Autor Wątek: Białawy Pluteus z liściastej kłody  (Przeczytany 1668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Białawy Pluteus z liściastej kłody
« dnia: Grudnia 10, 2012, 20:50:36 »
Zajmowałem się tym grzybkiem w lecie, jednak wracam do niego, gdyż nie wiem czy nie pomyliłem się z oznaczeniem. Wyrastał tylko jeden, masywny owocnik. Zapach nieokreślony, niewyczuwalny. Charakterystyczne są ciemne włókienka na trzonie.



« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2013, 22:27:57 wysłana przez Ania »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Białawy Pluteus z liściastej kłody
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 10, 2012, 20:57:30 »
Zarodniki elipsoidalne


Cystydy haczykowate


Skórka kapelusza, brak sprzążek na septach strzępek


.. pytanie nieco przewrotne, jak odróżnć Pluteus petasatus od Pluteus atricapillus var. albus...?
(preparaty były robione w wodzie)

Offline Listek

  • Nowy
  • Wiadomości: 87
Odp: Białawy Pluteus z liściastej kłody
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 16, 2012, 10:20:27 »
"jak odróżnć Pluteus petasatus od Pluteus atricapillus var. albus...?"

Generalnie w kluczach i opisach mówi się o wyróżniającym zapachu u rzodkwi P. cervinus (P. atricapillus). Taki sam zapach posiada odmiana albus (według opisu różni się tylko brakiem pigmentu). Ale w suszkach raczej tego się nie wyczuje...

Jeśli chodzi o cechy mikroskopowe to warto zwrócić uwagę na obecność cheilocystyd - P. petasatus ma ich mało lub wcale, tymczasem P. atricapillus dużo. Są jeszcze drobniejsze różnice w pleurocystydach (P. atricapillus ma grubsze ścianki i opcjonalnie więcej haków) oraz strzępkach kapelusza (P. atricapillus powinien mieć ogólnie dłuższe).

Co do grzybka, który tutaj zamieściłeś, brakuje info cheilocystydach. Natomiast ciemne włókienka na całej długości trzonu przemawiają za P. atricapullus (jak zresztą cały wygląd tego grzyba), P. petasatus również może je mieć, ale raczej w dolnej części, lub wcale.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 764
Odp: Białawy Pluteus z liściastej kłody
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 17, 2012, 08:43:22 »
Dzięki za informacje. Grzyba z tematu oznaczyłem w lecie jako P. atricapillus. Na zapach niestety nie zwróciłem uwagi.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.