Poradnia grzybowa > Rozpoznawanie - dyskusja

Ramaria sp. II

(1/2) > >>

Ania:
Kolejne ciekawe krzaczki. Najbardziej zbliżone są Ramaria bataillei, o której Catalogue of live milczy, a Index Fungorum zaledwie odnotowuje ;) I drugi gatunek Ramaria broomei=Ramaria nigrescens i Ramaria macrospora. Grzyby z 25.08.2012 z okolic Barwinka, z dwóch stanowisk (kilkaset metrów, a może i z 2 km). Myślę, że to ten sam gatunek, choć nieco inaczej wyglądający. A może nie ???

Ania:
Tak sobie nieco usiłowałam potłumaczyć ??? :
z Fungi of Switzerland vol.2 (tekst oryginału dzięki uprzejmości Bogusława)
Ramaria bataillei (Maire) Corner
Siedlisko
w lasach iglastych, a także liściastych, w pobliżu świerków i buków na ziemi. Późnym latem. Szeroko rozpowszechnione, ale nie pospolite.
Cechy makroskopowe
Owocnik krzaczkowaty, białawy i gruby u podstawy 30-70 mm, rozgałęziający się na kilka odgałęzień 5-15 mm grubości, rozgałęziających się ku górze w kształcie litery U. Gałązki szczytowe z 2-3 (4) tępymi zakończeniami. Rozgałęzienia +/- wyprostowane i równoległe. Cynamonowo-ochrowe za młodu, następnie winno-brązowe do fioletowo-szaro-brązowych, młode  na szczycie złoto-ochrowe, następnie blado-żółte i ostatecznie fioletowo-szare jak odgałęzienia.  Owocnik często nieco pomarańczowo-czerwony powyżej trzonu, rozwidlenia gałązek i podstawy u dojrzałych owocników miodowo-żółte od zarodników. Miąższ po przecięciu najpierw biały, by po chwili zmienić kolor na winno-czerwono-brązowy, włóknisty i miękki, zapach słabo ziemisty, smak gorzki. Pojedynczy owocnik 50-150 mm wysoki i szeroki. Rośnie w rzędach lub czarcich kręgach.
Cechy mikroskopowe
A: zarodniki eliptyczne, drobno brodawkowate, żółtawe, niektóre z kroplami 11-14 x 4-5.8 μm, I- (SCHILD p.c.: 11-17 x 4-5 μm).
B: podstawki (basidium) delikatnie maczugowate (slenderly clavate) 50-60 x 6-8 μm, z 3-4 sterygmami i ze sprzążkami.
C: cystyd brak.
D: monomityczny system strzępek, strzępki 2-8 μm w poprzek, przegrody ze sprzążkami.
Uwagi
Ramaria testaceo-flava (Bres) Corner, gatunek opisany w literaturze jest bardzo podobny do kolekcji i jest uważany przez CORNER’a (1950) za wyblakłą R. formosa, jak również podejrzewa R. bataillei. Gatunki o miąższu słabiej zmieniającym kolor na winno-czerwonawy zbliżone do R. formosa.
Badane okazy
Sörenberg/LU (Junkholz) pod świerkami w iglastej ściółce, 08 sierpień 1982, kolekcja FK, 0808-82 K 1
Inne okazy: quad. 1965, 2065
Imbach: nie uwzględnione
I jeszcze link do czeskiej pracy http://web.natur.cuni.cz/cvsm/CM58327F.pdf

Ten opis nie pamiętam skąd, ale jak znajdę to uzupełnię :)

Ramaria broomei (Cotton and Wakef.) Petersen
Owocniki  rosną pojedynczo lub w grupach, 4-8 cm wysoki, 2-4 cm szeroki. Trzon aż do 4 x 1 cm, cylindryczny, początkowo biały, sino-różowawy, czarno-brązowy kiedy dojrzały, mocno rozgałęziony, gałązki do 4 mm grubości, pomarańczowo-ochrowe szybko zmieniające się w sine, następnie czarne, zakończenia spłaszczone, ciemno pomarańczowe. Strzępki ze sprzążkami. Podstawki 50-80 x 8-9 μm, 2-zarodnikowe. Zarodniki szeroko wrzecionowate, 13-20 x 5-8 μm, z małymi kolcami. Głównie w lasach iglastych.


Boguslaw:
Aniu, cudo  :)
Chodzi mi oczywiście o to, jak pięknie wygląda taki przetłumaczony opis gatunku, a nie o poprawność tłumaczenia (bo tu neptek jestem). Chciałem wrzucić ten sam tekst w wersji przetłumaczonej przez translator, ale "nie będę robił sobie jaj z ..."

Teraz proszę sobie wyobrazić, że pod każdym zaprezentowanym, tu na Forum gatunkiem, pojawia się taki opis !!!
Do tego zdjęcia charakterystycznych (kluczowych) cech mikroskopowych grzyba !!!
Powstaje powoli atlas-cud !!!
Cóż, pomarzyć każdemu wolno  ;D


Ania:
Boguś dzięki :) Wiem jak wygląda takie translatorowe tłumaczenie, bo też go używam. Myślę, że przez te moje próby troszkę się nauczę angielskiego. Łączę pożyteczne z ... pożytecznym ;) Masz rację. Takie wyczerpujące opisy gatunków wraz cechami makro i mikro to marzenie każdego z nas :)
Znalazłam oryginał tekstu do R. broomei: http://books.google.pl/books?id=vowdIZ7GqD4C&pg=PA167&lpg=PA167&dq=Ramaria+broomei&source=bl&ots=-StDINmI1M&sig=KlK8HTwam6M9VHtnI7mJXvpYxO8&hl=pl&sa=X&ei=SrFQUbT0HuWI4ASDwoGoDQ&ved=0CFwQ6AEwBzgK#v=onepage&q=Ramaria%20broomei&f=false
Znalazłam oryginał

Boguslaw:
Aniu, ćwicz jak najwięcej, ćwicz "do upadłego"  :)
Jednak "do upadłego", tylko i wyłącznie w tematyce mykologicznej    ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej