Autor Wątek: Podziemny o przyjemnym zapachu  (Przeczytany 3603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Podziemny o przyjemnym zapachu
« dnia: Października 21, 2013, 23:09:27 »
Owocniki wyrastały pod jodłą. Największy miał ok. 2 cm, mniejsze (3 szt.) ok. 5 mm. Zapach przyjemny.


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #1 dnia: Października 22, 2013, 09:12:35 »
Zarodniki...



Wygląda więc na to że jest to  Hymenogaster. Muszę doczytać, może uda się go oznaczyć.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #2 dnia: Października 23, 2013, 20:53:22 »
Zarodniki raz jeszcze...


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #3 dnia: Października 23, 2013, 21:01:14 »
Zarodniki jak widać bardzo duże 22-30x12-15.6 μm, cytrynowate w kształcie i z  siateczką...
Z klucza wychodzi mi że jest to Hymenogaster olivaceus.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #4 dnia: Października 23, 2013, 21:06:20 »

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #5 dnia: Października 24, 2013, 19:10:42 »
Raczej nie ma innej możliwości (?)
Pozostaje Pani prof. Ławrynowicz lub Tomek, jak by nie patrzył trzeba potwierdzić , bo jest co  :)
Gratulacje!

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #6 dnia: Października 24, 2013, 20:11:58 »
jak by nie patrzył trzeba potwierdzić , bo jest co  :)
Gratulacje!
Się dołączam :D

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #7 dnia: Października 24, 2013, 20:17:25 »
A dziękuję, dziękuję :)
Choć mam dylemat co z podziemnymi zrobić, oczywiście tymi rzadszymi. Zgłaszać na bio-forum chyba bez sensu, bo nie wiem czy ktoś tam się podziemnymi jeszcze zajmuje. Chyba najlepsza byłaby notka ale i tak ktoś to musi potwierdzić.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #8 dnia: Października 25, 2013, 05:26:30 »
Tomek pewnie się odezwie  :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #9 dnia: Października 26, 2013, 22:55:55 »
Dodatkowe zdjęcia


Offline spinmaster

  • Nowy
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #10 dnia: Października 27, 2013, 09:24:59 »
Witam grzybiarki i grzybiarzy.eu
Hymenogaster którego znalazłeś to prawdopodobnie h.olivaceus. Piszę prawdopodobnie, bo to jeden z najtrudniejszych rodzajów hypogeików do oznaczania. Cechy poszczególnych gatunków są bardzo podobne, a gatunków jest ponad sto. Tak duże zarodniki raczej wskazują na ten gatunek ale z drugiej strony – wiele innych hymenogaster – szczególnie z sekcji luteus ma zarodniki równie duże i o podobnym kształcie. Najbardziej w Twoim znalezisku niepokoi mnie siedlisko. H.olivaceus raczej jest podawany jako partner mikoryzowy buka, klonu, dębu czy leszczyny. Bory iglaste to nie jest typowe siedlisko dla tego rodzaju.
W oznaczaniu hymenogaster zarodniki na ogół nie wystarczają. Pomierz jeszcze perydium. Powinno mieć około 75-150 μm. Sprawdź jego budowę. Ten gatunek powinien też mieć bardzo wyraźną warstwę pigmentacyjną. To będzie taki cieniutki pasek na zewnętrznej krawędzi owocnika, zbudowany z ciasno splecionych strzępek (u innych gatunków są to czasem kuliste komórki) i wyraźnie różniący się kolorem od reszty perydium. Ta warstwa generuje zewnętrzną barwę owocnika, więc strzępki powinny być brązowawe.
A tak w ogóle to gratuluję efektywnej eksploracji podziemnego-grzybowego świata. Dobrze wiedzieć, że hypogeicznie stukniętych jest u nas coraz więcej. :)

Pozdrawiam
Tomek

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #11 dnia: Października 27, 2013, 10:48:10 »
Witaj Tomku,

Dzięki za informację o gatunku. Może jeszcze dziś w nocy spojrzę na budowę perydium, szczególnie że mam jeszcze świeży owocnik.

Najbardziej w Twoim znalezisku niepokoi mnie siedlisko. H.olivaceus raczej jest podawany jako partner mikoryzowy buka, klonu, dębu czy leszczyny. Bory iglaste to nie jest typowe siedlisko dla tego rodzaju.

Też się nad tym zastanawiałem. Owocniki rosły wyraźnie pod korzeniami jodły, 30 cm od pnia. Natomiast sam las jest jodłowo-bukowy. W promieniu kilkunastu metrów rosną buki.


A tak w ogóle to gratuluję efektywnej eksploracji podziemnego-grzybowego świata. Dobrze wiedzieć, że hypogeicznie stukniętych jest u nas coraz więcej. :)

Tak, tak świat podziemny jest piękny :) Na pewno jeszcze w tym roku pozwoli coś ciekawego odkryć.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #12 dnia: Października 29, 2013, 20:32:42 »
Mam kłopot z perydium. Strzępki są mocno zbite. Może owocnik jest zejściowy? :)


Offline spinmaster

  • Nowy
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #13 dnia: Października 29, 2013, 22:48:46 »
Robisz preparaty w wodzie czy w KOH?
To jednak H.olivaceus. Kluczowa jest druga fotka. Widać tam w samym środku niewielki fragment perydium. U tego gatunku powinno mieć równoległą strukturę włóknistą i być zbudowane – z podłużnych septowanych strzępek. Po prawej stronie fragmentu perydium widać kawałek subhymenium. Anglosasi od hypogeików mówią na tę warstwę tramal plates. To warstwa oddzielająca poszczególne komory hymenialne. U H.olivaceus jest zbudowana ze zbitych cienkich, nieregularnych strzępek i też się zgadza.
Nie znasz grubości perydium ale myślę że pomiary są już zbędne. Tym bardziej że owocnik jest naprawdę zejściowy. Perydium już coś zaczęło jeść, widać że fragmentami napęczniało też od wilgoci więc i tak pomiar nie byłby miarodajny. Piszesz że znalazłeś kilka owocników? Takie duże przejrzałe grzybki są idealne do badania zarodników. Wszystkie pozostałe struktury – a perydium w szczególności, bo w pierwszej kolejności narażone na czynniki zewnętrzne -  lepiej badać na grzybach młodszych.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #14 dnia: Października 30, 2013, 05:46:55 »
Z podziękowaniami Tomek, za wyczerpujący opis tej fotografii. O ile wygląd perydium jest przejrzysty i jednoznaczny, to samo subhymenium byłby dla mnie bezładną gmatwaniną "czegoś" nierozpoznawalnego.
Waldek, jeśli w wolnej chwili byłbyś chętny do wykonania fotki z tymi strukturami z młodszego owocnika, to zapewne nie tylko ja byłbym Ci za to wdzięczny  ;)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.