 »
Spróbuję przetłumaczyć opis różnic pomiędzy M. filopes i M. metata. Może się to przydać.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
« Ostatnia zmiana: Lipca 02, 2013, 12:04:51 wysłana przez Waldek »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena metata (Secr. ex Fr.) P. Kumm. - grzybówka borowa
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 04, 2014, 20:00:15 »
Miałem okazję obejrzeć jeszcze jedna kolekcję od Mirki2

cheilocystydy


 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.