Co piszą inni > Atlasy

Poradnik leśnika Atlas hub - Hanna Kwaśny, Piotr Łakomy

(1/1)

Rafał:
Tytuł: Poradnik leśnika Atlas hub;
Autorzy: Hanna Kwaśny, Piotr Łakomy;
Rok wydania: 2008;
Wydawnictwo: Multico;
Liczba stron: 184;
Format: 15x24cm;
Oprawa: kartonowa, foliowana.

Atlas zawiera opisy 84 gatunków grzybów nadrzewnych powodujących zgniliznę drewna. Na wstępie znajdziemy ogólne informacje na temat klas, rzędów i rodzin, do których zaliczamy huby. Następnie znajdziemy szczegółowy opis owocników (rodzaje, wielkość, trwałość, miejsce występowania). Opis ten zawiera również informacje na temat kształtu i powierzchni owocników, konsystencje miąższu i rodzaje hymenoforu. Kolejny opis dotyczy podziału zgnilizn drewna.
Po tym obszernym wstępnie znajdziemy przegląd gatunków. Każdy opis gatunku zawiera następujące informacje:
- systematyka;
- cechy rodzaju;
- synonimy polskie;
- synonimy łacińskie;
- środowisko i występowanie;
- owocniki;
- zarodniki;
- znaczenie (opis zgnilizny, którą wywołuje dany grzyb);
- ochrona (jeżeli takowa jest stosowana, są opisane metody);
- uwagi (opisane podstawowe cechy potrzebne do rozpoznania i ewentualne porównanie z podobnymi gatunkami).

Wszystkie opisy gatunków są bardzo obszerne i moim zdaniem (laika) nie można mieć do nich zastrzeżeń. Każdy opis gatunku jest zaopatrzony w kilka zdjęć (nawet 5 !). Na tylnej okładce możemy przeczytać: "Zdjęcia prezentują owocniki grzybów, typowe dla danego gatunku. Pozwalają one na łatwą identyfikację huby w terenie".
W tym miejscu pojawia się problem. Większość zamieszczonych zdjęć jest bardzo małych i dodatkowo kiepskiej jakości (zdjęcia z lampą błyskową, złe odwzorowanie kolorów, nieostre, źle bądź wcale nie kadrowane). Zdjęcia te często nie pokazują cech charakterystycznych danego gatunku, które są niezbędne do identyfikacji grzyba. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia są złe, niektóre są naprawdę dobre, ale tych jest dosłownie kilka.
Reasumując, nie jestem przekonany czy ta książka jest w stanie pomóc początkującemu miłośnikowi grzybów nadrzewnych w ich identyfikacji w takim stopniu jakiego by się oczekiwało.
Na koniec dodam, że "Atlas hub" kosztuje ok. 50zł i moim zdaniem za taką cenę można było się spodziewać lepszego i szerszego opracowania.

Hudy:
Ze względu na te małe zdjęcia i dość sporą cenę nie zakupiłem i nie zamierzam zakupić tego atlasu. Poczekam na jakieś lepsze wydanie :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej