Autor Wątek: Podziemny o przyjemnym zapachu  (Przeczytany 3604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #15 dnia: Października 30, 2013, 08:07:28 »
Robisz preparaty w wodzie czy w KOH?
Ten preparat robiłem w wodzie.
Tomek, dzięki za udzielenie wskazówek. Takie informacje trudno znaleźć w literaturze. Nie wiedziałem nawet że należy zwrócić uwagę grubość perydium :)



Takie duże przejrzałe grzybki są idealne do badania zarodników. Wszystkie pozostałe struktury – a perydium w szczególności, bo w pierwszej kolejności narażone na czynniki zewnętrzne -  lepiej badać na grzybach młodszych.
Będę o tym pamiętał.
Swoją drogą grzybka z tematu potraktowałem w lesie jako kolejnego Hysterangium (tej okolicy je znajdowałem).

Offline spinmaster

  • Nowy
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #16 dnia: Października 30, 2013, 08:30:57 »
Perydium jest bardzo ważne u wszystkich podziemnych. W największym - starym ale wciąż aktualnym opracowaniu hymenogaster - klucz zaczyna się od podziału gatunków pod względem grubości perydium. Czyli jak gdyby od tego trzeba zacząć :)
Możesz powiedzieć w jakiej części kraju rósł ten hymenogaster? I na jakim podłożu?

Offline spinmaster

  • Nowy
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #17 dnia: Października 30, 2013, 08:36:27 »
Cytuj (zaznaczone)
Z podziękowaniami Tomek, za wyczerpujący opis tej fotografii. O ile wygląd perydium jest przejrzysty i jednoznaczny, to samo subhymenium byłby dla mnie bezładną gmatwaniną "czegoś" nierozpoznawalnego.

Cała przyjemność po mojej stronie :) Fotka jest dla mnie jasna bo wiedziałem czego szukać albo... zobaczyłem to co powinno tam być :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #18 dnia: Października 30, 2013, 08:47:05 »
Możesz powiedzieć w jakiej części kraju rósł ten hymenogaster? I na jakim podłożu?
Las między Budzowem a Marcówką.
Ciekawy teren bo bardzo zróżnicowany pod kątem drzewostanu. Fragmentami las poprzecinany jest korytami po ciekach wodnych i w ich okolicy gleba jest mocno wapienna. Można spotkać tam sporo ciekawych wapniolubnych gatunków.
Owocniki z tematu wyrastały pod jodłą we fragmencie lasu jodłowo-bukowym.
Później postaram się wrzucić tutaj listę gatunków grzybów podziemnych z tej okolicy.

Offline spinmaster

  • Nowy
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #19 dnia: Października 30, 2013, 09:15:57 »
Aaaaa to znane mi tereny :) Spędzam dużo czasu w Świnnej Porębie. Lasy między Kozińcem, Mucharzem i Świnną przeszukałem dokumentnie. Tam też są takie fragmenty z wapiennym podłożem, pełne różnych dziwnych hypogeików.
Pytam o hymenogaster, bo to rodzaj który mnie najbardziej interesuje. Wredny do oznaczania ale ja go jakoś szczególnie polubiłem :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #20 dnia: Października 30, 2013, 09:23:52 »
Aaaaa to znane mi tereny :) Spędzam dużo czasu w Świnnej Porębie. Lasy między Kozińcem, Mucharzem i Świnną przeszukałem dokumentnie. Tam też są takie fragmenty z wapiennym podłożem, pełne różnych dziwnych hypogeików.
O tak, to bardzo ciekawe tereny.
Drugim terenem na którym operuję to Las Tyniecki - liściasty na podłożu wapiennym. W tym roku jednak było pustawo. Poza grzybami z rodzaju Melanogaster i Hydnotrya nie było praktycznie nic. Choć oczywiście rok się jeszcze nie skończył.

Offline spinmaster

  • Nowy
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #21 dnia: Października 30, 2013, 10:17:18 »
W lasach tynieckich szukałem dwa razy. Dwa razy bez efektów. Penetrowałem te wzgórza obok A4 na prawym brzegu Wisły. Miejsca piękne ale... Dużo natomiast szukam od Ciebie (od Skawiny) na zachód. Lasy na krawędzi Doliny Wisły pomiędzy Czernichowem a Babicami. Tam już jest normalnie - czyli hypogeiki miejscami rosną dywanowo :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Podziemny o przyjemnym zapachu
« Odpowiedź #22 dnia: Października 30, 2013, 10:27:08 »
Penetrowałem te wzgórza obok A4 na prawym brzegu Wisły. Miejsca piękne ale...
Ciekawiej jest na południowych obrzeżach lasu, na pograniczu skawińskiej strefy inwestycyjnej. Jest tam kilka zagajników główne leszczynowych.
Lasy na krawędzi Doliny Wisły pomiędzy Czernichowem a Babicami.
O, to prawie "u mnie". Super. Daj kiedyś znać to może uda się zorganizować wspólny wypad.

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.