Autor Wątek: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)  (Przeczytany 2855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Listek

  • Nowy
  • Wiadomości: 87
Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« dnia: Listopada 12, 2012, 00:48:36 »
Wydaje mi się, że to będzie właśnie Mycena mirata. Już w zeszłym roku ją znalazłem i teraz też nic innego mi nie chce wyjść z oznaczenia.

Grzybki rosną na szcząkach roślinnych (liściach, małych gałązkach, łodygach itp) pod wierzbą, wśród zarośli nawłoci i pokrzyw. Średnica kapelusza zazwyczaj do 5 mm. Blaszki w liczbie 8-15. Zarodniki amyloidalne o wymiarach średnio 10,5-11,5 x 5,2-5,9. Reszta cech mikro widoczna na zdjęciach/rysunkach.

Cechami wyróżniającymi są małe rozmiary, niewielka liczba blaszek, ładne maczugowate cystydy gęsto pokryte wyrostkami.

Przy oznaczaniu korzystałem z  Mycenas of the northern hemisphere(Geesteranus), Funga Nordica i http://home.online.no/~araronse/mycenapage/mycenapage.html

Waldek, zerkniesz w wolnym czasie do kluczy? ciekawy jestem opinii kogoś innego.

Grzybek jeszcze u nas nie notowany więc fajnie by było :)


« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2012, 10:20:25 wysłana przez Waldek »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 12, 2012, 10:23:53 »
Chętnie przejrzę klucz (w nocy pewno). Trzeba będzie się w pierwszym rzędzie zastanowić czy na pewno jest to sekcja Filipedes (zastanawiam się tutaj nad długością wypustków na cheilocystydach).
« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2012, 10:33:11 wysłana przez Waldek »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 12, 2012, 14:48:46 »
Jakub, a patrzyłeś jeszcze na trzon? (chodzi mi o strzępki warstwy korowej i kaulocystydy)

Offline Listek

  • Nowy
  • Wiadomości: 87
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 12, 2012, 15:51:12 »
nie sprawdzałem, postaram się jutro zerknąć - dozbieram świeżych bo w takich małych suszkach bez binokularu może być dość niewygodnie ;)

Offline Listek

  • Nowy
  • Wiadomości: 87
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 13, 2012, 15:57:21 »
Ok, sprawdziłem. Kaulocystyd nie ma, natomiast strzępki warstwy korowej pokryte są drobnymi wypustkami, na zdjęciach ledwo widoczne:





Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 14, 2012, 08:32:28 »
Porównywałem cechy mikroskopowe i wszystko idealnie pasuje. Mógłbyś jeszcze sprawdzić sprzążki podstawek (czasami jest to kłopotliwe do obserwacji, przynajmniej dla mnie). Makroskopowo również ok (pozwoliłem sobie policzyć nawet blaszki).
Miałem wątpliwości czy wypustki na cheilocystydach nie są zbyt długie, co mogłoby sugerowac inną sekcję ale widzę że ten gatunek takie właśnie ma...
Moim zdaniem masz rację typując M. mirata.


Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 15, 2012, 19:56:56 »
Poczytałem też troszkę na temat środowiska w jakim można spotkać tą grzybówkę. Wygląda na to że spokojnie można jej u nas szukać.

nie sprawdzałem, postaram się jutro zerknąć - dozbieram świeżych bo w takich małych suszkach bez binokularu może być dość niewygodnie ;)

Właśnie tutaj mam problem. Sporo suszek, szczególnie tych najmniejszych grzybówek, zmarnowałem. W przyszłym roku muszę nieco dopracować sposób pracy nad nimi. Szczególnie iż zakładam, że w przyszłym roku będę zgłębiał ten rodzaj (nie wiem czy dobrze robię ).

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 15, 2012, 20:39:28 »
zakładam, że w przyszłym roku będę zgłębiał ten rodzaj (nie wiem czy dobrze robię ).
Ktoś musi  :mrgreen:

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 611
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 18, 2013, 19:44:12 »
Szukam polskiej nazwy dla tego gatunku :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Mycena mirata (Peck) Sacc. (?)
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 28, 2014, 09:19:12 »

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.