Grzyby > Mycenaceae

Mycena metata (Secr. ex Fr.) P. Kumm. - grzybówka borowa (grzybówka wiotka)

(1/4) > >>

Waldek:
Grupa owocników wyrastała pośród igieł. Charakterystyczny był kolor beżowo różowy owocników. Miały dośc mocny zapach jodoformu.
Mam kilka typów...

Waldek:
Myślę że warto się z zmierzyć z tym grzybkiem :)

Brak barwnego skoku, brak dysku przy podstawie, brak barwnego ostrza blaszek. Nie pozostaje więc nic innego niż obserwacja blaszek...

Waldek:
Widać wyraźnie że obecne są cheilocystydy maczugowate z wypustkami.
Weług klucza zamieszczonego w Florze (tom XVII) grzybek należy do sekcji  Granulatae.
Jednak według klucza zamieszczonego na Mycena.no grzybka można zawęzić do sekcji Filipedes, ze względu na wielkość wypustków.
Jako dane wejściowe mamy: zapach jodoformu, kształt cystyd, różowe wtrącenia w kolorze kapelusza. Przy tej sekcji to oczywiście mało.
Brakuje pomiaru zarodników oraz ich amyloidalności. Warto też sprawdzic obecność połączeń sprzążkowych oraz kształtu komórek kapelusza.

Ania:
Tak na wygląd całkiem mi pasuje właśnie ten gatunek. (03.11.2012)

Waldek:
Hmm... Wiele wskazuje na to że grzybek z wątku  http://grzybiarze.eu/forum/index.php?topic=454.msg8123#new to może być M. metata. Jest to oczywiście dość zmienny gatunek. Mylona jest z  M. filopes, mikroskopowo równiez podobną.
Muszę zapytać o zapach, z tego kręgu  powinnaś wyczuwać chemię. Szczególnie intensywnie podczas schnięcia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej