Pracownia grzybiarza > Fotografia

Jak przygotować zdjęcia do prezentacji na stronach www

<< < (2/5) > >>

Baśka:
Dla mnie Picasa jest akurat najprostsza :) Może to kwestia przyzwyczajenia. Od Picasy zaczęłam i przy niej zostałam. Zdjęcia zawsze zgrywam do folderów na dysku, nigdy przez Picasę. Po uruchomieniu Picasa od razu widzi wszystkie foldery ze zdjęciami. Podoba mi się to, że można z Picasy wysłać obrobione zdjęcie, a oryginał pozostaje nietknięty.
Tylko mam zasadę: nigdy nie wyostrzać zdjęć. Najczęściej tylko przycinam. Owszem, zdarza mi się wyprostować, nieco rozjaśnić, albo przyciemnić. Kombinowania na kolorach unikam, raczej rezygnuję ze zdjęcia niż ślęczę nad obróbką :)

Anna M:
Rafale, Rysiek ma program GIMP zainstalowany. Kiedyś coś próbowałam w nim zrobić, ale niestety nie umiałam ::) :-[ Może dasz tu kilka wskazówek, co gdzie i jak dokładniej znaleźć w nim, bo dla mnie ten program to czarna magia :)

Rafał:

--- Cytat: Baśka w Stycznia 11, 2012, 06:36:49 ---Może to kwestia przyzwyczajenia.
--- Koniec cytatu ---
Przyzwyczajenia i potrzeb :)


--- Cytat: Anna M w Stycznia 11, 2012, 11:11:28 ---Może dasz tu kilka wskazówek, co gdzie i jak dokładniej znaleźć w nim, bo dla mnie ten program to czarna magia :)
--- Koniec cytatu ---
Postaram się. Zrobię kilka zrzutów ekranowych i opiszę podstawowe funkcje.

Anna M:
Super, to będę śledzić temat :)

Rafał:
Obiecany mini, mini poradnik GIMP'a w wersji 2.6.11 PL :)

Postaram się opisać kilka najprostszych funkcji GIMP'a, które przydają się do podstawowej obróbki zdjęć.

Zaczynamy od uruchomienia programu i otwarcia pliku, który chcemy obrobić. Otwieramy plik tak jak w każdym inny programie, czyli Menu Plik/Otwórz.

Pierwszą czynnością powinno być wypoziomowanie zdjęcia (jeżeli jest taka konieczność). Dla ułatwienia możemy sobie włączyć siatkę (Menu Widok/Wyświetl siatkę) lub ściągnąć poziomą lub pionową prowadnicę. Prowadnice ściągamy w następujący sposób. Klikamy i trzymamy lewy klawisz myszy na linijce poziomej lub pionowej i ciągniemy myszką prowadnicę. Jak umieścimy prowadnicę we właściwym miejscu, puszczamy klawisz myszki.
Prowadnicę najlepiej jest umieścić w jakimś charakterystycznym miejscu np. linia drzew lub linia horyzontu. Dzięki temu będzie nam łatwiej obrócić zdjęcie i ustawić w poziomej pozycji.
Ściągniętą prowadnicę przedstawia poniższy zrzut ekranowy a kursor myszki wskazuje poziomą linijkę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej