Autor Wątek: VI Zempleński Festiwal Grzybów  (Przeczytany 8769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 815
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 03, 2014, 16:29:37 »
Przyjechałem. Dziękuję wszystkim za spotkanie. Grzybów ogrom. Pierwszy raz spotkałem się z takim wysypem na Węgrzech. Czeka mnie teraz wiele, wiele pracy z obróbką zdjęć (coś dzisiaj w nocy zamieszczę) i pracy z mikroskopem.

To było najlepsze spotkanie węgierskie w jakim miałem przyjemność uczestniczyć ;)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 03, 2014, 18:01:26 »
My z Ewą pewnie jeszcze wcześniej byłyśmy na miejscu, ale wyskoczyłyśmy po tę czarkówkę ;) Mam ją :) Gorzej ze zdjęciami, bo niestety aparat mi się "zpsuł". Dobrze, że udało mi się odzyskać zdjęcia. Jak znajdę chwilkę to też wstawię :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 03, 2014, 23:07:39 »
No dobrze, będę pierwsza :) W piątek, w piątkę udaliśmy się na VI Zempliński Festiwal Grzybowy. Baśka była już na miejscu, bo tegoroczne wakacje spędza na Węgrzech. Jako drudzy, na miejsce dotarli Waldek i Bynio. Ja z Ewą na końcu. Po drodze konsultowaliśmy, kto jechał jaką drogą. Nam udało się na Słowacji zahaczyć o Velkou Domasu - sztuczne jezioro we wschodniej części kraju :) Wiecie jak to jest, jak ktoś Wam przez telefon mówi, że żadnego jeziora po drodze nie mijał, a zmierzamy przecież w to samo miejsce ;) Po prostu jechaliśmy różnymi drogami :) Ważne przecież, że wszyscy dotarliśmy do celu 8) Po powitaniach, chwili odpoczynku i zajęciu kwater - wyruszyliśmy na krótki rekonesans po pobliskim lesie. Okazało się, że jesteśmy w pięknym kompleksie grabowo bukowo dębowym. Leśnym zboczem wspinaliśmy się ku górze i co chwilę natykaliśmy się na jakieś grzyby. Las wyglądał bardzo obiecująco. Było mnóstwo gołąbków, sporo mleczaji i koźlarzy, trafiały się borowiki i różnorodne wynalazki. Niestety, było późne popołudnie, a na dole czekała na nas już obiadokolacja i trzeba było zawrócić, ale postanowiliśmy następnego dnia uczynić tam wielki "come back" :)  Węgrzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Obejrzeliśmy przygotowaną przez nich wystawę grzybową, na której mieliśmy możliwość obejrzenia wielu ciekawych okazów. Tegoroczna aura dopisała i gatunków było multum. Wieczór mijał na tańcach i ogólnej integracji  ;D A następnego dnia... jak postanowiliśmy, tak zrobiliśmy. Pobliski las na nas czekał. Raz po raz zaskakiwał różnorodnością i ilością gatunków. Najbardziej ucieszył mnie pierwszy, znaleziony przez Ewę, ogromny okaz muchomora cesarskiego. Potem kolejne dwa znalazł Waldek i jeszcze jeden - Bynio. O innych wynalazkowych gatunkach nie będę się rozpisywać, bo zobaczycie je z pewnością na zdjęciach. Natrafiliśmy na wysyp borowika ciemnobrązowego i usiatkowanego, a także koźlarza grabowego i lejkowca. Koszyki zapełniały się w szybkim tempie, a potem trzeba było to wszystko oporządzić ;) Wieczorem wysłuchaliśmy prezentacji o leczniczych właściwościach niektórych gatunków połączonej z promocją książki. Baśka nie omieszkała jej nabyć. Będzie nam tłumaczyć pewnie ciekawsze wątki ;) Nastąpiło też rozstrzygnięcie - ogłoszonego rano - konkursu na "piękność grzybową". A potem integracji ciąg dalszy... No i w końcu niedziela, przygotowania do odjazdu, pożegnania i... w drogę. Tak zakończył się pobyt przedstawicieli naszego Stowarzyszenia na kolejnym, węgierskim Festiwalu Grzybowym :) Myślę, że jak coś pominęłam, zostanie uzupełnione przez uczestników :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 03, 2014, 23:27:05 »
Dotarłam do domu, więc się "odklepuję" żebyście się nie martwili. Zamarudziłam chwilę u Edit i Denesa. Zauważyłam, że czas działa na moją korzyść, ręka z czasem coraz mniej boli :) Trochę mnie poniosła w związku z tym fantazja i zawadziłam o Wysową :) Już nawet mogę prowadzić lewą ręką, byle bez gwałtownych manewrów.  Po mojemu to tylko solidne stłuczenie. Obrzęk przeniósł się w kierunku łokcia, a nadgarstek przybiera kolorki żółtobrązowe. Pewnie z czasem zmienią się w zieleń i fiolet :) Mimo tego, jutro z rana szukam chirurga, ortopedy, a w ostateczności lekarza pierwszego kontaktu. Zrobię co się da, żeby mnie nie zagipsowali.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za pomoc wszelką :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 815
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 03, 2014, 23:47:19 »
Baśka, świetnie ze udało Ci się dotrzeć.

Aniu, trudno coś dodać do Twojej relacji :D Wspomnę tylko że napotkaliśmy naprawdę bardzo dużą ilość gatunków grzybów. Na pewno mam kilkanaście grzybów które widziałem po raz pierwszy, choć nie na wszystkie grupy zwracałem uwagę (praktycznie pomijałem gołąbki i mleczaje które wyrastały masowo).
Systematycznie obrabiam zdjęcia, myślę jednak że wrzucę je dopiero jutro :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 04, 2014, 21:59:27 »
KLIK -> FOTO  ;D
:)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 815
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 04, 2014, 22:09:58 »
Świetne fotki Aniu. Nad swoimi też siedzę tylko na razie usuwam kleszcza którego przywiozłem z Węgier :)

Offline Ewa

  • Członek Stowarzyszenia
  • Aktywny
  • Wiadomości: 382
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 04, 2014, 22:14:17 »
Aniu, te muchomorki cesarski są przecudne :D

Waldku, a jesteś pewny że to węgierski kleszczyk ? :D

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 04, 2014, 22:32:50 »
Waldku, a jesteś pewny że to węgierski kleszczyk ? :D
Właśnie :) A może to polski kleszcz wagabunda ;)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 04, 2014, 22:34:53 »
Aniu, te muchomorki cesarski są przecudne :D
Natury żadne zdjęcie nie zastąpi. Były naprawdę piękne :) Jeszcze nigdy tak pięknych grzybów nie widziałam...

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 04, 2014, 22:36:57 »
Świetne fotki Aniu.
Dzięki Waldku, ale jak to z fotkami bywa... jedne lepsze inne gorsze :P


Offline Hanka

  • Członek Stowarzyszenia
  • Początkujący
  • Wiadomości: 274
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 04, 2014, 22:49:01 »
PIĘKNE  ;D

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 815
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpnia 05, 2014, 00:30:30 »
Kilka moich fotek. Tylko grzybki :)


Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpnia 05, 2014, 06:26:19 »
Aniu, Waldku, Super zdjęcia!

Aniu, za to należy się jakaś nagroda :)


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 815
Odp: VI Zempleński Festiwal Grzybów
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpnia 05, 2014, 10:55:16 »
Aniu, ten gatunek:



w terenie źle oceniłem to nie jest ten grzybek o którym Ci mówiłem, lecz Hypocrea. Najprawdopodobniej Hypocrea sulphurea, jednak nie wiem czy mam eksykat, by to potwierdzić.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.