Autor Wątek: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.  (Przeczytany 51238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #90 dnia: Lipca 13, 2012, 06:49:34 »
Hudy, że zdjęcia ma kiepskie, to wiem. Ale czy opisy też są CDD? Bo czasem warto przymknąć oko na zdjęcia, kiedy inne rzeczy są dobre... Chyba się wybiorę do Empiku i przeglądnę te opisy...

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #91 dnia: Lipca 13, 2012, 07:16:03 »
Pamiętam, że coś mi nie pasiło w opisach. Ale to było dość dawno temu i już nie pamiętam :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #92 dnia: Lipca 13, 2012, 07:35:14 »
Może zdążę podskoczyć do Empiku i przeglądnąć te opisy...

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #93 dnia: Lipca 13, 2012, 08:59:02 »
To pochwal się później  ;)

Offline Anna M

  • Bywalec
  • Wiadomości: 913
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #94 dnia: Lipca 13, 2012, 17:16:38 »
Basiu skocz do nas, mamy dostępny :)

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #95 dnia: Lipca 14, 2012, 09:24:30 »
Przeglądam atlas udostępniony przez Annę M i spółkę. Doznaję uczuć mieszanych. Na razie dowiedziałam sie sporo o zgniliznach drewna. Przeglądnę jeszcze trochę dokładniej, a potem się wypowiem.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #96 dnia: Lipca 16, 2012, 11:57:22 »
Mam ten atlas od jakiegoś czasu. Z resztą kiedyś go opisywałem. Całkowicie zgadzam się z Hudym. Pozycja delikatnie mówiąc, taka sobie. Na pewno nie warta swojej ceny. Na wielu zdjęciach nic nie widać, nie wspominając już o próbie oznaczenia grzyba na podstawie zdjęcia. Opisy też pozostawiają sporo do życzenia :(

Myślałem, że to dobry atlas o grzybach nadrzewnych ale bardzo się zawiodłem.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #97 dnia: Lipca 16, 2012, 12:57:09 »
Szkoda wielka bo tego typu atlas bardzo by się przydał. Tylko taki bez mankamentów :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #98 dnia: Lipca 19, 2012, 21:41:12 »
Kupiłam i choć wraz z przesyłką kosztował mnie 53,00 PLN czyli mniej niż cena na nim nadrukowana to rzeczywiście nie jest wart swojej ceny :-[ Choć z drugiej strony... zdjęcia jak najbardziej naturalne, czyli takie jak nasze oko w naturze widzi te nadrzewniaki - żadnych makro ;) Opis najpierw ogólny dotyczący cech rodziny, później gatunek wg schematu: synonimy polskie, łacińskie, środowisko i występowanie, opis owocników, zarodników, znaczenie, ochrona i ewentualne uwagi. Jeszcze tego nie przeanalizowałam dokładnie, ale można sobie taki wydatek darować, choć pewnie niektóre informacje mogą być przydatne  ???

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #99 dnia: Lipca 20, 2012, 07:21:35 »
Dzięki Aniu za tą ocenę  :)
Do kupna tej książki przymierzałem się praktycznie od momentu jej wydania, jednak ciągle coś mnie od tego kroku powstrzymywało albo stawało na przeszkodzie i jej zakup odkładałem na później.

Można więc chyba  stwierdzić, że w przypadku naszej mikologicznej pasji, jej zawartość specjalnie nic nowego nie wnosi, zwłaszcza, gdy mamy w zasobach większość ogólnie dostępnej literatury z tego zakresu?
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2012, 16:36:03 wysłana przez Baśka »

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 813
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #100 dnia: Lipca 20, 2012, 15:09:17 »
Posiadam ten atlas oo dość dawna. Jest w istocie średni, niemniej jednak literatury w tym temacie jest niezwykle mało...

Offline Baśka

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 2 966
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #101 dnia: Lipca 20, 2012, 17:01:22 »
Obiecałam się odezwać po przejrzeniu... W Empiku - nie mieli :) Skorzystałam z propozycji Anny M i przeglądnęłam ich egzemplarz.
Podzielam zdanie, że nie warta swojej ceny. Jeżeli porównać cenę tego atlasu z atlasem słowackim - to nasz wysiada w przedbiegach.
Ale do rzeczy.
Zamysł atlasu jest całkiem niezły. Warto do niego wrócić, ale wówczas należałoby dodać trochę gatunków, zwiększyć format, nieco zmienić układ, no i podmienić większość zdjęć.
Przy samej korekcie układu, trzeba pilnować, żeby opis gatunku nie zaczynał się bezpośrednio pod zdjęciem dotyczącym poprzedniej strony (a tym samym innego gatunku). Zdjęcia formatu znaczka pocztowego w założeniu są za małe, zwłaszcza przy tej jakości druku.
W opisach sporo miejsca poświęca się szkodom, jakie dany gatunek wyrządza w drzewie i drewnie (jaki rodzaj zgnilizny i jak drzewo znosi grzyba) - te informacje można wykorzystać dla naszych celów :)

Nieco szokująca jest informacja o ochronie. Najczęstszym zapisem jest "Ochrona: nie jest praktykowana." Otóż w tym miejscu nie chodzi o ochronę grzybów (cytowaną wyżej informację znalazłam przy ozorku dębowym, żagwi okółkowej, soplówce, pniarku różowym, lakownicy żółtawej, siedzuniu sosonowym), a o ochronę drzew przed grzybami. Przy wachlarzowcu (flagowcu) olbrzymim np. ta właśnie ochrona to "wygładzanie i zabezpieczanie ran środkami grzybobójczymi". Przy wszystkich omawianych gatunkach chronionych stosowna informacja znajduje się w uwagach.

Reasumując, nie jest to atlas o który warto zaciekle walczyć na aukcji :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #102 dnia: Stycznia 17, 2013, 18:14:56 »
ze starszych egzemplarzy Flory Polskiej http://allegro.pl/floa-polska-grzyby-fungi-mycota-tom-v-i2943706008.html
Ja sobie tak kompletuję, ale brakuje mi najważniejszych od t. VIII do XVIII. Gdyby ktoś miał jakieś namiary to bardzo proszę :) Ja będę mieć dublet t. VI do odstąpienia.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 813
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #103 dnia: Stycznia 17, 2013, 18:41:20 »
W ciągu dnia był jeszcze tom III od tego samego sprzedawcy. Nabyłem :P

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Dostępne w księgarniach, na aukcjach itp.
« Odpowiedź #104 dnia: Stycznia 17, 2013, 18:50:23 »
W ciągu dnia był jeszcze tom III od tego samego sprzedawcy. Nabyłem :P
Były dwa :P

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.