Grzyby > Grzybowe galerie

Phaeocollybia (korzenianka)

(1/5) > >>

Ania:
Phaeocollybia - korzenianka należy do  rodzaju grzybów z rodziny Cortinariaceae (zasłonakowate). Cechuje się wytwarzaniem owocników z charakterystycznym garbkiem na kapeluszu i szorstkimi brązowymi zarodnikami. Rodzaj jest szeroko rozpowszechniony (zwłaszcza w strefach umiarkowanych), liczy około 50 gatunków. Kolejną charakterystyczną cechą tego rodzaju jest długi trzon mocno zagłębiony w ziemi. Rodzaj ten jest przede wszystkim mikoryzowy, ale może być w pewnym stopniu również pasożytem drzew. Teraz kolej na moje grzyby z tego rodzaju, oznaczone przeze mnie (chyba zbyt pochopnie) jako Phaeocollybia christinae - korzenianka marcepanowa
W sąsiedztwie jodły, leszczyna, nieopodal buki, dąb. Zapach ciekawy, trudny do określenia, ale raczej przyjemny, nie grzybowy :)



Waldek:
Mam problem z obserwacją cystyd... Jednak wstępnie po pomiarach zarodników odrzucam P. christinae.
Aniu czy wszystkie owocniki były aż tak mocno brązowe? (susza!)

Ania:
Zanim wyschły całkowicie, były mocno bordowo brązowe :) Czyli moje wątpliwości się potwierdziły. Można by rozważyć Phaeocollybia jennyae. Tak po cechach makro - oglądając grafikę w necie - najbardziej ona mi pasuje.

Waldek:
Warunki pogodowe, jakby nie patrzeć skrajne, mogą sprawiać, że owocniki nie są "reprezentatywne" dla gatunku. Prawdę mówiąc to P. jennyae mikroskopowo mi też nie pasuje  ;)

Waldek:
Zarodniki (dokładne pomiary podam wieczorem).



Według dostępnej mi literatury w grę wchodzą gatunki:
P. festiva (ale ona jest oliwkowa)
P. arduennensis (nie notowana w Polsce, posiada sprzążki)
P. jennyae

Przy czym ta ostatnio choć pasuje ładnie makroskopowo to powinna mieć bardziej okrągłe zarodniki. Będę walczył dalej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej