Hydnellum scrobiculatum (Fr.) P. Karst. – kolczakówka dołkowana
W Polsce podlega ochronie ścisłej
Status na Czerwonej Liście – Ex – wymarły lub zaginiony
13.09.2014 okolica Woli Jasienickiej, las ze świerkiem, jodła, sosna, leszczyna i in., na ziemi kilka pozrastanych owocników.
https://www.bio-forum.pl/messages/33/812979.html
2014.08.10 Wola Niżna, las głównie jodłowo bukowy, tu też ze świerkiem i domieszkami, na ziemi około 10 owocników w grupie.
https://www.bio-forum.pl/messages/33/819748.html
Kapelusz: początkowo płaski, z czasem przybiera lejkowaty, rozetowaty kształt, owocniki często pozrastane, brzeg cienki, pofalowany, pojedyncze kapelusze 2,5 do 8 cm średnicy, nieregularnie okrągłe, miąższ kapelusza cienki, górna powierzchnia podzielona koncentrycznie, różowawy na brzegach, środek ciemniejszy czerwono-brązowy lub rdzawo cynamonowy z nieregularnymi, prostymi wypustkami, miąższ twardy i włóknisty, powierzchnia aksamitna i włókienkowata.
Hymenofor: kapelusz od spodu gęsto pokryty początkowo szarobiaławymi, wkrótce brązowiejącymi kolcami o długości do 5 mm, zbiegającymi na trzon.
Trzon: o średnicy od 0,5 do 3 cm i do 4 cm wysokości, lekko rozszerzający się u podstawy, koloru jak środek kapelusza.
Zapach: brak wyraźnego zapachu, smak łagodny, lekko mączny. Niektóre źródła podają zapach nieskaleczonego owocnika prawie korzenny, przypominający maggi.
Środowisko: rośnie od końca VII do X, w grupach, rzadko pojedynczo, w lasach iglastych lub mieszanych z udziałem świerków, sosen, buków lub dębów. W mykoryzie ze świerkiem i sosną, wyjątkowo z liściastymi. Rzadka.
Opis na podstawie:
1. L. Hagara, Ottova Encyklopédia Húb, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2014
2. E. Gerhardt, Grzyby – Wielki ilustrowany przewodnik, KDC, 2006
3. W. Wojewoda (red.), Checklist of Polish Larger Basidiomycetes, Vol. 7 (2003), Biodiversity of Poland
Ania