Grzyby > Boletaceae

Boletus luridiformis var. discolor - borowik ceglastopory odmiana żonkilowa?

(1/2) > >>

Rysiek:
Znaleziony wczoraj w okolicach Sułkowic w lesie jodłowo, świerkowo, bukowo, sosnowo, brzozowo i trochę jeszcze, przy leśnej drodze. W pierwszej chwili myślałem, że to ceglastopory. Ledwie go wziąłem do ręki a cały trzon ściemniał, po przekrojeniu równie błyskawicznie ściemniał. Po kilku godzinach przekrój zrobił się ciemno żółty. Nie wiem na pewno, czy to on. A Wy co myślicie?

Ania:
Moim zdaniem to zwykły ceglastopory, żonkilowy nie ma brązowych tonów. Poza tym często takie młode tak właśnie wyglądają. Też miewałam takie skojarzenia w przypadku niektórych owocników, ale mi przeszło ;D

Baśka:
A nie będzie to przypadkiem Boletus pulverolentus?
To momentalne sinienie od samego dotyku mi tu bardziej pasuje...
Zdjęcie chyba nieco przefałszowuje kolory. Nie widać dobrze struktury powierzchni trzonu. Dla mnie to może być młody ceglaś (ale tu nie pasuje ciemnożółty przekrój), albo młody omglony.

Ewa:
Zdjęcie dokładnie pokazuje kolory tego borowika, tak wygląda w rzeczywistości. Nie pasuje mi do młodego ceglasia bo każdy którego widziałam (nawet te najmniejsze) miał czerwone pory. a ten od początku miał i ma do tej pory dokładnie żółte. Poza tym ceglasia jak tylko dotkniesz to siwieje od razu cały łącznie z porami, a temu zsiniał tylko trzon jak go Rysiek wziął do ręki, natomiast pory miał nawet po uciśnięciu cały czas żółte. Teraz suszy się i przekrój, który miał po przekrojeniu siwy zrobił się ciemno żółty, a pory w dalszym ciągu są żółciutkie jak słoneczko lub cytrynka ;D .

Ewa:
Po przeglądnięciu czeskiego atlasu borowików, zaczynamy mieć podejrzenia, że to może być: borowik kruchy - Boletus fragrans. Opis pasuje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej