Autor Wątek: Geoglossum fallax Durand  (Przeczytany 2363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Geoglossum fallax Durand
« dnia: Kwietnia 06, 2012, 10:46:48 »
Geoglossum fallax - ujęty na czerwonej liście ze statusem R

Środowisko - łaka:



Owocniki (październik 2010):


Owocniki z tej kolekcji osiągały do 7 cm, suche, "trzon" pokryty delikatnym meszkiem, brązowy do czarnego.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Geoglossum fallax Durand
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 06, 2012, 14:39:26 »
Owocniki pochodzące z innej kolekcji z roku 2011 (Skawina), były mniejsze (do 3,5 cm), krępe. Wyrastały od września do października, nielicznie, pośród Hieracium pilosella.



Według moich obserwacji Geoglossum fallax jest gatunkiem jednym z bardziej charakterystycznych makroskopowo.
Mikroskopowo natomiast, pomimo jednoznaczności cech sprawia problem ze względu na bardzo późno dojrzewające zarodniki, a te są w tym przypadku w oznaczeniu decydujące (o tym później). By nabrać pewności co do wiarygodności oznaczenia zbierałem (i obserwowałem) owocniki przez wiele tygodni.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Geoglossum fallax Durand
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 06, 2012, 23:38:21 »
Waldek, podziwiam Cię. Niepojęte jest dla mnie, jak w takich chaszczorach potrafisz wypatrzeć takie małe grzybki :)

Offline Paweł

  • Aktywny
  • Wiadomości: 561
Odp: Geoglossum fallax Durand
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 06, 2012, 23:53:44 »
Kiedyś nazwałem Waldka "benedyktynem" pod kątem znanego powiedzenia "benedyktyńskiej dokładności/cierpliwości" - Nadal to podtrzymuję.  :)

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Geoglossum fallax Durand
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 07, 2012, 23:49:57 »
Kiedyś nazwałem Waldka "benedyktynem"
Trafne porównanie :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Geoglossum fallax Durand
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 16, 2012, 13:14:24 »
Worki  - 8-mio zarodnikowe, 170-225 µm.


Zarodniki posiadają do 13 sept (u mnie do 11), dł. 75-90 µm, na jednym końcu lekko zaokrąglone. Brązowe.



Parafizy bardzo zmienne, septowane (czasami z przewężeniami), proste lub zakrzywione, czasami rozszerzone na wierzchołku. Hialinowe lub tylko janobrązowe. W hymenium mocno pozlepiane.

Wśród Geoglossum o ciemnych zarodnikach jeszcze  G. difforme posiada do 15 sept. Różni się jednak parafizami - te są brązowawe i bardzo mocno poskręcane ("świńskie ogonki").

Przy badaniu tego gatunku musimy mieć bardzo dojrzałe owocniki. W przeciwnym wypadku szkoda czasu. Będę jeszcze wracał do tego gatunku.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.