Autor Wątek: Lepiota z grądu  (Przeczytany 890 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Śleboda

  • Nowy
  • Wiadomości: 46
Lepiota z grądu
« dnia: Października 14, 2017, 12:41:34 »
Dwa owocniki Lepiota sp. znalazłem 13.10 w grądzie, między liśćmi i gałęziami, pod lipą drobnolistną.
Lekko brązowawo nabiegłe.

Nie wiem czy dobrze sprawdziłem skórkę kapelusza, ale pokażę zdjęcia. Czy w tym wypadku chodzi o te kulistawe, ale wydłużone komórki?


Zarodniki:
5.2 - 6.3 (6.4) × 3 - 3.5 (3.7) µm
Q = (1.6) 1.62 - 1.9 (2) ; N = 12
Me = 5.8 × 3.3 µm ; Qe = 1.8

Niestety nie dysponuję Funga Nordica (czy mozna ją dostać tylko w wersji książkowej?). Czy na tej podstawie da się określić gatunek?

Offline Śleboda

  • Nowy
  • Wiadomości: 46
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #1 dnia: Października 17, 2017, 12:59:14 »
Jeżeli chodzi o skórkę kapelusza, to chyba chodzi bardziej o te komórki - nie ma mnie teraz w domu, ale ostatnio robiłem jeszcze takie zdjęcie (oczywiście za duże zbliżenie - przepraszam):

Wstępnie wyszła mi z klucza Lepiota echinella, choć muszę się jeszcze nad tym zastanowić ???
A jak Wy sądzicie?

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #2 dnia: Października 17, 2017, 13:19:50 »
Rzeczywiście musisz korzystać z mniejszego powiększenia. Prócz długości ważne jest septowanie obecność sprzążki.  W tym gatunku te komórki są pomieszane z dużo krótszymi, maczugowatymi i cylindrycznymi.
... ale gatunek chyba utrafiłeś dobrze :P

Offline Śleboda

  • Nowy
  • Wiadomości: 46
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #3 dnia: Października 17, 2017, 13:55:23 »
Wiem - zdjęcie niewiele wznosi :P Proszę o radę - jak dokumentować cechy skórki kapelusza - wogóle, czy kawałek skórki ma być pobierany z jakiegoś wybranego miejsca, czy można pobrać obojętnie, byle z kapelusza? :P
Zastanawiam się jeszcze nad kwestią taką - na które komórki skórki zwracać uwagę - wydaje mi się , że często są zróżnicowane?

Przepraszam za trywialne pytania.

Co do tej Lepiota - to wydłużone komórki z tego co pamiętam nie były septowane. Ale sprawdzę to dokładniej.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #4 dnia: Października 18, 2017, 09:48:42 »
- wogóle, czy kawałek skórki ma być pobierany z jakiegoś wybranego miejsca, czy można pobrać obojętnie, byle z kapelusza?

Myślę że obojętne. Ale ja też się uczę :P

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią taką - na które komórki skórki zwracać uwagę - wydaje mi się , że często są zróżnicowane?

Ale to w kwestii Lepiota? Bo w innych grupach jest troszkę inaczej. W sumie to skórkę nie bada się często.
Najważniejsze to żebyś wiedział co masz badać - jakie cechy budowy i ewentualnie jakie reakcje przeprowadzić. To, przynajmniej dla mnie nie jest takie oczywiste. Często badam grzybki, robię dokumentację fotograficzną (z mikroskopu) i chociaż wiem czego szukać to czasami o czymś zapomnę... A to kaulocystydy a to dekstrynoidalność... Wiele gatunków nie oznaczyłem przez to.
Najważniejsze to się nie zrażać.

Offline Śleboda

  • Nowy
  • Wiadomości: 46
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #5 dnia: Października 18, 2017, 20:46:45 »
Dzięki za informacje :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #6 dnia: Października 18, 2017, 20:59:35 »
Dzięki za informacje :)
Nie ma sprawy. Swoją droga fajnie że mikroskopujesz :)

Offline Śleboda

  • Nowy
  • Wiadomości: 46
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #7 dnia: Października 18, 2017, 21:31:52 »
 :) Taka ciekawość.

Offline Śleboda

  • Nowy
  • Wiadomości: 46
Odp: Lepiota z grądu
« Odpowiedź #8 dnia: Października 20, 2017, 11:20:34 »
Myślę, że kończąc temat, zamieszczę te zdjęcia.

Skórka kapelusza - w większości zbudowana z długich komórek, nie septowanych, choć zdarzały się krótsze. U podstawy sprzążki.

Słabo mi wychodzą preparaty ze skórki pobieranej z suchego materiału - do poprawy ;)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.