Autor Wątek: Propozycja nowej listy grzybów chronionych  (Przeczytany 20211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #45 dnia: Marca 13, 2013, 08:53:27 »
Konferencja się skończyła, byłem i słuchałem. Uwagi dotyczyły głównie roślin, chociaż grzyby też były komentowane.
Tu trochę zdjęć.
Co najważniejsze - przeczytałem dość wnikliwie opracowanie przygotowane przez Salamandrę... Wypisałem 3 strony uwag. Miałem się prywatnie wypowiedzieć (bo oficjalnie nie mogłem), ale stwierdziłem, że mogę być skojarzony jednak z miejscem pracy. Wyślę więc uwagi swoje pismem do GDOŚ lub mailem (emilia.bylicka@gdos.gov.pl). Można to uczynić do 26 marca. Później będą jeszcze konsultacje społeczne i tak. Ale jest to dobry moment na usunięcie podstawowych błędów.
Konkluzją moich prywatnych uwag, jako mykoamatora (8)), ale i leśnika będzie postulat o odrzuceniu dokumentu w całości. W obecnym kształcie jest on nie do przyjęcia. A przecież wiecie, że do ochrony grzybów to ja zawsze pierwszy byłem.
Pytanie do nas jako ST, czy będziemy słali swoje oficjalne stanowisko?

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #46 dnia: Marca 13, 2013, 09:01:46 »

Konkluzją moich prywatnych uwag, jako mykoamatora (8)), ale i leśnika będzie postulat o odrzuceniu dokumentu w całości. W obecnym kształcie jest on nie do przyjęcia. A przecież wiecie, że do ochrony grzybów to ja zawsze pierwszy byłem.
Pytanie do nas jako ST, czy będziemy słali swoje oficjalne stanowisko?


Ciekaw jestem Twoich uwag. Mógłbyś napisać czego tyczą Twoje wątpliwości?

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #47 dnia: Marca 13, 2013, 09:27:32 »
Przeleję swoje punkty w większą wypowiedź i Ci prześlę plik wordowski.
Dziś idę do GDOŚ na część dot. zwierząt chronionych, więc pewnie jutro to zrobię.
Moje uwagi nie dotyczą w zasadzie samej proponowanej listy, tylko kryteriów i metod ochrony.
Ale o tym w pliczku będzie  :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #48 dnia: Marca 13, 2013, 09:44:40 »
Ok. Ciekaw jestem Twojej opinii, szczególnie że jesteś zdecydowanie lepiej przygotowany merytorycznie niż ja.

Dziś idę do GDOŚ na część dot. zwierząt chronionych, więc pewnie jutro to zrobię.

Świetnie że się tam pojawisz.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #49 dnia: Marca 13, 2013, 13:16:33 »
Hudy, pewnie też, chętnie zapoznałbym  się z Twoimi zastrzeżeniami i ich uzasadnieniem, ale mniejsza o to  ;)

Zastanawia mnie natomiast, czy nie mógłbyś swoich uwag zamieścić (np. w punktach) tutaj na forum?
Oczywiście, jeśli Ty osobiście nie widzisz jakichś przeciwwskazań "wyższej konieczności", aby na razie nie upubliczniać swoich ocen?
Bo przyznam, ze to brzmi "groźnie i frapująco" stwierdzenie: ;)
Cytuj (zaznaczone)
...będzie postulat o odrzuceniu dokumentu w całości. W obecnym kształcie jest on nie do przyjęcia...

Myślę, że zdecydowaną większość forumowiczów, tematyka ochrony grzybów bardzo interesuje  :)
Przy okazji, może rozwinąć się dyskusja na forum i możliwość wypowiedzenia własnej opinii dotyczącej konkretnego zastrzeżenia, zwłaszcza że zaproponowałeś, bardzo sensowne i potrzebne pytanie:
Cytuj (zaznaczone)
...Pytanie do nas jako ST, czy będziemy słali swoje oficjalne stanowisko?...

Co prawa nie jestem członkiem Stowarzyszenia, jednak jakby nie było, jego (czyli Wasze) stanowisko zapewne by mnie interesowało  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2013, 13:20:50 wysłana przez Boguslaw »

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #50 dnia: Marca 13, 2013, 14:46:37 »
Wróciłem z części zwierzęcej :) Dokument też do odrzucenia (takie postulaty). Jeszcze bardzo dużo pracy przed GDOŚiem...
Co do grzybów, to swoje uwagi, w wersji wypunktowanej, również tutaj zamieszczę :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #51 dnia: Marca 13, 2013, 14:54:32 »
Wróciłem z części zwierzęcej :) Dokument też do odrzucenia (takie postulaty). Jeszcze bardzo dużo pracy przed GDOŚiem...

Ta też mi się wydaje.
Swoją drogą to chciałbym by ochrona nie była kolejnym martwym przepisem. Musi być osadzona w realiach.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 13, 2013, 18:04:59 »
Musi być osadzona w realiach.
We wszystkich 3 pozycjach dot. aktualizacji gatunków chronionych, są takie błędy, że ochrona byłaby tylko na papierze.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 13, 2013, 22:01:45 »
Musi być osadzona w realiach.
We wszystkich 3 pozycjach dot. aktualizacji gatunków chronionych, są takie błędy, że ochrona byłaby tylko na papierze.
No tak. W takim przypadku to szkoda byłoby czasu i pieniędzy.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #54 dnia: Marca 14, 2013, 12:14:13 »
Treść tej wiadomości została ukryta. Będzie widoczna gdy odpowiesz na nią.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #55 dnia: Marca 14, 2013, 14:17:14 »
Dzięki za wyczerpującą opinię. Spróbuję jeszcze później na spokojnie zapoznać się z tekstem, szczególnie że dużo w Twojej wypowiedzi jest ducha leśnika.

Offline Hudy

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1 508
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #56 dnia: Marca 14, 2013, 14:57:47 »
szczególnie że dużo w Twojej wypowiedzi jest ducha leśnika.
Wiem, ale w ochronie gatunkowej musi być jakaś równowaga i złoty środek. A ten dokument jest tylko ochroniarski.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #57 dnia: Marca 14, 2013, 15:05:55 »
Tak, równowaga zawsze daje nadzieję że przepis nie byłby martwy.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #58 dnia: Marca 14, 2013, 16:58:17 »
Miałem podobne wątpliwości od pierwszego czytania projektu. Jaki jest sens chronienia grzybka, który dopiero po analizie mikroskopowej okazuje się grzybem chronionym? Dlaczego chcemy chronić grzyby, których znalezienie będzie wymagało godzinnego szukania na klęczkach, a nie będziemy chronić stosunkowo mniej rzadkich, ale za to rzucających się w oczy grzybów< Choćby podane już smardze czy soplółwki? :)

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Propozycja nowej listy grzybów chronionych
« Odpowiedź #59 dnia: Marca 14, 2013, 21:34:59 »
Miałem podobne wątpliwości od pierwszego czytania projektu. Jaki jest sens chronienia grzybka, który dopiero po analizie mikroskopowej okazuje się grzybem chronionym? Dlaczego chcemy chronić grzyby, których znalezienie będzie wymagało godzinnego szukania na klęczkach, a nie będziemy chronić stosunkowo mniej rzadkich, ale za to rzucających się w oczy grzybów< Choćby podane już smardze czy soplółwki? :)
No niby tak, ale mówimy o ochronie gatunków jednak nieporównywalnie rzadszych...

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.